Kapary, stredomorská delikatesa, ktorá obohatí množstvo vašich obľúbených pokrmov. Spoznajte všetky jej tváre!

Kapary sú pochúťkou, ktorá je obľúbená po celom svete.

Čo všetko je o nich dôležité vedieť?

Aké sú ich druhy?

Z akého kríka pochádza?

V tomto článku sa dozviete, aké sú zdravotné výhody ich konzumácie, kde všade ich môžete použiť aj množstvo ďalších tipov.

Čo sú vlastne kapary?

Jedná sa o nerozvinuté puky, ktoré sa zbierajú z tropického kríka kapary tŕnisté. Púčiky sa po zbere nechajú v tieni uvadať a odležať tri mesiace v soli alebo oleji. Takto pripravené kapary majú slane kyslú, málo ostrú av závislosti od prípravy aj trpkú chuť. Po úprave majú tmavozelenú farbu
a veľkosť hrachu.

Aký je rozdiel medzi klasickými kaparmi a plodmi kapary tŕnisté?

Keď sa nezrelé púčik neutrhne, nakoniec sa z neho vyvinie plod. Tieto plody sú väčšie ako najväčšie kapary, sú veľké asi ako oliva a sú pripojené k dlhej stopke podobnej čerešni. Plody majú vo vnútri veľmi malé semená, ktoré sú podobné semienkom kivi. Keď sú naložené, tvoria zaujímavú ozdobu niektorých drinkov ako je BloodyMary a Martini.

Plody kapary tŕnisté a puky kapary na tanieriku.
www.cookingupastorm.co.za

Nutričné hodnoty kaparov

V nasledujúcej tabuľke sa pozrite na porovnanie nutričných hodnôt v 100 g kaparov v náleve a plodov kapary tŕnisté v náleve.

Nutričné hodnoty na 100 g Kapary v náleve Plody v náleve
Energia 36 kcal 17 kcal
Bielkoviny 0 g 0 g
Tuk 0 g 0 g
Sacharidy 3,6 g 3,3 g
Sodík 3 107 mg 2 800 mg
Vláknina 3,6 g 3,3 g

Prečo je vhodné zaradiť kapary do nášho jedálnička?

Konzumácia kaparov má niekoľko zdravotných výhod ako napr.

Majú antioxidačné vlastnosti

Kapary sú bohaté na flavonoidné zlúčeniny vrátane rutínu a kvercetínu. Obe tieto zlúčeniny sú silnými zdrojmi antioxidantov. Je známe, že antioxidanty zabraňujú voľným radikálom, ktoré môžu spôsobiť rakovinu a kožné ochorenia. Rutín napomáha hladkému obehu krvi a môže byť veľmi nápomocný pri liečbe natiahnutých ciev.

Obsahujú množstvo minerálov

V kaparoch nájdete železo, vápnik, meď a vysoké hladiny sodíka.

Sú zásobárňou vitamínov

Kapary obsahujú vitamín A, vitamín K, niacín a riboflavín. Vitamín A zlepšuje zrak a pomáha nám vidieť v tme. Môže tiež znížiť riziko niektorých druhov rakoviny. Tento základný vitamín pomáha nášmu telu bojovať s infekciou a udržuje náš imunitný systém. Vitamín K zohráva zásadnú úlohu v zdraví kostí. Znižuje riziko zrážania krvi. Niacín pre zmenu chráni pred kardiovaskulárnymi chorobami a taktiež podporuje kognitívne funkcie, nervový a tráviaci systém. Riboflavín, tiež nazývaný vitamín B, pomáha telu premeniť potravu na palivo, ktoré nám dodáva energiu. Je tiež známe, že podporuje funkciu nadobličiek. Pomáha tak udržovať zdravý nervový systém.

Obsahujú veľa vlákniny

Vláknina znižuje zápchu. Lyžica kaparov obsahuje 0,3 gramu vlákniny, čo sú asi 3 percentá odporúčaného denného príjmu vlákniny.

