Kuskus, netradičná cestovinová príloha a oveľa viac. Spoznajte všetky jeho tváre!

Kuskus je obľúbenou zdravou pochúťkou, ktorá sa teší stále väčšej obľube.

Má množstvo zdravotných benefitov a navyše je nízkokalorický!

Čo všetko je o ňom dôležité vedieť?

V tomto článku sa dozviete, ako si ho správne pripraviť, kde všade ho môžete použiť aj množstvo ďalších tipov.

Čo je vlastne kuskus?

Jedná sa o druh cestoviny v tvare malých žltých guličiek. Vyrába sa zo semoliny , čo sú zrnká druhu tvrdej bielej pšenice, ktorá je na výrobu kuskusu najvhodnejšia. Krupica z pšenice sa sparí, tvaruje do guličiek a potom sa vysuší.

Varený kuskus v miske.
www.crunchycreamysweet.com

Prečo je kuskus vhodné zaradiť do nášho jedálnička?

Konzumácia kuskusu má niekoľko zdravotných výhod ako napr.

Zlepšuje kardiovaskulárny systém

Pravdepodobne jednou z najdôležitejších zložiek kuskusu je selén , čo je stopový minerál, ktorý je veľmi ťažké nájsť v potravinách, ale je nevyhnutným minerálom v ľudskom tele. Jedna porcia kuskusu môže obsahovať viac ako 60 % odporúčaného denného príjmu selénu , čo z neho robí možno jeden z najbohatších zdrojov selénu v akejkoľvek potravine. Pokiaľ ide o zdravie srdca, selén funguje ako silný antioxidant, ktorý funguje hlavne v cievach, kde obmedzuje usadzovanie povlaku a nebezpečného cholesterolu na stenách tepien a žíl. Selén tak chráni telo pred rozvojom nebezpečných a život ohrozujúcich stavov , ako je ateroskleróza, srdcové infarkty a mŕtvice.

Okrem toho je kuskus slušným zdrojom draslíka , čo je ďalšia základná živina. Draslík znižuje krvný tlak a je prínosom pre pacientov, ktorí sú vystavení vysokému riziku rôznych kardiovaskulárnych ochorení.

Môže pôsobiť preventívne proti rakovine

Ako už bolo spomenuté skôr, selén je veľmi dôležitou zložkou kuskusu, ktorá má širokú škálu zdravotných výhod, vrátane prevencie určitých druhov rakoviny.

Posilňuje imunitný systém

Prirodzené antioxidačné vlastnosti selénu pomáhajú bojovať proti šíreniu voľných radikálov a ďalších toxínov v krvnom riečisku. V skutočnosti selén tiež stimuluje regeneráciu vitamínu C a vitamínu E, ktoré sú obaja neoddeliteľnou súčasťou obranných mechanizmov tela.

Podporuje rast svalovej hmoty

Selén je tiež dôležité pre rozvoj svalovej hmoty. Štúdie ukázali, že nedostatok selénu je hlavnou príčinou svalovej slabosti a degradácie, rovnako ako abnormálne únavy alebo celkovej telesnej slabosti. Vzhľadom na to, že selén je tak ťažké dostať do tela prirodzenou cestou, môže byť kuskus jedným z najlepších zdrojov pre rast svalovej hmoty!

Pomáha pri hojení rán

Hojenie rán a zotavovanie sa z choroby a operácie môže byť pre vaše telo jedným z najťažších období, pretože musí pracovať na plné obrátky, aby pokračovalo v normálnej funkcii. Kuskus môže byť v tomto období veľkým pomocníkom, pretože obsahuje veľké množstvo bielkovín. Proteín je neoddeliteľnou súčasťou hojenia rán a tiež metabolizmu enzýmov, ktoré pomáhajú pri hojení rán, a to ako interne, tak externe.

Zlepšuje trávenie

Jedna šálka kuskusu môže obsahovať takmer 10 % denného príjmu vlákniny pre telo. Kuskus je potravina bohatá na vlákninu, ktorá napomáha správnemu tráveniu potravy a zdravému gastrointestinálnemu systému. Vláknina môže tiež znížiť pravdepodobnosť zápchy, ktorá následne zabraňuje mnohým škodlivým črevným ochoreniam, vrátane rakoviny žalúdka a hrubého čreva a konečníka.

Pomáha pri chudnutí

Kuskus má menej kalórií ako ryža alebo quinoa, necelých 200 kcal v jednej šálke, čo je menej ako 10 % denného príjmu kalórií odporúčaného pre dospelých. Vďaka tomu je kuskus vhodný pre tých, ktorí sa snažia schudnúť. Bohatý obsah vlákniny v kuskuse taktiež znižuje pocit hladu.

Reguluje telesný metabolizmus

Vďaka vysokému obsahu bielkovín je kuskus ideálny na reguláciu metabolizmu celého tela. Je obľúbený u vegetariánov a vegánov, pretože neprijímajú niektoré hlavné zdroje bielkovín, mäsa a mliečnych výrobkov.

