Rebarbora je zelenina, ktorá sa bežne používa ako ovocie. Viete však, že niektoré jej časti sú jedovaté?

Rebarbora, trvalá rastlina, ktorá prináša úrodu niekoľko rokov a navyše skvele chutí.

Jej popularita z roka na rok stúpa, pretože je všestranná, lacná, ale aj extrémne jednoduchá na spracovanie.

Viete, že je zdravšia a lacnejšia verzia toľko obľúbeného avokáda?

Ako ju uvariť a na čo si dať pozor?

Čo je rebarbora?

Rebarbora kučeravá ( Rheum rhabarbarum) je rastlina všeobecne známa ako rebarbora.
Jej stonky sa radia do zeleniny, aj keď sa spracovávajú skôr ako ovocie; majú šťavnatú a kyslastú chuť a tešia sa veľkej obľube. Určite ich poznáte, minimálne z receptov našich babičiek.

Stonky čiže stopky sú zároveň jedinou jedlou časťou rebarborovej rastliny.

Stonky rebarbory bez listov
zdroj: whats4eats.com

Je rebarbora jedovatá?

Listy, ktoré dorastajú do dĺžky aj 60 cm, sú toxické. Obsahujú veľké množstvo kyseliny šťaveľovej teda nefrotoxínu, ktorý okrem iného negatívne ovplyvňuje funkciu obličiek, konzumácia teda môže zapríčiniť tvorbu obličkových kameňov.

Rebarborové listy tiež vyvolávajú príznaky ľahkej otravy – zvracanie, hnačka, dýchavičnosť a mdloby. Za toxické množstvo, ktoré môže viesť až k smrti, sa všeobecne považuje 6–8 kg skonzumovaných listov, u zvierat potom podstatne menej (0,5 kg).

Rebarbora a zdravie

Rebarborové stopky sú tvorené prevažne vodou a to z 93% celkovej váhy. Obsahujú zanedbateľné množstvo sacharidov a tukov, oproti tomu sú však bohaté na vitamíny, obzvlášť potom vitamín K. Rebarbora poskytuje až 41% odporúčanej dennej dávky tohto vitamínu. Ten je kľúčový pre hustotu kostí a to dokonca v takej miere, že značne znižuje riziko zlomenín a je prevenciou osteoporózy 1 .

Za zeleninu, najviac bohatú na vitamín K, sa všeobecne považuje brokolica, špenát a kel, z ovocia potom avokádo. V porovnaní práve s avokádom, je však rebarbora dokonca väčším zdrojom vitamínu K.

Rebarbora surová
100 g 2
Avokádo surové
100 g 3
Energetická hodnota 21 kcal 160 kcal
Bielkoviny 0,9 g 2 g
Tuky 0,2 g 14,7 g
Sacharidy 4,54 g 8,53 g
Vláknina 1,8 g 6,7 g
Vitamín C 8 mg 10 mg
Beta karotén 61 μg 62 μg
Vitamín K 29,3 μg 21 μg
Mangán 0,196 mg 0,142 mg
Draslík 288 mg 485 mg
Vápnik 86 mg 12 mg

Vzhľadom na nízky obsah sacharidov, je rebarbora vhodná pre diabetikov. Extrakt z stopiek by sa v budúcnosti mohol stať dokonca doplnkovou liečbou cukrovky. Reguluje totiž hladinu glukózy a tým znižuje riziko hypoglykemického šoku 4 .

Stonky rebarbory obsahujú aj antokyany – pigmenty, ktoré im dodávajú červenkastú farbu. Antokyány majú preukázateľne protirakovinové účinky a mohli by byť využité na výrobu menej toxických liekov na rakovinu. Podľa posledných štúdií vedia usmrtiť aj také rakovinové bunky, ktoré sú rezistentné voči chemoterapii 5 . Konkrétne rebarbora vykazuje veľmi sľubné účinky pri liečbe rakoviny čriev a žalúdka. Navyše sa zistilo, že sa po tepelnej úprave hladina protirakovinových antokyanov v rebarbore zvýši, oproti iným plodinám, u ktorých sa skôr zníži.

Koreň rebarbory

Rebarborový koreň je súčasťou tradičnej čínskej medicíny. Na liečebné účinky sa využívajú odvary z koreňov rastlín, ktoré sú staré aspoň 6 rokov. Lieči sa nimi vysoký cholesterol, žalúdočné vredy, zápaly čriev a pečene a vôbec najčastejšie zápcha. Pre svoje preháňavé účinky je rebarborový koreň nezriedka súčasťou bylinných olejov na prečistenie a detoxikáciu čriev.

Koreň (rovnako tak aj stopky, ale v menšom množstve) obsahuje látku emodín. Tá má antibakteriálne, protizápalové a antivírusové účinky, kvôli ktorým bola dokonca označená ako potencionálny liek proti vírusu SARS-CoV. V laboratórnom prostredí významne blokovala viazanie vírusu na ľudské bunky a dokonca znižovala jeho celkovú infekčnosť 6 .

Koreň rebarbory
zdroj: hobbyfarms.com

Ako dlho sa varí rebarbora?

