Višne, plody bohaté na vitamín C a antioxidanty! Čo ďalšie by ste o nich mali vedieť?

Višne, plody ovocného stromu, ktorý sa často zamieňajú s plodmi čerešní.

Aké sú medzi nimi rozdiely?

Aké benefity ponúka višne nášmu telu?

Všetko sa dozviete v nasledujúcom článku!

Višne, kôstkovice bohaté na vitamín C

Latinsky zvaná Prunus cerasus. Je blízko príbuzná s čerešňou, ale má kyslejšie plody. Višňa je pôvodom z Európy a juhozápadnej Ázie.

Višňový strom dorastá do výšky 4–10 m, má rozvetvené vetvy a jeho červené až takmer čierne plody rastú na kratších stopkách. Darí sa mu v chladnejšom, vlhkom podnebí. Preferuje bohatú, dobre odvodnenú, vlhkú pôdu.

Listy sú obvykle opadavé, jednoduché, striedavé a pílkovité, 3-9 cm dlhé a 2-5 cm široké. Kvety má biele.

Višňa má intenzívnu a kyslastú chuť. Šupka plodov je hladká a pevná s lesklým povrchom. Jej dužina obsahuje malé semeno, ktoré je svetlo hnedej farby.

Často sa tieto plody používajú do dezertov, ako sú torty, sorbety a zmrzlina.

A aké benefity prináša tento druh ovocia nášmu telu?

Prečo konzumovať višne?

Višne sú nabité dôležitými živinami. Obsahujú antioxidanty, vitamín C. Slúžia ako prevencia rakoviny, znižujú zápaly, zaisťujú správnu funkciu srdca a nervového systému.

Okrem vitamínu C a antioxidandov sú višne bohaté na zlúčeniny, ktoré bojujú proti chorobám. Ide o perillylalkohol, limonén a kyselinu ellagovú. U týchto zlúčenín bolo preukázané, že zastavujú bunkovú transformáciu vedúcu k rakovine.

Papierové vrecko plné višní
Zdroj: pixabay.com

Vzhľadom k tomu, že višne sú bohaté na dve protizápalové zlúčeniny, antokyány a kvercetín, môžu byť prospešné pri zmierňovaní príznakov astmy a iných respiračných stavov a ponúkajú úľavu ľuďom trpiacim dnou.

Višne je dobré konzumovať pri športových výkonoch, zlepšujú svalovú silu a vytrvalosť.

Možno ich konzumovať vo formách celého ovocia, šťavy, koncentrátu šťavy, prášku a extraktu. Odporúčaná dávka višňovej šťavy je 240-480 ml denne.

Nutričné ​​hodnoty

Višne obsahujú vysoké množstvo vitamínu C, horčíka a vlákniny. Ďalšie hodnoty môžete vidieť v nasledujúcej tabuľke:

Nutričné ​​hodnoty Višne surové 100 g
Kalórie 44 kcal
Bielkoviny 0,84 g
Sacharidy 10,65 g
Tuky 0,26 g
Vláknina 1,38 g
Horčík 8 mg
Železo 0,72 mg
Draslík 128 mg
Vitamín C 3,52 mg
Vitamín E 0,12 mg

Druhy višní

Existujú dve hlavné odrody višní – Morello a Amarelle.

Morello

Známe tiež ako višňa obyčajná, latinsky Prunus Cerasus. Jedná sa o najčastejšie využívaný druh na výrobu dezertov, džemov a alkoholických nápojov, ako je kirsch, ale aj ako pikantné ingrediencie vo vegetariánskych, mäsových a rybích receptoch.

Strom tejto odrody dorastá do výšky až 6 m. Je samoplodný, čo znamená, že stromy nevyžadujú na produkciu ovocia v blízkosti ďalší druh. Plody višne obyčajné sú tmavo červené.

Pokiaľ sa rozhodnete túto odrodu pestovať, zber plodov môže byť koncom júna alebo júla.

Višne Morello
Zdroj: seeds-gallery.shop

Pod Morello patrí aj pododroda:

Anglické Morello

Mierne kyslastá odroda višne s tmavo červeno-čiernou farbou. Je pre ňu charakteristický neskorý zber a časté využívanie pri pečení.