Má antibakteriálne vlastnosti

Je dokázané, že kuskus má antibakteriálne a antivírusové vlastnosti.

Kuskus a lepok

Keďže sa kuskus vyrába zo semoliny, obsahuje lepok.

Niektorí ľudia sa musia zo zdravotných a zdravotných dôvodov lepku vyhýbať, a preto dodržiavajú bezlepkovú diétu.

Mnoho ľudí žije s určitým stupňom citlivosti alebo neznášanlivosti lepku, keď telo nemôže lepok stráviť alebo rozložiť. To môže spôsobiť príznaky, ako je nadúvanie, hnačka, zápcha, bolesť brucha, bolesť hlavy a únava.

Iní ľudia majú celiakiu, abnormálnu autoimunitnú odpoveď na konzumáciu lepku. Príznaky celiakie môžu byť závažnejšie a zahŕňajú záchvaty, necitlivosť, nevoľnosť, únavu, bolesti kĺbov, stuhnutosť kĺbov, kožné poruchy, krehké kosti a zažívacie problémy.

Nutričné hodnoty kuskusu

V nasledujúcej tabuľke sa pozrite na nutričné hodnoty vareného kuskusu.

Nutričné hodnoty na 100 g Kuskus varený vo vode
Energia 112 kcal
Bielkoviny 3,8 g
Tuk 0 g
Sacharidy 23 g
Cukry 0,1 g
Vláknina 1,4 g

Vitamíny a minerály obsiahnuté v 100 gramoch vareného kuskusu

Vitamíny a minerály Hodnoty % odporúčanej dennej dávky
Vitamín B1 0,063 mg 5
Vitamín B2 0,027 mg 2
Vitamín B3 0,983 mg 6
Vitamín B5 0,371 mg 7
Vitamín B6 0,051 mg 4
Foláty 15,00 mcg 4
Vitamín E 0,13 mg 1
Vitamín K 0,1 mcg 0
Vápnik 8,00 mg 1
Meď 0,04 mg 4
Železo 0,38 mg 2
Horčík 8,00 mg 2
Mangán 0,084 mg 4
Fosfor 22,00 mg 3
Draslík 58,00 mg 1
Selén 27,50 mcg 50
Sodík 5,00 mg 0
Zinok 0,26 mg 2

Druhy kuskusu

Kuskus môžeme deliť podľa jeho veľkosti na:

  • Marocký kuskus
    Je najmenší (veľký asi ako krupica) a uvarí sa v priebehu niekoľkých minút. Je najrozšírenejším typom kuskusu.
  • Izraelský (perlový) kuskus
    Je väčšia ako kuskus marocký a pripomína drobné kúsky cestovín. Varenie trvá asi 10 minút.
  • Libanonský kuskus
    Je tiež nazývaný kuskus Moghrabieh, je väčšia ako izraelský kuskus a jeho varenie trvá najdlhšie.

Pre predstavu sa pozrite na nasledujúcu tabuľku, ako sa líšia nutričné hodnoty marockého a izraelského kuskusu.

Marocký kuskus (100g surového stavu) Izraelský kuskus (100g surového stavu)
Kalórie 356 380
Tuk 2g 2g
Sacharidy 73g 80g
Bielkoviny 13g 12g

Ďalej sa môžeme stretnúť s delením kuskusu na biely a celozrnný.

  • Celozrnný kuskus sa vyrába z celých zŕn a tak v ňom konzumujeme aj mnoho cenných látok a vlákniny z obalových vrstiev zŕn. Pokiaľ je to možné, kúpte si kuskus vyrobený z celozrnnej múky, ktorá je menej spracovaná a nie je zbavená živín.
  • Biely kuskus sa vyrába z bielej pšenice, ktorá je zbavená obalových vrstiev a tým bohužiaľ prichádza o veľké množstvo vlákniny, vitamínov a minerálov.

Na porovnanie pre vás máme tabuľku základných nutričných hodnôt nevareného bieleho a celozrnného kuskusu.

Biely kuskus (1/4 šálky, nevarený) Celozrnný kuskus (1/4 šálky, nevarený)
Kalórie 150 160
Tuk 0 g 1 g
Sacharidy 30 g 31 g
Bielkoviny 5 g 6 g
Vláknina 2 g 3 g
Vápnik 20 mg 20 mg
Železo 1 mg 2 mg

Kde kuskus kúpiť a ako ho skladovať?

Kuskus je široko dostupný a nemalo by byť ťažké ho nájsť. Marocký kuskus bude v supermarketoch najbežnejší, ale v závislosti od toho, ako dobre je supermarket zásobený, môžete tam zohnať aj perlový kuskus.

Nevarený kuskus by mal byť skladovaný v špajze v dobre uzavretej nádobe. Môže vydržať až dva roky. Pokiaľ ale máte kuskus už nejaký čas uskladnený, privoňajte k nemu, aby ste sa uistili, že nezžlkol.