Pomáhajú s liečbou kožných porúch

Kapary sa používajú pri liečbe kožných porúch, ako je začervenanie kože, podráždenie a vyrážky. Preto ich nájdete v rôznych pleťových výrobkoch. Navyše vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam pomáhajú spomaľovať proces starnutia.

Podporujú rast vlasov

Kapary sú tiež široko používané v rôznych vlasových prípravkoch, pretože sú bohaté na vitamín B a železo. Vitamín B podporuje krvný obeh v našom tele. Udržuje tak celkové zdravie vlasov, pretože krvný obeh je primárnou podmienkou pre zdravé a lesklé vlasy. Železo pomáha predchádzať vypadávaniu vlasov.

Ďalšie zdravotné benefity kaparov

  • ničí niektoré vedľajšie produkty nachádzajúce sa v mäse a potravinách bohatých na tuk
  • uľavujú od reumatizmu
  • pomáhajú odkašliavať
  • obsahujú malú dávku antihistaminík (súčasť liekov na alergiu)
  • zmierňujú nadúvanie
  • pomáhajú udržať pod kontrolou cukrovku
  • uľavujú od suchej pokožky (možno ich použiť priamo na pokožku, čo ju udrží hydratovanú)

Vitamíny a minerály

Pozrite sa na množstvo minerálov a vitamínov, ktoré naložené kapary obsahujú.

Vitamíny a minerály Množstvo v 100 g kaparov Odporúčaná denná dávka
Foláty 23 μg 6%
Niacín 0.652 mg 4.5%
Kyselina pantoténová 0.027 mg 0.5%
Pyridoxín 0.023 mg 2%
Riboflavín 0.139 mg 11%
Tiamín 0.018 mg 1.5%
Vitamín A 138 IU 4%
Vitamín C 4.3 mg 7%
Vitamín E 0.88 mg 6%
Vitamín K 24.6 mcg 20.5%
Sodík 2954 mg 197%
Draslík 40 mg 1%
Vápnik 40 mg 4%
Meď 0.374 mg 42%
Železo 1.67 mg 21%
Horčík 33 mg 8%
Mangán 0.078 mg 3%
Fosfor 10 mg 1%
Selén 1.2 mcg 2%
Zinok 0.32 mg 3%

Vedľajšie účinky kaparov

Kaparom by ste sa mali vyhnúť, pokiaľ držíte diétu s nízkym obsahom sodíkov, pretože kapary sú jeho bohatým zdrojom. Vďaka tomu prirodzene zadržiavajú vodu , čo môže spôsobiť, že sa budete cítiť nafúknutý.

Bežným znakom nadmernej konzumácie kaparov je extrémny smäd . Snažte sa ich teda konzumovať v miernom množstve.

Pokiaľ trpíte vysokým krvným tlakom, mali by ste sa im vyhnúť. Nadbytok sodíka zvyšuje objem krvi, pretože zadržiava vodu. Nadmerný príjem sodíka by mohol vystaviť telo riziku srdcových ochorení.

Ďalším vedľajším účinkom nadmernej konzumácie kaparov je riziko rozvoja osteoporózy . Sodík znižuje hustotu kostí. Zabraňuje tiež telu vstrebávať vápnik, ktorý je zásadný pre budovanie a udržanie zdravia kostí. Slabý stav kostí často vedie k osteoporóze. A pokiaľ už máte osteoporózu, radšej sa držte od kaparov ďalej.

Kaparov by ste sa mali tiež vyvarovať, ak ste tehotná alebo sa chystáte podstúpiť akúkoľvek operáciu.

Kde kapary kúpiť a ako ich správne skladovať?

V dobre zásobených obchodoch s potravinami, supermarketoch a obchodoch s prírodnými potravinami by ste mali kapary zohnať. Je možné ich nájsť aj v špecializovaných a gurmánskych obchodoch s potravinami a tiež online. Kapary sa obvykle predávajú v malých pohároch, a to v octovom náleve. Nájdete ich v uličke s nakladanými potravinami vedľa olív.

