Jablká patria medzi najrozšírenejšie druhy ovocia a ročne sa ich na svete zožne viac ako 65 miliónov ton. Väčšina z nich sa sníva za surova, avšak výborne sa uplatní aj v kuchyni. Varenie s jablkami je ľahké a tak si môžete doma ľahko pripraviť základné pokrmy ako jablkový džús, desiatu alebo sušené krížalky, alebo sa vrhnúť na zložitejšie recepty. Nemusíte sa báť ani kombinácia s mäsom a zeleninou - vyskúšajte recepty z jabĺk na slano . Vedeli ste, že sa dá upiecť aj jablková torta ? Krásne vonia škoricou a rozhodne stojí za vyskúšanie!

Kedy jesť jablká

Jablká sú v našich zemepisných šírkach doma a preto je prirodzene zdravé ich jesť takmer po celý rok. Letné jablká dozrievajú už počas prvých horúcich dní a jesenné odrody vydržia uskladnené mnohokrát až do jari. Preto sa dá povedať, že jablká majú sezónu po celý rok.

Začiatkom leta dozrievajú malé kyslé jabĺčka, ktoré sa trefne prezývajú žatvy. Tieto jabĺčka sa pomerne rýchlo kazia a nie sú príliš vhodné na skladovanie, preto by ste ich mali konzumovať čo najrýchlejšie. Sú veľmi šťavnaté a najlepšie je jesť ich čerstvá. Pokiaľ ale máte nadúrodu, môžete vyskúšať napríklad skvelé jablčné krížalky alebo niektorý z osviežujúcich koláčov .

S príchodom jesene dozrievajú sladšie a pevnejšie druhy jabĺk, ktoré už tiež vydržia dlhšie odtrhnuté. Pokiaľ máte jablká padané, aj tie vykrojené sa dajú skvele využiť napr. na výrobu domácich ovocných štiav a muštov.

Ako posledné v roku dozrievajú zimné jablká na uskladnenie. Tá vydrží dobre uložená v pivnici až do jari, avšak vtedy už sú múčna a nemajú veľmi dobrú chuť. Práve také jablká ale rozhodne nemusíte vyhadzovať. Hoci nie sú dobré na jedlo za surova, môžete z nich upiecť vynikajúcu jablčnú štrúdľu alebo vyskúšať niektorý zo sviatočných receptov. Slávnostný múčnik z jabĺk a tvarohu alebo najrôznejšie rezy z jabĺk využijete napríklad pri silvestrovskom pohostení.

Prínos jabĺk pre zdravie

Jablká obsahujú celý rad prospešných látok pre naše zdravie a keďže sa jedná o miestne ovocie, nemusíme sa obávať ich konzumácie prakticky v akomkoľvek množstve. Jablká nám môžu prospievať napríklad v týchto oblastiach:

  • zvyšujú imunitu organizmu vďaka obsahu vitamínu C
  • ovplyvňujú odolnosť voči stresu
  • zlepšujú činnosť čriev
  • znižujú hladinu cholesterolu
  • majú pozitívny vplyv na črevnú mikroflóru
  • posilňujú ďasná
  • znižujú krvný tlak
  • posilňujú činnosť srdca
  • vďaka obsahu antioxidantov pôsobí ako prevencia pred rakovinou, Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou

Ako hovorili naše babičky: Aspoň jedno jablko denne!