Hoci sa rebarborové stopky môžu konzumovať surové, kvôli svojej (niekedy až extrémne) kyslej chuti sa najčastejšie varí a to s cukrom.

  1. Umyté stonky nakrájajte na malé kúsky (cca 1 cm veľké).
  2. Nasypte ich do hrnca, pridajte cukor a vodu. Pomer: 7 hrnčekov rebarbory / 1 hrnček cukru / 3 polievkové lyžice vody.
  3. Za stáleho miešania, na miernom ohni varte 20 minút.
  4. Takto uvarenú rebarboru môžete ihneď konzumovať.
Rebarbora uvarená s cukrom
zdroj: thehomecookskitchen.com

Sladké recepty a rebarbora v hlavnej úlohe

  • Kto by nepoznal báječný rebarborový koláč? Tvarohový, s posýpkou či pudingom alebo na spôsob bublaniny, existuje niekoľko variantov, všetky však chutia výborne. Inšpirujte sa prvotriednymi receptami na koláč s rebarborou a ochutnajte ten, ktorý vás zaujme najviac.

  • Rebarbora je základnou surovinou na výrobu niektorých druhov medovín a ovocných vín. Pridajte rozvarenú rebarboru (sirup) do domácich miešaných koktailov, kombinujte s ginom a citrónom, rumom a mätou alebo vodkou a limetkou.

  • Za zmienku stojí aj zmrzlina z rebarbory, je totiž senzačná. V lete ju rozhodne oceníte, ako známu smotanovú verziu, tak aj rebarborový sorbet. Oboje ľahko a rýchlo vytvoríte v zmrzlinovači. Neviete, ktorý zakúpiť? Prezrite si veľký porovnávací test výrobcov zmrzliny a spoznajte výhody jednotlivých strojov.

  • Osviežujúca, ani sladká ani kyslá – to je rebarborová marmeláda. Môžete ju namazať na pečivo, palacinky alebo pridať do bieleho jogurtu. Výborná je tiež ako náplň do kysnutých buchiet, vyskúšajte recept na rebarborový džem a posúďte sami.

Slané recepty z rebarbory

Rebarbora je najčastejšie súčasťou sladkých pokrmov, z toho dôvodu je jej využitie v slaných jedlách menej známe. Avšak, pridajte ju do pikantnej salsy či akejkoľvek verzie chutney, rovnako tak do marinády na mäso – a budete milo prekvapení!

Ako skladovať rebarboru?

Očistené a osušené stonky, buď celé alebo nakrájané, skladujte vo vzduchotesných nádobách v chladničke, kde vydržia bez ujmy až 1 mesiac. Mrazenú rebarboru potom môžete uchovávať až 1 rok.

Pred samotným zamrazením je vhodné rebarboru najskôr blanšírovať, tak ako väčšinu zeleniny. Vďaka tomu si zachová svoju sýtu farbu a šťavnatosť. Pokiaľ neviete, čo je blanšírovanie, prečítajte si tento jednoduchý návod . Rebarbora sa blanšíruje bez soli a stačí ju variť aj chladiť iba 30 sekúnd.

Odrody rebarbory

Cherry Red – táto odroda je neobvykle sladká, nie je potrebné ju dosladzovať cukrom, preto je obľúbená pri nízkosacharidových diétach.

Canada Red sa vyznačuje oveľa širšími stonkami oproti ostatným druhom. Tiež je podstatne šťavnatejší, pretože obsahuje viac vody.

Crimson Red je obľúbená predovšetkým v daždivých oblastiach, vlhké prostredie jej prospieva, preto máva oveľa bohatšiu úrodu.

Princa Albert, odroda pomenovaná po manželovi britskej kráľovnej Viktórie. Stonky sa pri tepelnej úprave sfarbujú do sýto ružovej farby.

Riverside Giant je jedna z najpomalšie rastúcich odrôd. Obvykle je rebarbora pripravená na zber druhým rokom, Riverside Giant až štvrtým. Stonky nemajú klasické červené sfarbenie, ale zelené.

Victoria – je najrozšírenejšou a najobľúbenejšou odrodou rebarbory, preto je bežne k dostaniu v obchodoch.

Pestovanie rebarbory

Rebarbora je jednou z najmenej náročných rastlín na pestovanie. Ako trvalka plodí aj desať rokov. Je mrazuvzdorná a preto rastie napríklad aj na Aljaške. Vysadzuje sa na jeseň a žne sa na jar. Neodporúča sa však rebarboru pestovať zo semienka, trvá totiž aj niekoľko sezón, kým rastliny dorastú do výšky vhodnej na zber. Najlepšou možnosťou teda je, zakúpiť už niekoľkoročné sadenice.

Sezóna alebo kedy už nejesť rebarboru?

Stopky rebarbory sa žne v období apríla a mája, najneskôr v júni. Potom už rastlina prechádza do kvetu, stonky zvyšujú svoj obsah kyseliny šťaveľovej a môžu spôsobovať zdravotné problémy podobne ako nejedlé listy.

Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikmi dobrého jedla a radi varíme. Na tomto webe vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej bežnými receptami. Budeme radi, ak naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť, ako vám chutili. Dobrú chuť! :)