A čo to tie farbivá vlastne sú?

Farbivá v potravinárstve sú látky používané na zmenu alebo udržanie farby potravín. Používajú sa na to, aby potraviny vyzerali atraktívnejšie a lákavejšie pre spotrebiteľov. Farbivá sa pridávajú do rôznych potravín, ako sú napríklad omáčky, nápoje, cukrovinky a mrazené potraviny. Ak vás farebné pokrmy bavia, nezabudnite vyskúšať naše pestrofarebné recepty na vianočné pečivo s lentilkami . Použitie farebných prísad alebo farbív nie je novou technológiou. Prírodné potravinárske farby sa používali na farbenie vína už v roku 300 pred nl Skoré experimenty s farbivami zahŕňali prirodzene sa vyskytujúcu farbu, ktorá sa nachádza v niektorých koreniach a oxidoch kovov. Príkladom je napríklad šafran a síran meďnatý. Prvé syntetické organické farbivo - nazvané mauve - bolo objavené v roku 1856. Mauve bolo prvé z mnohých objavených syntetických farbív vyrábaných spracovaním uhlia, vďaka čomu si vyslúžilo označenie "farby uhoľného dechtu". Federálna regulácia farbív začala o niekoľko desaťročí neskôr, v 80. rokoch 19. storočia.

Syntetické farbivá

Syntetické potravinárske farbivá sú výrobcovia potravín stále viac používané oproti prírodným farbivám, aby dosiahli určité vlastnosti , ako je nízka cena, vylepšený vzhľad, vysoká intenzita farby, väčšia farebná stálosť a jednotnosť. Umelé farbivá tiež môžu byť trvácnejšie ako prírodné farbivá rovnakej farby. Navyše, hoci príroda vytvára pôsobivé odtiene farieb, tých vhodných na použitie v potravinárstve veľa nie je. Syntetické potravinárske farbivá sa pôvodne vyrábali z uhoľného dechtu, ktorý pochádza z uhlia. Prví kritici umelých potravinárskych farbív na to rýchlo poukázali. Dnes sa väčšina syntetických potravinárskych farbív získava z ropy . Niektorí kritici budú tvrdiť, že jesť ropu nie je o nič lepšie ako jesť uhlie. Ale finálne produkty sú prísne testované, aby neobsahovali žiadne stopy pôvodnej ropy. Potravinárske farbivá musia byť do potravín pridávané v určitej koncentrácii av rámci prijateľného limitu . Pokiaľ sú potravinárske farbivá obsiahnuté v produkte vo vyššej koncentrácii, môže to viesť k vážnym zdravotným problémom, ako sú rôzne mutácie, rakovina, znížené koncentrácie hemoglobínu a alergické reakcie.

Prírodné farbivá

Prírodné farbivá sú získavané z rastlín alebo živočíšnych produktov a sú považované za bezpečnejšie ako syntetické farbivá. Medzi príklady prírodných farbív patrí napríklad kurkumín (z koreňa kurkumy), karotén (z mrkvy), chlorofyl (zo zelených rastlín) alebo aj karmín (z druhu hmyzu).

Prečo sa farbivá v potravinárstve používajú?

  • Zvýrazňujú prirodzene sa vyskytujúce farby v potravine.
  • Chráni chute a vitamíny pred poškodením svetlom .
  • Slúži na dekoratívne účely .
  • Maskujú prirodzené farebné variácie potravín.
  • Vyrovnávajú stratu farby vplyvom svetla, vzduchu, extrémnych teplôt, vlhkosti a podmienok skladovania.
  • Zlepšujú chuť .
  • Mení farbu jedla alebo pitia.
  • Dávajú potravinám identitu .

Aké sú účinky potravinárskych farbív na ľudské zdravie?

Najznepokojivejšie tvrdenie o syntetických potravinárskych farbivách je , že spôsobujú rakovinu . Dôkazy na podporu tohto tvrdenia sú však slabé. Na základe aktuálne dostupných výskumov je nepravdepodobné, že by konzumácia potravinárskych farbív spôsobila rakovinu. U niektorých ľudí však môžu spôsobovať alergie, črevné problémy a dýchacie ťažkosti . Tvrdenie o potravinárskych farbivách, ktoré má najsilnejšiu vedeckú podporu, je súvislosť medzi potravinárskymi farbivami a hyperaktivitou u detí . V Európe dokonca na produktoch obsahujúcich niektoré z potenciálne „nebezpečných“ farbív musí mať byť uvedený varovný text – „môže mať negatívny vplyv na aktivitu a pozornosť detí“.

Aké musia vlastnosti musí mať potravinárske farbivo?

Farbivo sa po pridaní do vody musí rozpustiť . Pokiaľ farbivo nie je rozpustné vo vode, nemieša sa rovnomerne. Ďalšou dôležitou vlastnosťou potravinárskeho farbiva je, že keď sa rozpustí vo vode, farba zostane.

V akých potravinárskych produktoch sa farbivá používajú?

Prvé potraviny, ktoré kedy získali federálne povolenie pre syntetické potravinárske farbivá, boli maslo a syr v 80. rokoch 19. storočia . Odvtedy sú obchody s potravinami plné potravín obsahujúcich prírodné potravinárske farbivá aj umelé potravinárske farbivá, vrátane nasledujúcich produktov:
  • raňajkové cereálie
  • cukríky
  • zmrzlina
  • korenie
  • pekárenské produkty
  • konzervované ovocie
  • spracovaná zelenina
  • nealkoholické nápoje
  • energetické nápoje

Regulácia používania farbív v potravinárstve

V Českej republike je používanie farbív v potravinách povolené iba v prípade, že sú schválené Štátnym zdravotným ústavom a sú uvedené v Zozname povolených potravinárskych farbív , ktorý je vyhlásený v súlade s nariadením (ES) č. 1333/2008. Všetky použité farbivá v potravinách musia byť označené pomocou "E-čísla", čo sú kódy používané na identifikáciu potravinárskych prídavných látok. V SR sú tiež stanovené limity pre množstvo farbív , ktoré môžu byť použité v jednotlivých potravinách. Tieto limity sú stanovené s ohľadom na bezpečnosť farbív pre ľudské zdravie a sú pravidelne revidované. V prípade, že sa výrobca rozhodne použiť v potravinách prírodné farbivá namiesto syntetických, je povinný informovať o tom na obale výrobku. Výrobcovia sú tiež povinní informovať o použití farbív na etiketách výrobkov alebo v návodoch na použitie. V USA je používanie farbív v potravinách regulované Úradom pre kontrolu potravín a liečiv (FDA). FDA stanovuje zoznam povolených farbív, ktoré môžu byť používané v potravinách, a tiež stanovuje podmienky pre ich použitie.