Uvarený kuskus vydrží v chladničke asi tri dni, ale mohol by skôr stratiť čerstvosť, ak by sa spojil s inými surovinami, ktoré sa rýchlejšie kazia.

Ako sa kuskus pripravuje?

Instantný kuskus sa pripravuje veľmi jednoducho:

  1. Priveďte 1 a 1/2 šálky vody alebo vývaru do varu, stiahnite z ohňa a pridajte 1 šálku kuskusu.
  2. Nechajte vodu a paru hydratovať zrná (asi 5 minút), potom ich našuchorte vidličkou.

Tradičný kuskus sa najlepšie varí trikrát v pare v špeciálnom hrnci na kuskus, tzv. couscousiére, ktorý zakaždým vytvorí tú správnu textúru. Aj keď je to ideálne, nie je to nutné a môže to byť drahé. Alternatívne umiestnite do hrnca žiaruvzdorný sitko a vyložte ho tenkou tkaninou, pokiaľ sú otvory pre kuskus príliš veľké. Neprikrývajte hrniec, pretože kondenzovaná voda môže odkvapkávať na zrná a urobiť z kuskusu kašu.

Kuskus možno tiež variť podobne ako ryžu :

  1. V hrnci rozohrejte maslo a 1 šálku kuskusu a zamiešajte, aby sa obalil.
  2. Pridajte 1 a 1/2 šálky vody alebo vývaru a priveďte do varu.
  3. Znížte teplotu na najnižšom stupni, prikryte a pokračujte vo varení, kým sa všetka tekutina nevstrebe.
  4. Nevarte ho príliš dlho, alebo bude skôr kašovitý ako nadýchaný.

Jedna šálka sušeného kuskusu má za následok 2 a 1/2 šálky vareného kuskusu. Ako príloha je priemerná porcia 1/2 až 3/4 šálky kuskusu.

Čo je možné z kuskusu pripraviť?

Kuskus na raňajky

Kuskus je skvelý aj na sladko s pridaním hrozienok, kokosového mlieka, orechov a medu. Ďalšou možnosťou je premiešať kuskus s müsli, kompótom a dochutiť škoricou či kurkumou.

Sladký kuskus s orieškami, kokosom a hrozienkami servírovaný v miske s lyžičkou.
www.healthylifetrainer.com

Kuskus ako desiata

Do vychladnutého kuskus môžete pridať čerstvú zeleninu (papriky, paradajky, cibuľu, šalátovú uhorku, olivy…), prípadne nastrúhaný či nakrájaný syr. Dochuťte olivovým olejom alebo jogurtom a vznikne vám tak skvelá zdravá a osviežujúca desiata!

Kuskus na obed či večeru

Kuskus sa podáva ako príloha k mäsám alebo zelenine. Tiež môže byť ochutený samostatne a podávaný teplý alebo studený vo forme šalátu.

Kuskus so zeleninou a mäsom v panvici s vareškou.
www.cookingclassy.com

Inšpirujte sa našimi receptami na zeleninový kuskus či kura s kuskusom . Pochutnáte si!

História kuskusu a zaujímavosti

Ide o základnú potravinu z Maghrebu , známeho aj ako severozápadná Afrika, a je tak obľúbený, že v marci 2019 Maroko, Alžírsko, Tunisko a Mauretánia podali spoločnú žiadosť, aby kuskus získal status nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO , ktorý bol neskôr schválený.

Jedna z prvých písomných zmienok o kuskuse je v anonymnej hispano-moslimskej kuchárke z trinásteho storočia . Podozrivé mlčanie o kuskuse v zdrojoch z obdobia pred 13. storočím spolu s evidentným berberským pôvodom arabského slova „kuskus“ však naznačujú, že kuskus vznikol medzi Berbermi zo severného Alžírska a Maroka počas nejasného obdobia medzi 11. storočí kolapsu kráľovstva Zirid a triumfu Almohadov v storočí 13.

Potravinársky historik Clifford Wright predpokladá, že sa kuskus začal vyrábať niekedy v 12. storočí v Tunisku z jačmennej a žaluďovej múky predtým, než sa tvrdá pšenica stala prevládajúcim obilím.

Kuskus v legende

Podľa legendy sa kráľ Šalamún, syn Dávidov a vládca Izraela, bláznivo zamiloval do kráľovnej zo Sáby pri návšteve dvora tak hlboko, že úplne stratil chuť do jedla, čo ohrozilo jeho zdravie a schopnosť vládnuť. Jeho kuchár bol taký dobrý, že vymyslel jedlo, kuskus, taký bohatý na korenie, že znova kráľ znova začal jesť, a tak mu kuchár zachránil život.

Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikmi dobrého jedla a radi varíme. Na tomto webe vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej bežnými receptami. Budeme radi, ak naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť, ako vám chutili. Dobrú chuť! :)