Kapary môžu byť buď v náleve alebo soli a to určuje, ako by mali byť skladované. Kapary v soľnom roztoku by mali byť úplne ponorené av chladničke vydržia deväť mesiacov alebo dlhšie. Neotvorené poháre je možné uložiť do špajze. Kapary v soli je možné skladovať pri izbovej teplote až šesť mesiacov. Nečisté pachy a tmavé zafarbenie v pohári (okrem prípadného korenia) sú známkami toho, že sa kapary pokazili a treba ich zlikvidovať.

Druhy kaparov

Komerčné kapary sú označené a predávané podľa veľkosti. Puky sa pohybujú od malých (veľkosť asi ako malý zelený hrášok) až po veľkosť malej olivy. Všeobecne platí, že najmenšie kapary budú mať najjemnejšiu textúru a lepšiu chuť. Väčšie kapary sú kyslejšie, preto je najlepšie používať ich striedmejšie. Čím sú kapary menšie, tým sú žiadanejšie, a teda aj drahšie.

Každá veľkosť bola označená nasledujúcim štítkom:

  • Nepareil: do 7 mm
    Pochádza z južného Francúzska, hovorí sa im francúzske nonpareils a sú najviac cenené.
  • Surfines: 7-8 mm
  • Cappucines: 8-9 mm
  • Capotes: 9-11 mm
  • Fines: 11-13 mm
  • Grossos: 14+ mm
Schéma veľkosti a typov jednotlivých druhov kaparov,
www.thespruceeats.com

Kapary a využitie v kuchyni

Kapary sú v stredomorskej oblasti veľmi obľúbené. Sú známe tým, že sú hlavnou ingredienciou v rôznych i talskych receptoch . Francúzi ich pridávajú do pokrmu Skate Meuniere a sú nevyhnutnou ingredienciou pre rad španielskych tapas .

Tieto malé, zelené puky môžu prepožičať pikantnú kyslú a slanú chuť mnohým ďalším receptom. Je potrebné len málo pripravy a možno ich jednoducho pridať do šalátov (vrátane cestovinových, kuracích a zemiakových), použiť ako dochucovadlo alebo na ozdobu , či ich nakrájať najemno do dresingov a omáčok .

Skvele sa kombinujú aj s pečenou zeleninou a radom hlavných jedál alebo sa používajú ako topping na pizzu . Sú skvelým doplnkom k rybám a jahňaciemu mäsu . Pomerne často nájdete kapary v spojení s citrónom , ktorý dopĺňa ich prirodzenú citrónovo-olivovú chuť. Ďalšími obľúbenými doplnkami sú potom syr a orechy .

Použitie v receptoch:

Ako s kaparmi v kuchyni správne pracovať?

Kapary v náleve je možné pri varení použiť bez úpravy, kvalitnejšie kapary nakladané iba v soli je potrebné pred použitím prepláchnuť, aby svojou chuťou neprehlušili chuť ostatných prísad pokrmu. Vzhľadom na ich výraznú chuť je najlepšie ich používať striedmo (najmä tie väčšie). Väčšie kapary je tiež lepšie pred použitím nakrájať. Niektoré recepty, ako sú rôzne omáčky, môžu vyžadovať jemne nasekané kapary, zatiaľ čo iné ich požadujú rozmixovať na pyré, napríklad u tapenád. Väčšinou ich jednoducho pridáte na rozpálenú panvicu s ďalšími prísadami, obvykle ku koncu procesu varenia. Vďaka tomu si udrží svoj tvar a svoju charakteristickú chuť.

Pokiaľ kapary práve nemáte k dispozícii, môžete ich slanú chuť nahradiť jemne nasekanými zelenými olivami. Dobre fungujú aj nakladané semená kapucínka.

Ako konzervovať kapary?

Bohužiaľ, na rozdiel od mnohých iných záhradných plodov, ako sú paradajky, kapary nemožno jesť surové. Teda sa dá, ale je to poriadne horké sústo.

