Mandle, kôstkovice, ktoré sú bohaté na dôležité živiny. O aké sa jedná?

Mandle, kôstkovice, ktoré ľudia jedia na celom svete už po tisíce rokov.

Ich konzumácia zaistí lepšie trávenie alebo hladkú pokožku. A čo ďalšie?

Ako mandle spracovať a zaradiť do svojho jedálnička sa dozviete v nasledujúcom článku!

Mandle, bohatý zdroj bielkovín

Mandle, latinsky Prunus amygdalus, je druh stromu pochádzajúci z Iránu. Boli jedným z prvých domestikovaných ovocných stromov. Plodom mandle je kôstkovica, skladajúca sa z vonkajšej šupky a tvrdej škrupiny so semenom.

Je to opadavý strom, ktorý dorastá do výšky 4 až 10 metrov. Mladé vetvy sú najprv zelené, na slnku sa sfarbujú do fialova av druhom roku zošednú. Listy sú 8 až 13 cm dlhé. Farba kvetov je biela až svetlo ružová. Plod mandle je dlhý zhruba 3,5 – 6 cm.

Mandle sa predávajú lúpané alebo nelúpané. Používajú sa v mnohých kuchyniach, často sa objavujú predovšetkým v dezertoch, ako je marcipán.

Najlepšie sa im darí v stredomorskom podnebí s teplými, suchými letami a miernymi, vlhkými zimami. Optimálna teplota pre ich rast je medzi 15 až 30 °C.

Prečo konzumovať mandle?

Mandle sú považované za dobrý zdroj bielkovín. Okrem bielkovín obsahujú ďalšie dôležité nutričné ​​hodnoty, ktoré prospievajú vášmu telu. Napríklad, ak chcete posilniť svoje srdce, kosti alebo dokonca libido.

Konzumácia mandlí pomáha znižovať hladinu zlého cholesterolu. Majú tiež protizápalové a antioxidačné vlastnosti, ktoré vás pomáhajú chrániť pred srdcovými chorobami.

Hoci obsahujú vysoké množstvo kalórií, v skutočnosti môžu pomôcť znížiť riziko priberania na váhe. Proteín a vláknina v mandliach spôsobia, že sa budete rýchlejšie cítiť sýti, takže môžete lepšie kontrolovať príjem kalórií a zároveň uspokojiť svoj hlad.

Jadrá mandlí
Zdroj: pixabay.com

Mandle sú bohaté na cenné živiny ako je horčík, vitamín E a vláknina. Vďaka vápniku a fosforu zlepšujú zdravie kostí a môžu vás chrániť pred zlomeninami.

Pokiaľ vás trápi suchá pokožka, použite mandľový olej. Vďaka obsahu zdravých tukov bude vaša pokožka pružná a hydratovaná.

Aká je odporúčaná denná dávka ? Približne 28 až 30 gramov mandlí.

Pozor, mandle môžu byť potenciálnym alergénom.

Nutričné ​​hodnoty

Mandle sú doslova nutrične nabité. Sú výborným zdrojom horčíka, vápnika alebo vitamínu E. Všetky nutričné ​​hodnoty, minerály a vitamíny môžete vidieť v nasledujúcej tabuľke:

Nutričné ​​hodnoty Mandle surové 100 g
Kalórie 579 kcal
Bielkoviny 21 g
Sacharidy 22 g
Tuky 50 g
Vláknina 13 g
Vápnik 269 ​​mg
Železo 3,7 mg
Horčík 270 mg
Draslík 733 mg
Vitamín B3 3,618 mg
Vitamín E 25,63 mg

Druhy mandlí

Teraz si predstavíme najčastejšie konzumované druhy mandlí.

Sladké mandle

Pravdepodobne sú vám najviac známe sladké mandle, po latinsky Prunus dulcis. Jedná sa o chutné plody, ktoré sa používajú na výrobu mandľového oleja.

Môžete ich tiež konzumovať samotné alebo použiť pri pečení. Plátky mandlí alebo sekané mandle vždy dodajú vašim dezertom sladšiu chuť.

Plody sladkých mandlí v škrupine a listy
Zdroj: crodapersonalcare.com

Horké mandle

Horká mandle, odroda Prunus dulcis amara, sa používa na výrobu oleja, ktorý slúži na aromatizáciu likérov a extraktov.

Horké mandle obsahujú stopy kyseliny prussovej, tiež známe ako kyselina kyanovodíková, v surovom stave. Kyselina kyanovodíková je roztok kyanovodíka a vody, vedľajším produktom je organická verzia známeho jedu, kyanidu. Horké mandle varením strácajú toxicitu.

Tieto mandle sa používajú v európskych krajinách. Predávajú sa v lekárňach v Nemecku a sú prísadou do vianočného koláča. Používajú sa na výrobu marcipánu, sušienok alebo sladkého sirupu.

Zelené mandle

Zelené mandle sú nezrelé mandle, ktoré sú vo vnútri ovocia produkovaného mandľovým stromom.

