E142 alebo zeleň S. Potravinárska prídavná látka, ktorá nie je až také zelené. Mali by sme sa mu vyhnúť?

Potravinárske aditíva spôsobujú emócie. Sú dobré, zlé a neutrálne. Ako je to s E142? Poďme sa na zeleň S pozrieť viac zblízka.

Výroba E142

Zeleň S je syntetické potravinové farbivo, vyrobené z dechtu – odpadové látky pri výrobe uhlia. Výsledný prášok má tmavo zelený, až takmer čierny nádych.

Hlavné dôležité body o farbive E142 – zeleň S:
· V nízkom množstve by nemalo byť pre deti škodlivé
· Vo vyšších koncentráciách môže spôsobovať alergické reakcie a hyperaktivitu
· Mimo EÚ je väčšinou zakázané
. Hoci by v malom množstve malo byť neškodné, skôr by sme sa mu vyhli

Na čo sa zeleň S používa?

Toto zelené farbivo nájdete najmä v sladkostiach – zmrzlinách, sušienkach, cukríkoch, želé ale aj v limonádach (napr. Schweppes Citrus Mix) a ďalších potravinách.

Používa sa aj v lekárstve – napríklad na diagnostiku porúch povrchu oka, či v odevnom priemysle – ako farbivo na tkané látky. Zeleň S nájdeme aj v niektorých kozmetických prípravkoch, kde sa používa aj ako farbivo.

Je prísada E142 zdravá?

Vzhľadom na to, že táto látka je syntetická, môže byť ľudským telom prijímaná horšie, zvlášť potom vo vyšších koncentráciách. Neprináša žiadne zdravotné benefity.

Štúdie ale nepreukázali žiadne konkrétne nebezpečenstvo, a tak by pri konzumácii do 5mg na kilogram telesnej váhy denne by mala byť neškodná. Pri vyšších koncentráciách ale môže spôsobovať alergické reakcie, anémiu či nespavosť.

Niektoré zdroje uvádzajú aj zdravotné dopady závažnejšie – rakovinu, hyperaktivitu, poškodenie mozgu, neplodnosť a ďalšie.

Produkty obsahujúce E142 sa neodporúčajú dávať vo väčšom množstve deťom – práve kvôli spomínanej hyperaktivite a možným alergickým reakciám.

V roku 1984 prebehla štúdia na hlodavcoch, ktorá ukázala že pri podávaní dávok 1500mg/kg váhy denne hlodavce vykázali stredne závažnú anémiu, zvýšenú ureu v krvi a zväčšenie lymfatických uzlín v črevných stenách. Pri dlhodobom podávaní 500mg/kg váhy denne neboli nájdené žiadne patologické zmeny na mozgu, srdci, obličkách, pečeni, slezine či žalúdku, ktoré by boli preukázateľne dôsledkom podávania E142.

Použitie v EÚ vs. USA vs. svet

V EÚ, Austrálii a na Novom Zélande je E142 povolené. Naopak USA, Kanada, Nórsko, Fínsko, Švédsko a Japonsko ho (z dôvodu možného poškodenia zdravia) pre použitie v potravinárskom priemysle zakazujú.