Liečivý nechtík lekársky je úžasnou bylinou do čaju aj do šalátu!

Nechtík lekársky je známa liečivá bylinka.

Ľahko ju ale môžete použiť aj na jedenie.

Ako bylinu naplno využiť na jej liečivé vlastnosti?

Čítajte ďalej a dozviete sa všetko, čo musíte poznať!

Čo je nechtík lekársky?

Nechtík lekársky nesie odborné meno Calendula officinalis. Po stáročia sa využíva na liečebné účely.

Poznáte ho jednoducho podľa nádherného kvetu v oranžovej a žltej farbe.

Okvetné lístky sú bohaté na flavonoidy, ktoré sa nachádzajú v ovocí a zelenine. Dobrou správou je, že táto rastlina je jedlá a môžete ju použiť na prípravu niektorých pokrmov.

Na čo sa bežne používa?

Nechtík sa používa na liečbu a zmiernenie príznakov mnohých ochorení. Najčastejšie sa používa na kožné choroby, infekcie alebo plesne.

Podľa výskumov je efektívna na liečbu vyrážok, otvorených rán, kvasinkových infekcií, ale tiež ho možno použiť na zníženie bolesti a zápalu v tele.

Niektorí ju používajú aj pri liečbe rakoviny, najmä pri liečbe ožarovaním.

Ak hľadáte spoľahlivý opaľovací krém pre malé deti s citlivou pokožkou, nechtík je skvelou voľbou. Ľahko také produkty nájdete v drogérii.

Nechtík lekársky v kuchyni

Nedokážete si predstaviť, ako bude kvetina fungovať pri príprave jedál? Kvety majú ľahkú medovú vôňu a príjemne jemnú, zeleninú chuť.

Zlaté okvetné lístky môžete použiť na dochutenie a zafarbenie vývarov, domáceho masla alebo syra.

Niektorí kuchári používajú sušené kvety ako náhradu pre šafran, a to hlavne vďaka ich nádherne zlatej farbe.

Väčšina ľudí ale používa čerstvé kvety a okvetné lístky pre:

  • zeleninové jedlá,
  • šaláty,
  • pudingy,
  • bylinkové maslá,
  • pečivo,
  • jemné polievky.

Najlepšiu chuť pritom majú kvety vo chvíli, keď dosiahli najvyšší kvet. Vtedy budú nádherne voňať a budú mať úžasne jemnú chuť.

Nechtík môžete využiť do mnohých receptov na šaláty . Najlepšie funguje vo vaječných šalátoch, ale skvele bude chutiť aj v šalátoch z rukoly alebo v zelerovom šaláte .

Z čerstvých alebo sušených kvetov si môžete pripraviť aj vynikajúci čaj alebo domácu tinktúru z nechtíka lekárskeho alebo nechtíkovú masť, ktoré vám vydržia po celý rok. Masť z nechtíka lekárskeho vám pomôže na kožné ochorenie, ekzémy, stvrdnutú pokožku alebo jazvy.

Ak nespracujete všetky lístky nechtíka čerstvé, môžete ich tiež usušiť. Ako sušiť nechtík lekársky? Stačí ich rozložiť v tenkých vrstvách na sitá a nechať uschnúť na tmavom mieste. Keď budete chcieť sušičku, teplota nesmie presiahnuť 50 stupňov.

kvety nechtíka lekárskeho
Zdroj: pixabay.com

Pestovanie nechtíka lekárskeho

Nechtík ľahko vypestujete na svojej záhrade a budete mať počas leta (od júna do jesene) neustále prístup k čerstvým kvetom. Jednoducho ho vypestujete zo semien. Ako na to?

  • Semená musíte zasadiť veľmi skoro na jar alebo ich predpestujte v tégliku a potom presaďte na záhradu. Začať môžete 6 týždňov pred dátumom, kedy bežne končia mrazy.
  • Zvoľte pre rastliny miesto na slnku.
  • Nechtík vyžaduje stredne bohatú a dobre priepustnú pôdu. Znesie aj horšie podmienky a nepotrebuje žiadne hnojenie.
  • Nechtík môžete použiť ako doplnok zeleninového záhonu. Najlepšie porastie vedľa uhoriek, paradajok, hrášku, mrkvy, špargle alebo jarnej šalátovej zeleniny.
  • Pri zbere odrežte kvety. Pri chladnejšom počasí vyrastú ďalšie a budete ich mať viac. Kvitnú budú až do chvíle, kým neprídu väčšie mrazy.

Zdravotné benefity nechtíka lekárskeho

Najlepší vplyv na vaše zdravie bude mať nechtík lekársky vo forme čaju alebo extraktu. Čerstvé kvety ale samozrejme obsahujú rovnaké látky, takže sa nemusíte obávať, že by ste z nich nezískali časť zdravia. Výhodou extraktu je fakt, že sa získava nielen z kvetov, ale aj z listov. Aké sú najväčšie pozitíva?

Bohatý zdroj antioxidantov

Nechtík lekársky obsahuje niektoré antioxidanty, ktoré sú pre správne fungovanie ľudského tela veľmi dôležité. Patria medzi ne triterpény, flavonoidy, polyfenoly a karotenoidy.

Vďaka tomu pomáha nechtík bojovať proti oxidačnému stresu a zápalom v tele.

Pomocník na liečbu kožných ochorení

Nechtík má úžasný vplyv na pokožku a môžete vďaka nemu vyliečiť rôzne druhy ekzémov, vyrážok, rán a vredov. Stačí, keď si pripravíte čaj a použijete ho ako obklad. Zatiaľ nie je jasné, či má rovnaké účinky aj pitie čaju.

Pomoc pri rakovine

Antioxidačné vlastnosti nechtíka môžu pôsobiť protirakovinovo. Podľa štúdií dokáže bylina bojovať proti leukémii, melanómu, rakovine hrubého čreva alebo rakovine pankreasu.

Využiť ho môžete nielen ako prevenciu, ale aj počas liečby.

Nutričné hodnoty nechtíka lekárskeho

Množstvo vitamínov a minerálov v nechtíku lekárskom nie je presne známe. Pozrime sa na hodnoty nesladeného čaju z nechtíka lekárskeho.

Kalórie 0 kcal
Vláknina 0 g
Bielkoviny 0 g
Sacharidy 0 g
Tuky 0 g
Cholesterol 0 g
Cukor 0 g
Sodík 0 mg

Nechtík lekársky sa používa po stáročia kvôli svojim liečivým vlastnostiam. Málokto ale vie, že ho môžete tiež jesť alebo si z neho doma urobiť čaj. Kvety môžete pridať do šalátov alebo vývaru. Každý pokrm bude vďaka oranžovým a žltým okvetným lístkom nádherne farebný.

Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikmi dobrého jedla a radi varíme. Na tomto webe vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej bežnými receptami. Budeme radi, ak naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť, ako vám chutili. Dobrú chuť! :)