Topinambur je zázračná plodina, ktorú ocenia najmä diabetici! Zistite aj ňom viac

Nebaví vás klasické zemiaky? Vyskúšajte topinambur!

V našom článku sa dozviete, ako chutí, prečo je tak obľúbený, ako spoznať kvalitnú a čerstvú plodinu aj do akých receptov ho pridať.

Ako ho raz vyskúšate, už naň nedáte dopustiť, to vám zaručujeme!

Čo je topinambur?

Táto zelenina je odroda slnečnice s hrudkovitou hľúzou a šupkou, ktorá môže byť zafarbená do žltej, červenej alebo fialovej v závislosti na pôde, v ktorej rastie a vzhľadom často pripomína koreň zázvoru.

Na rozdiel od toho, čo názov napovedá (nazýva sa aj ako jeruzalemský artičok) táto zelenina nemá nič spoločné s Jeruzalemom ani artičokom, ale je odvodená z talianskeho slova pre slnečnicu, girasole.

Rovnako ako zemiaky sa dá piecť, variť, dusiť a smažiť. Budú sa však variť rýchlejšie ako zemiaky a pokiaľ ich nebudete pozorne sledovať, dajú sa v priebehu niekoľkých minút ľahko rozvariť.

Teraz je k dispozícii viac ako 200 druhov topinamburov. Používajú sa nielen v mnohých produktoch ako zdroj fruktózy, ale aj na výrobu alkoholu.

Čerstvá zelenina rozkrojená na pol.
Zdroj: eiarsrl.com

Ako chutí topinambur?

Hľuzy topinamburu s belavou alebo červenkastou šupkou, majú príjemne sladkastú chuť a mierne dymovú vôňu. Na rozdiel od zemiakov sa dá topinambur jesť aj surový a neobsahuje žiadny škrob. Preto sa odporúča predovšetkým diabetikom, pretože obsahuje inulín, ktorý znižuje glykemický index potravín.

Zdravotné benefity topinamburu

Slnečnice ukladajú svoje sacharidy vo forme škrobu, ktorý telo na rozdiel od cukru nevyužíva na energiu.

Odporúčajú sa ako náhrada zemiakov pre diabetikov, pretože zasýtia, ale nevstrebávajú sa do tela, a pomáhajú pri kontrole hladiny cukru v krvi. Múka z topinamburu sa tiež odporúča tým, ktorí sú alergickí na pšenicu a ďalšie obilniny.

Má vysoký obsah vlákniny, ktorá zlepšuje činnosť tráviacej sústavy a podporuje látkovú výmenu.

Pôsobí tiež pozitívne na znižovanie hladiny cholesterolu v krvi a má detoxikačné a antistresové účinky.

Nutričné hodnoty topinamburu (na 100 g)

Kalórie Sacharidy Cukry Tuky Nasýtené mastné kyseliny Bielkoviny Vláknina Soľ
72 kcal 17 g 10 g 0 g 0 g 2 g 1,6 g 4 mg

Aké vitamíny a minerály topinambur obsahuje?

  • vitamíny skupiny B, A, C
  • minerály draslík, horčík, železo
  • niektoré aminokyseliny
  • obsahuje inulín (škrob), ktorý má veľmi pozitívne účinky na celkové zdravie
Zdravotné benefity, ktoré poskytuje škrob nazývaný inulín.
Zdroj: verywellhealth.com

Ako vybrať topinambur?

Vyberajte hladké, čisté, nepoškvrnené, pevné hľuzy s minimom hrbolčekov. Vyhnite sa tým s vráskavou šupkou, mäkkými škvrnami, škvrnitými zelenými oblasťami alebo klíčkami.

S topinamburom zaobchádzajte opatrne, pretože sa ľahko pokrčia. Surové slnečnice by mali byť skladované na chladnom, suchom a dobre vetranom mieste mimo dosahu svetla.

Môžu byť tiež uložené v chladničke v šuplíku na zeleninu, zabalené do papierových utierok, aby absorbovali vlhkosť, a uzavreté v plastovom vrecku.

Topinambury, môžu byť surové slnečnice skladované po dobu 1 až 3 týždňov. Varené by mali byť chladené a spotrebované do 2 dní. Konzervovanie a zmrazovanie sa neodporúča kvôli zmene farby a zhoršeniu textúry.

Topinambur na drevenej doske rozrezaný na pol s bielou dužinou.
Zdroj: foodrevolution.org

Ako topinambur pripraviť?

Dužina artičoka sa odfarbí, pokiaľ je vystavená vzduchu, preto dajte olúpanú zeleninu do misky s okyslenou vodou (studená voda so šťavou z citróna alebo štipkou bieleho vínneho octu), kým nebude pripravená na varenie.

Pred konzumáciou alebo varením hľuzy dôkladne vydrhnite kefou na zeleninu. Šupky sú jedlé.

Ak ich však musíte olúpať, odrežte menšie hrboľaté oblasti a odstráňte šupku pomocou škrabky na zeleninu.

Pokiaľ ich budete jesť varené, bude pre vás jednoduchšie ich najprv celé a neolúpané uvariť, variť v pare alebo v mikrovlnnej rúre av prípade potreby potom olúpať.

Topinambury sa dajú variť podobne ako zemiaky alebo paštrnák a sú výborné pečené, restované, obalené v cestíčku a vyprážané alebo ako pyré do lahodnej polievky.

Hľuzy sa dajú konzumovať aj surové. V surovom stave pripomínajú chuťovo reďkovku, tepelne upravené potom môžu poslúžiť ako príloha a priaznivci zdravej výživy hľuzy občas tiež odšťavujú.

Topinambur si výborne rozumie so škoricou, muškátovým orieškom, klinčekmi, cibuľou a smotanou.

V akých receptoch topinambur využiť?

Môžete ich rozmixovať do polievky, ako je chrenová polievka alebo tento krémový kaldoun s kuracím mäsom
Jednoducho je podávať nakrájané najemno a osmažené, ako je topinambur na masle
Skvele sa hodí do krémových jedál, ako je údená alebotakto zapečená treska s gratinovaným topinamburom
Môžete ho nakrájať na veľké kúsky a opiecť ich s pórom
Topinambur môžete servírovať s čerstvým syrom, strúhanou goudou a lieskovými orieškami, ako party štartér.
Rôznorodé recepty s jeruzalemským artičokom.
Zdroj: Befunky.com

Ako skladovať topinambur?

S topinamburom zaobchádzajte opatrne, pretože sa ľahko pokrčia. Surové slnečnice by mali byť skladované na chladnom, suchom a dobre vetranom mieste mimo dosahu svetla.

Môžu byť tiež uložené v chladničke v šuplíku na zeleninu, zabalené do papierových utierok, aby absorbovali vlhkosť, a uzavreté v plastovom vrecku.

Topinambury, môžu byť surové slnečnice skladované po dobu 1 až 3 týždňov. Varené by mali byť chladené a spotrebované do 2 dní. Konzervovanie a zmrazovanie sa neodporúča kvôli zmene farby a zhoršeniu textúry.

Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikmi dobrého jedla a radi varíme. Na tomto webe vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej bežnými receptami. Budeme radi, ak naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť, ako vám chutili. Dobrú chuť! :)