Táto odroda chutí ako nedozretá broskyňa a je ľahko chrumkavá. Samotné semienko ešte nie je stuhnuté a má konzistenciu skôr ako želé, aj tak má silnú mandľovú chuť.

V niektorých častiach Stredného východu sú obľúbeným občerstvením, jedia sa namočené v soli, aby sa vyrovnala kyslá chuť.

Plody zelených mandlí
Zdroj: specialtyproduce.com

Pestovanie mandlí

Pri pestovaní mandľovej je dôležité vedieť, že stromy neznášajú príliš vlhkú pôdu a sú extrémne náchylné na jarné mrazy. Darí sa im v miernych, vlhkých zimách a horúcich, suchých rokoch na plnom slnku.

Len veľmi málo odrôd mandľovníka je samosprašných, a preto na produkciu ovocia potrebujú krížové opelenie, takže budete musieť zasadiť aspoň dva stromy vedľa seba. Ak je nedostatok miesta, môžete dokonca zasadiť dva do rovnakej diery. Keď stromy porastú a budú sa prepletať, umožnia kvetom krížiť sa opeľovanie.

Mandlone by mali byť vysadené v hlbokej, úrodnej a dobre priepustnej piesočnatej hline. Vsádzajte ich zhruba 6 až 8 metrov od seba.

Starostlivosť sa líši podľa ročného obdobia. V zime alebo v období vegetačného pokoja by sa mali prerezávať (december/január), aby sa podporil rast, umožnilo svetlo a odstránili sa všetky odumreté alebo choré končatiny alebo výhonky. V období jarného kvetu by starostlivosť o mandľovníka mala zahŕňať hnojenie urastených stromov močovinou alebo hnojom. Počas leta stromy zavlažujte a hnojte až do zberu.

Stromy začnú byť plodné zhruba v treťom roku po výsadbe. Úroda plodov mandľovníka nastáva potom, čo sa šupky rozdelia a škrupina sa vysuší a zhnedne. Mandle potrebujú 180 až 240 dní, aby dozreli. Ak chcete žať mandle, zatraste stromom a potom oddeľte šupky od orecha.

Spracovanie mandlí

Mandle sa síce často konzumujú samotné, surové alebo pražené, ale sú tiež súčasťou rôznych pokrmov. Môžete ich používať v rôznych formách, ako napríklad celé, nakrájané na plátky alebo mleté ​​na múku.

Sú bežným doplnkom raňajkových müsli a dezertov. Od 19. storočia sa mandle používajú na výrobu:

  • chlieb
  • mandľového masla
  • koláčov
  • kandizovaných cukroviniek
  • pečiva plneného mandľovým krémom
  • nugátu
  • sušienok (makarónky, biscotti a qurabiya)
  • vianočné pečivo

Pre inšpiráciu si môžete prečítať niekoľko receptov na rožky s mandľami .

Biely nugát s mandľami
Zdroj: pixabay.com

Z mandlí je možné vytvoriť aj mlieko. Je to ideálny variant rastlinného mlieka a môžete si ho vytvoriť doma za pár minút.

Mandľové mlieko

Na výrobu mlieka budete potrebovať :

  • 250 g surových mandlí (namočených cez noc v studenej vode)
  • 1,25 l filtrovanej vody
  • štipku morskej soli
  • 2 datle
  • 1 lyžičku vanilkového extraktu

Postup :

  1. Všetky suroviny dajte do robotického mixéra.
  2. Mixujte na najvyššiu rýchlosť aspoň 1-2 minúty, pokiaľ zmes nebude hladká a krémová.
  3. Zmes z mixéra preceďte pomocou tenkej utierky do misy.
  4. Stláčajte, kým sa nevytiahne všetka tekutina.
  5. Zvyšnú dužinu môžete vyhodiť alebo ju pridať do pečiva (najmä krekry).
  6. Prelejte mlieko do pohára alebo zakryté fľaše a ochlaďte.
  7. Mandľové mlieko vydrží až 4-5 dní v čerstvom stave. Pred pitím ho dobre pretrepte, pretože má tendenciu sa oddeľovať.

Výrobky z mandlí

Mandľový olej – je to bohatý zdroj vitamínu E. Získava sa zo sušeného jadra mandlí. Používa sa v kozmetike a aromaterapii.

Mandľová múka rozomleté ​​pražené mandle. Môžete ju použiť pri pečení.

Marcipán – hladká, sladená mandľová pasta, ktorá sa využíva v cukrárine.

Nedávne výskumy naznačujú, že mandle môžu chrániť zdravie a imunitu gastrointestinálneho traktu. Konzumácia hrsti mandlí alebo pohára mandľového mlieka pomôže udržať váš gastrointestinálny trakt v pohybe a zabrániť zápche. Nezabudnite, zdravšie črevá znamenajú lepší imunitný systém a silnejšie telo.

Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikmi dobrého jedla a radi varíme. Na tomto webe vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej bežnými receptami. Budeme radi, ak naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť, ako vám chutili. Dobrú chuť! :)