Amarelle

Višne Amarelle (latinsky Prunus cerasus L.) boli veľmi obľúbené u pestovateľov v Kente v Anglicku, ktorí do roku 1640 vyvinuli vyše 24 pomenovaných odrôd. Táto odroda višní je dodnes v Británii známa ako „Kentish“ namiesto „Amarelle“.

Strom tohto druhu višne je o niečo vyššia ako ostatné odrody. Plody sú svetlo červené a menej kyslé napríklad ako plody Morella.

Strom s višňami Amarelle
Zdroj: sordivaramu.ee

U Amarelle rozlišujeme aj ďalšie pododrody:

Early Richmond

Plody sú malé, okrúhle, jasne červené. Majú kyslú chuť. Ide o odrodu, pre ktorú je charakteristický skorý zber.

Meteor

Farba tejto odrody je svetlo červená. Plody sú veľké a mierne kyslé.

Montmorency

Považuje sa za najlepšiu odrodu na pečenie koláčov. Jedná sa o stredne veľkú odrodu višní. Plody sú jasne červené s mäkkou žltou dužinou. Montmorency je dobré tiež zavárať. Táto kôstkovina odoláva aj v chladnejšom prostredí.

Pestovanie

Višne preferujú kyprú, dobre odvodnenú a vlhkú pôdu. Darí sa im v hlinitej a piesočnatej pôde. Dôležitý je aj výber miesta. Vyžadujú také, kde sú chránené pred severnými a západnými vetrami. Višne by mali dostávať aspoň pol dňa priameho slnečného svetla.

Na jar je potrebné okolo stromu odstrániť burinu a mulčovať. Tiež je najlepšia doba na rez. Mladým stromčekom višní by mal byť poskytnutý priestor aspoň meter štvorcový, bez trávy a buriny. Mulčovanie organickým mulčom, ako je kôra, lístie, slama, šupky zo stĺpikov alebo pokosená tráva je nesmierne prínosné.

Višne trpia menej škodcami a chorobami ako čerešne, hoci sú náchylné na veľké straty plodov kvôli vtákom. V lete treba ovocie chrániť pletivom.

Pri zbere ovocia ich treba odrezávať zo stromu, než riskovať poškodenie ťahaním za stonky.

Spracovanie

Višne sa najčastejšie používajú pri pečení koláčov alebo tort. Sú skvelé na varenie.

Sú bohato ochutené a majú pevnú dužinu, takže sa pri varení neskalia. Môžete ich tiež usušiť, urobiť z nich šťavu, džem alebo ich zavariť. A ak neviete, ako na zaváranie višní, prečítajte si recepty na výborné zavarené višne .

Z višní môžete vyrobiť aj výborný sirup a používať ho do likérov a nápojov. Budete potrebovať :

  • 2 litre čerstvých vykôstkovaných višní
  • 2 hrnčeky cukru
  • šťavu z 1/2 citróna

Postup :

  1. V strednom hrnci nastavenom na strednú teplotu zmiešajte čerešne, cukor a citrónovú šťavu a priveďte do varu.
  2. Varte 30 minút.
  3. Sirup preceďte cez jemný sitko a vyhoďte ovocnú sušinu. Sirup skladujte vo vzduchotesnej nádobe v chladničke po dobu až 7 dní.

Višňami je možné ozvláštniť množstvo receptov. Môžete ich pridať k pečenej tekvici s feta syrom, k jahňaciemu mäsu alebo k šošovke.

Produkty z višní

Višňový džem – džem s kyslejšou príchuťou, ktorý môžete používať pri pečení alebo na natretie na pečivo

Sušené višne – používajú sa pri pečení, majú výbornú sladko-kyslú chuť

Zaujímavosti

Aký je rozdiel medzi čerešňou a višňou?

  • višňový strom je menší ako čerešňový
  • plody višne sú kyslejšie

Podľa štúdie vedci zistili, že višne patria medzi plodiny, ktoré obsahujú najviac antioxidantov spoločne s jahodami, malinami a ostružinami. Višne taktiež ponúka vysoký obsah vitamínu C. Ten je nevyhnutný pre silný imunitný systém a tvorbu kolagénu. Zaraďte ich do svojho jedálnička, poskytnú vášmu telu rad pozitív!

Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikmi dobrého jedla a radi varíme. Na tomto webe vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej bežnými receptami. Budeme radi, ak naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť, ako vám chutili. Dobrú chuť! :)