Kaki, ovocie bohov nabité živinami, ktoré si zamilujete. Čo všetko by ste o ňom mali vedieť?

Kaki je obľúbené najmä pre svoju lahodnú chuť a vysoký obsah vitamínov.

Chcete sa o ňom dozvedieť viac?

Napríklad aké sú jeho zdravotné benefity?

Či ako ho využiť v kuchyni?

To všetko a oveľa viac nájdete v našom článku!

Čo je to vlastne kaki?

Kaki (alebo tiež tomel) je exotické ovocie, ktoré rastie na rôznych stromoch rodu Diospyros. Najrozšírenejšia z nich je Diospyros kaki alebo tomel japonský. Kaki, ktoré niekedy býva nazývané ako „božské ovocie, pochádza z Číny a už dlho sa pestuje v Japonsku, kde je dokonca národným ovocím.

Keď je tomel zrelý, jeho farba sa pohybuje od svetlo žltej po tmavo červeno-oranžovú. Líšia sa aj veľkosťou a tvarom. Môžete nájsť tomel s priemerom 2 cm alebo veľké až 9 cm v priemere. Niektoré sú zaoblené, zatiaľ čo iné majú tvar srdca alebo tekvice.

Tri kusy čerstvého tomela.
www.solidstarts.com

Ako tomel chutí?

Kaki chutí ako žiadne iné ovocie. Dobrý tomel bude chutiť sladko a jemne. Mnoho ľudí popísalo jeho chuť ako „medovú“. Textúra kaki je hodvábna a klzká a šupku má o niečo tuhšie ako jablko.

Uhryznutie do nezrelého kaki je väčšinou považované za nepríjemný zážitok, pretože jeho chuť bude horká a vysoké množstvo trieslovín spôsobí, že sa vám zrazia ústa a vyschnú.

Preto nezrelý tomel nechajte asi týždeň dozrieť, než sa do neho zahryznete. Pokiaľ ho chcete konzumovať skôr, dajte ho niekam do tepla alebo do vrecka s niečím zrelým, aby ste proces urýchlili. Zrelý tomel poznátok tak, že bude mäkký na dotyk.

Zdravotné benefity konzumácia kaki

Kaki má množstvo zdravotných benefitov ako napríklad:

Je nabité živinami

Hoci je tomel malej veľkosti, obsahuje pôsobivé množstvo živín, vrátane vitamínov A, C a B, draslíka a mangánu. Má tiež nízky obsah kalórií a naopak veľa vlákniny, čo z neho robí potravinu vhodnú na chudnutie. Okrem vitamínov a minerálov obsahuje tomel širokú škálu rastlinných zlúčenín, vrátane trieslovín, flavonoidov a karotenoidov, ktoré môžu pozitívne ovplyvniť naše zdravie.

Obsahuje silné antioxidanty

Tomel je vynikajúcim zdrojom silných antioxidantov, ako sú karotenoidy a flavonoidy. Strava bohatá na tieto zlúčeniny bola spájaná so zníženým rizikom niektorých ochorení, vrátane srdcových chorôb a cukrovky.

Zlepšuje zdravie srdca

Tomel obsahuje flavonoidné antioxidanty a triesloviny, ktoré prospievajú zdraviu srdca tým, že znižujú krvný tlak, zápaly aj hladinu cholesterolu.

Pomáha bojovať proti zápalu

Tomel je bohatý na silný antioxidant vitamín C, ktorý pomáha znižovať zápaly, častú príčinu mnohých chorôb (srdcové ochorenie, artritída, cukrovka, rakovina a obezita).

Je bohaté na vlákninu

Potraviny bohaté na vlákninu, ako je kaki, môžu pomôcť znížiť hladinu cholesterolu, znížiť hladinu cukru v krvi a udržať náš tráviaci systém zdravý.

Podporuje zdravie očí

Tomel obsahuje množstvo vitamínu A a antioxidantov, ktoré sú zásadné pre zdravie očí. Ďalej má tiež vysoký obsah luteínu a zeaxantínu – živín, ktoré podporujú zdravý zrak.

Nutričné hodnoty kaki

V nasledujúcej tabuľke sa pozrite na nutričné hodnoty čerstvého kaki v 100 gramoch.

Nutričné hodnoty Kaki
(100 g)
Energia 70 kcal
Tuky 0.2 g
Sacharidy 19 g
Cukry 13 g
Vláknina 3.6 g
Bielkoviny 0.6 g

Vitamíny a minerály v kaki

Pozrite sa aj na množstvo minerálov a vitamínov, ktoré 100 gramu čerstvého kaki obsahuje.

Vitamíny a minerály Kaki
(100 g)
% odporúčanej dennej dávky
Vitamín A 81.00 mcg 9%
Vitamín B1 0.030 mg 2%
Vitamín B2 0.020 mg 2%
Vitamín B3 0.100 mg 1%
Vitamín B6 0.100 mg 6%
Vitamín B9 8.00 mcg 2%
Vitamín C 7.5 mg 8%
Vitamín E 0.73 mg 5%
Vitamín K 2.6 mcg 2%
Vápnik 8.00 mg 1%
Meď 0.11 mg 12%
Železo 0.15 mg 1%
Horčík 9.00 mg 2%
Fosfor 17.00 mg 1%
Selén 0.60 mcg 1%
Draslík 161.00 mg 3%
Sodík 1.00 mg 0%
Zinok 0.11 mg 1%

Kde tomel kúpiť a ako ho skladovať?

