Ako nám škodí bromovaný rastlinný olej (E443) a kde je všade zakázaný?

Bromovaný rastlinný olej (E443) je komplexná zmes triglyceridov rastlinného pôvodu, ktoré boli zreagované tak, aby obsahovali atómy prvku brómu viazané na molekuly. Bromovaný rastlinný olej sa používa predovšetkým na emulgáciu nealkoholických nápojov s citrusovou príchuťou a zabraňuje ich oddeleniu počas distribúcie.

Potraviny s týmto éčkom môžu bezpečne konzumovať ľudia s alergiou na lepok a vegáni.

Hlavné dôležité body o E443 – Bromovaný rastlinný olej:
V SR zakázané.
Ide o emulgátor.
Neodporúčame.

Výroba E443

Bromovaný rastlinný olej sa vyrába pridaním brómu cez do rastlinného oleja (väčšinou sójového).

Na čo sa používa bromovaný rastlinný olej?

V potravinárstve E443 funguje predovšetkým ako emulgátor, čo znamená, že umožňuje, aby voda a oleje zostali premiešané dohromady a vytvorili emulziu.

Príklady potravín a nápojov, kde sa E443 niekedy vyskytuje:

  • nealkoholické nápoje s citrusovou príchuťou
  • zmrzliny

Je E443 zdravé?

Štúdie zistili, že je možné, že sa molekuly brómu oddelia od brómovaného rastlinného oleja, čo môže časom spôsobiť neurologické problémy ako je bolesť hlavy, strata pamäti či zhoršená rovnováha a koordinácia.

Alternatívne potravinárske prísady používané na rovnaký účel sú napríklad acetát izobutyrát sacharózy – E444- a živicový ester – E445.

Použitie EÚ vs. USA vs. svet

Použitie E443 ako pridanej potravinárskej látky nie je v EÚ ani napríklad v Japonsku schválené. V USA je povolené používať iba malé množstvo, zatiaľ čo sa vykonávajú ďalšie toxikologické štúdie.