Vonkajšie grilovanie – príprava

Od jari do jesene je celý rad dní, kedy počasie priamo nabáda k príjemnému spoločnému posedenie na záhrade. Pohoda a dobrá nálada v spoločnosti sa podporí okrem iného aj dobrým jedlom alebo sa aspoň dobrým jedlom určite nič nepokazí. Ak sa má teda podávať niečo chutné na záhrade, prečo to rovno na záhrade nepripraviť. Okrem tradičného opečenie špekačiek na ohníčku je v dnešnej dobe veľmi obľúbené grilovanie na vonkajšom grile. Ak má byť grilovanie úspešné, je nevyhnutné zaistiť vopred niekoľko dôležitých vecí. Takže než pozvete hostí, zoznámte sa s tým, čo teraz a čo potom pri príprave grilovacie párty.

Gril, pomôcky a kurivo

vonkajší gril

Jednotlivých typov vonkajších grilov je celý rad a nie je účelom tohto článku tu jednotlivé typy podrobne popisovať. Pripomenieme si iba základné pravidlá obsluhy:

  1. gril prezrieme, či je v poriadku a či má vyčistený rošt
  2. ak máme otáčací gril a hodláme ho použiť, tak skontrolujeme otáčací mechanizmus

Pomôcky na grilovanie

Z pomôcok potrebujeme predovšetkým grilovacie kliešte na obracanie. Praktické sú grilovacie misky, ktoré využijeme pri grilovaní rýb alebo menších porcií mäsa. K tomu potom podnosy na suroviny na grilovanie, fóliu na ich prikrytie než začneme grilovať a potom taniere alebo tácky na grilované pokrmy, príbory, poháriky a misky na rôzne omáčky alebo dipy.

Kurivo na grilovanie

Kúriť môžeme samozrejme drevom, ale najjednoduchšie je kúrenie dreveným uhlím, ktoré je možné kúpiť v obchode. Kúpime si lopatku na prikladanie, pretože tak znížime prašnosť pri grile.

Suroviny na grilovanie

Najčastejšie sa griluje mäso alebo mäsové výrobky, ale grilovať možné samozrejme i zelenina alebo ovocie. Takže sa rozhodneme, čo budeme grilovať. Môžeme začať s údeninou. Jej grilovanie je najjednoduchšie, navyše v každom supermarkete je výber rôznych párkov a klobás a to nielen klasických, ale špeciálne korenených a určených na grilovanie. Nájdu sa iste aj špeciality od miestnych výrobcov. Ak sa rozhodneme grilovať mäso, vyberáme len vhodné kvalitné mäso, ako sú roštenky pri hovädzom, stehno, kotleta a bábika u bravčového mäsa, hydinové mäso z pŕs alebo ryby. Ak chceme mať grilovaný pokrm výdatnejšie a chuťovo pestrejšie, potom k mäsu kúpime aj trochu anglickej slaniny alebo údeného mäsa. Zo syrov sa ku grilovaniu hodí predovšetkým všetky syry typu eidam. Zo zeleniny môžeme grilovať papriky, cuketu, kukuricu a niektoré ďalšie plodovej zeleniny. Ovocie na grilovanie je vhodné predovšetkým z pevnejších a väčších druhov, prvé miesto tu zaujímajú jablká. A pretože grilované pokrmy by mali byť pikantné nezabúdame na koreniace zmesi, cesnak, kečup, horčicu a cibuľu.

Prílohy ku grilovaným pokrmom

Ku grilovaným pokrmom sa zvyčajne podáva pečivo a to predovšetkým chlieb. Môžeme si ho vopred upiecť sami podľa obľúbeného receptu, najmä ak máme v kuchynskej výbave domácu pekáreň. Okrem chleba alebo bieleho pečiva, to môžu byť aj rôzne placky alebo chuťovo upravené a trebárs aj tiež grilované zemiaky. Ako doplnky pripravíme rôzne omáčky, bylinkový masla, dipy a šaláty.

nápoje

Pohoda, chuťovo výrazné jedlo a priatelia. K tomu už chýba len dobré pitie. Podľa druhu spoločnosti volíme nealkoholické minerálky alebo menej sladké džúsy, obľúbené a zrejme nevyhnutné pivo alebo kvalitné víno. Všetky nápoje vopred vychladíme.

Príprava surovín pred grilovaním

Mäso alebo mäsové výrobky, ktoré budeme grilovať, môžeme vopred marinovať. Okrem zvýraznenie chuti má marinovanie v letnom období ešte jednu výhodu. Marináda s citrusovou šťavou pôsobí protibakteriálne, preto mäso ihneď po nákupe naložíme do marinády a uložíme v chladničke. Okrem citrónovej šťavy môžeme použiť aj limetkovou alebo pomarančovou. Ďalšie prísady do marinády pridávame podľa receptu alebo vlastnej chuti. Vždy však pridáme trochu oleja, aby sa marináda dobre rozprestrela. Aromatizovať môžeme i bylinkami. Marinádu nerobíme príliš hustou, pretože potom by sa na rošte pripaľovalo.

Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikovia dobrého jedla a varenie nás baví. Na webe Webrecepty vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej obvyklými recepty. Budeme radi, keď naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť ako vám chutilo. Dobrú chuť! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5  hviezdičiek. :)

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Emailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená do žiadnej databázy. Vyžadované polia sú označené *.

X