Čo je erytrozín (E127) za farbivo a prečo sa mu vyhýbať?

Erythrosin (E127) je syntetické farbivo červenej alebo ružovej farby.

Stretnúť sa môžete tiež s označením CI potravinárska červeň 14, pretože sa používa na farbenie potravín do červenej. Použitie je možné ale aj v iných odboroch.

Hlavné dôležité body o E127 – erytrozín:
Nie je to prírodná látka.
Použitie v SR je povolené, ale odporúčame sa tomuto éčku vyhýbať.
Nie je vhodné pre deti.
Je to častý alergén.

Výroba E127

E127 je syntetické farbivo, ktoré sa vyrába z uhoľného dechtu.

Erythrosin je vysoko rozpustný vo vode. V podobe prášku má hnedú farbu a po zmiešaní s vodou sa mení na červené alebo ružové farbivo.

Na čo sa používa erytrozín?

Potravinárska červená 14 sa používa ako potravinárske farbivo, tlačiarenská farba, biologické farbenie, prostriedok odhaľujúci zubný povlak alebo senzibilátor pre fotografické filmy.

V potravinárskom priemysle sa používa na konzervované ovocie (čerešne, jahody), pudingové zmesi, pečive alebo sladkostiach. Nájdeme ho aj v nanukoch, cukríkoch alebo krémoch na zdobenie tort. Niekedy sa používa aj na farbenie škrupín pistácií.

Je E127 zdravý?

Podľa niektorých odborníkov E127 spôsobuje hyperaktivitu, aj keď sú tieto následky pomerne vzácne.

Vďaka vysokému množstvu jódu môže poškodiť metabolizmus jódu v tele.

Pôsobí aj ako mutagén vo vysokých koncentráciách a môže spôsobiť citlivosť na svetlo.

Použitie EÚ vs. USA vs. svet

Európska únia použitie tohto farbiva povoľuje, ale použitie je veľmi obmedzené. V Českej republike sa používa len ako farbivo koktailových čerešní a ovocných šalátov, v ktorých sa nachádzajú čerešne. V rámci EÚ sa inak nepoužíva.

Erythrosin je v USA aj ďalších krajinách povolený a používa sa na výrobu želé, sladkostí, marmelád, ale aj krmiva pre psov a mnohých ďalších produktov.

Čím E127 nahradiť?

Erythrosin je možné nahradiť prírodným červeným farbivom, napr. šťavou a práškom z červenej repy, sušenými kvetmi ibišteka alebo brusnicami.