Sacharín (E 954) je najpoužívanejšie sladidlo s takmer 100 ročnou históriou, napriek tomu je kontroverzné!

Ide o najstaršie, ale kontroverzné umelé sladidlo, ktoré sa už viac ako 100 rokov používa ako nízkokalorická náhrada cukru v potravinách a nápojoch.

Vďaka výhode nižšej ceny a tepelnej stálosti (250 ° C, vhodné na varenie a pečenie) bol široko v potravinárskom priemysle používaný, ale v dnešnej dobe je už tiež nahradzovaný.

Hlavné dôležité body o E 954 – sacharín

Nie je prírodného pôvodu a získava sa synteticky

Nie je vhodný pre deti a je zakázané ho používať v detských výživách

Nie je to bežný alergén

Táto zložka je vhodná pre keto, vegánsku, bezlepkovú diétu

Výroba E954

Sacharín môže byť vyrobený radom syntetických ciest. V jednej Jedným z nich je toluén syntetizovaný najskôr kyselinou chlórsulfónovou. Ďalším spôsobom je využitie kyseliny ftalovej alebo metylanthranilát ako východiskového materiálu.

Kde sa sacharín (E 954) používa?

Používa na zníženie kalórií a nahradenie cukru v našich jedlách a nápojoch už viac ako 100 rokov, najmä vďaka jeho nízkej cene. Používa sa aj v zubnej paste, ale nie je povolený v detskej výžive.

Bežne sa používa pre produkty s nízkym obsahom kalórií a bez cukru.

Je vylučovaný v nezmenenej podobe močom a nezvyšuje hladinu cukru v krvi (nulový glykemický index). Je teda bezpečný a vhodný pre diabetikov.

Konkrétne produkty

  • Hamé – uhorky v sladkokyslom náleve
  • Nowaco – sleďové špuntíky
  • Giana – červená repa

Je E945 zdravé?

Vplyv na zdravie je diskutabilný . Krátko po jeho objave bola zistená súvislosť medzi jeho konzumáciou a rozvojom rakoviny močového mechúra. V roku 1999 Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny preklasifikovala sacharín a jeho soli ako „neklasifikovateľné z hľadiska ich karcinogenity pre človeka“, čo znamená, že súvislosť nemožno jednoznačne preukázať . V roku 2000, bolo sladidlo odstránené zo zoznamu látok , ktoré prispievajú k rozvoju rakoviny.

Použitie v EÚ vs. USA vs. svet

Jeho bezpečnosť bola potvrdená ako v USA, tak v EÚ, rovnako ako v Austrálii a na Novom Zélande.