Rovnako ako olivy môžeme kapary konzervovať soľou alebo octom. V oboch prípadoch je dôležité odstrániť stonky a uvoľnené nečistoty. Dôkladne opláchnite v sitku. Kapary namočte na tri dni do čistej vody, pričom vodu každý deň vymieňajte.

Konzervovanie v soli

  1. Kapary osušte utierkou.
  2. Navrstvite ich do malého pohára a to tak, že vždy pridajte niekoľko kaparov, potom lyžičku hrubej morskej soli a opakujte.
  3. Naskrutkujte na poháre viečka a pretrepte, aby sa soľ rozprestrela.
  4. Odstráňte viečko a nahraďte jednou vrstvou papierového obrúska.
  5. Na zaistenie servítky použite gumičku.
  6. Umiestnite pohár na miesto, kde bude prúdiť vzduch, ale nie na priame slnečné svetlo.
  7. Každý deň zlejte tekutinu, ktorá sa nahromadila, a pridajte ďalšiu lyžičku soli.
  8. Asi po týždni, alebo keď kapary prestanú produkovať tekutinu, preložte do čistého pohára a zakryte viečkom.
  9. Skladujte na polici na chladnom a tmavom mieste po dobu až jedného roka.
  10. Pred použitím soľ opláchnite.

Nakladané kapary

  1. Ak si chcete vytvoriť jednu šálku kapar, dôkladne premiešajte roztok z 1 šálky jablčného octu, 1 šálky vody a 2 lyžíc hrubej, nejodizovanej soli, kým sa soľ nerozpustí.
  2. Kapary vložte do pohára, zalejte roztokom, priskrutkujte viečko, jemne pretrepte a uložte do chladničky.
  3. Budú pripravené na jedenie asi po jednom týždni, ale po mesiaci budú ešte chutnejšie.
Nakladané kapary v pohári.
www.onegreenplanet.org

Pestovanie kaparov

Kapara tŕnistá

Ker kapara tŕnistá, na ktorom kapary rastú, pochádza zo Stredomoria a vyžaduje k svojmu rastu suchú a teplú klímu a veľa slnka. Vo svojom prirodzenom prostredí sú kríky vždyzelené. V tých častiach zeme, kde sa ochladí, je najlepšie pestovať kaparu tŕnistú v nádobe a nechať ju prezimovať vo vnútri.

Kapary tŕnisté môžu rásť 90 – 150 cm vysoko a šíriť sa 120 až 150 na šírku. Majú radi dobre odvodnenú, kamenistú pôdu podobnú tej, ktorú uprednostňujú aj olivovníky.

Majú tak radi murivo, takže je možné vidieť rast na kamenných múroch starovekých budov po celom Taliansku!

Kapara tŕnistá vo voľnej prírode.
www.gardenia.net

Úroda kaparov

Nezrelé puky sú pripravené na zber, keď sú tmavé, olivovo zelené a aspoň 6 milimetrov široké. Môžu sa tiež žať, keď sa zväčšia, až do 14 milimetrov, potom sa začnú rozširovať do svojej kvetinovej podoby.

História kaparov

Kapary pravdepodobne pochádzajú zo suchých oblastí západnej a strednej Ázie, pretože sa tam používali tisíce rokov – zmienka o nich je v Gilgamešovi, možno najstaršej písomnej zmienke doloženej a nájdenej na starovekých sumerských hlinených tabuľkách z doby okolo r. 2700 pred naším letopočtom Zmienil sa o nich tiež Apicius rovnako ako Dioscorides, chirurg Nerónovej armády, ktorý potvrdil, že ich spočiatku používali starí Gréci, ktorí ich používali nielen ako prísadu do varenia, ale tiež používali korene a listy rastliny na liečebné účely.

V súčasnosti sa všeobecne vyskytujú v oblasti Stredozemného mora a rastú tu divoko na stenách alebo na skalách v pobrežných oblastiach.

Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikmi dobrého jedla a radi varíme. Na tomto webe vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej bežnými receptami. Budeme radi, ak naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť, ako vám chutili. Dobrú chuť! :)