Sezóna kaki je od októbra do februára a zoženiete ho v každom väčšom obchode s potravinami . Vyberajte si pevné kusy, ktoré majú lesklú, hladkú šupku bez akýchkoľvek škvŕn. Kaki by nemalo byť nijako otlačené ani natrhnuté a jeho farba by mala byť oranžová s jasne farbenými listami hore. Pokiaľ bude tomel nezrelý, bude mať svetlejší odtieň oranžovej.

Nezrelé ovocie by malo byť skladované pri izbovej teplote. Ak chcete, aby dozrelo o niečo rýchlejšie, môžete kaki vložiť do papierového vrecka s banánom alebo jablkom a uložiť ich na pult. Banány aj jablká produkujú etylénový plyn, ktorý môže urýchliť proces zrenia.

Pokiaľ si kúpite tomel, ktorý je už zrelý alebo takmer zrelý , uložte ho do zásuvky na ovocie v chladničke, aby ste zabránili prezretiu. Vždy ho dajte do plastového vrecka alebo vzduchotesnej nádoby. Tiež ho nikdy nenechávajte uskladnené s iným ovocím, ako sú jablká alebo banány, inak sa vám predčasne pokazí. Neodporúča sa ho umývať, pretože umytím tomelu urýchlite jeho zrenie. V chladničke vám vydrží maximálne týždeň.

Môžete si tiež z kaki pripraviť pyré, ktoré je možné zamraziť . Jednoducho zrelú dužinu kaki rozmixujte, preložte pyré do vzduchotesnej nádoby a zmrazte až na 1 rok. Pyré potom rozmrazujte pri izbovej teplote po dobu 20 minút. Dužinu tomelu nakrájanú na kocky či plátky môžete tiež zmraziť a to tak, že nakrájané kúsky najskôr rýchlo zmrazíte na plechu a potom preložíte do vzduchotesnej nádoby, ktorú vložíte do mrazničky. Tomel by mal byť zrelý, než ho zmrazíte. Nezrelý tomel sa síce dobre zamrazí, ale keď rozmrzne, nebude už môcť dozrieť.

Kaki môžete tiež usušiť a potom zobať podobne ako datle. Plátky kaki položte na tácku a nechajte ich dva týždne sušiť na chladnom, tienistom mieste.

Ako dlho vám teda kaki v rôznych formách vydrží?

Izbová teplota Chladnička Mraznička
Izbová teplota Chladnička Mraznička
Celé (zrelé) 1-2 dni 5 dní 6 mesiacov
Celé (nezrelé) 7 dní 1 mesiac Neodporúča sa
Nakrájané (zrelé) 1-2 hodiny 5-6 dní 6 mesiacov
Nakrájané (nezrelé) Neodporúča sa
Pyré Neodporúča sa Neodporúča sa 1 rok

Môže sa kaki pokaziť?

Ako každé iné ovocie sa aj kaki môže pokaziť. Najmä toto ovocie sa vďaka vysokému obsahu vlhkosti a cukru v dužine oveľa rýchlejšie kazí. Tomel, ktorý je ponechaný pri vyšších ako normálnych teplotách, sa rýchlo pokazí. Teplo spôsobí, že ovocie predčasne dozreje, čo spôsobí jeho pokazenie.

Pokaziť sa môže aj tomel, ktorý zostal v chladničke. Chladnejšia teplota len spomalí proces zrenia, ale nezastaví ho úplne. Pokiaľ ho teda necháte v chladničke dlhšiu dobu, prezreje a pokazí sa.

A ako spoznáte, že je kaki skazené ?

  • začne mať vráskavú šupku a po celom povrchu mäkké škvrny
  • nájdete na ňom čierne škvrny s plesňou
  • bude mať prenikavý zápach
  • jeho chuť je horká a kyslá

Druhy kaki

Existuje viac ako 100 odrôd kaki, ktoré sa delia na dve hlavné skupiny: trpké a netrpké. Z trpkých je najznámejšia kaki hachiya, z netrpkých fuyu.

Kaki Hachiya

Tento druh kaki vyzerá ako veľký dlhý žaluď so žltooranžovou až červenooranžovou šupkou. Pred konzumáciou musí úplne dozrieť, tzn. na dotyk bude veľmi mäkký, koža sa začne vrásčiť a textúra bude takmer slizká. Jeho chuť je potom veľmi sladká, takmer ako med. Väčšinou sa používa v pečených receptoch. Pokiaľ tomel hachiya nie je úplne zrelý, jeho chuť bude horká a trpká, takmer nepožívateľná.

Kaki Fuyu

Fuyu má tvar paradajok a je menej trpký ako hachiya, takže je chutnejšie. Môžete ho konzumovať, aj keď je ešte tvrdý. Keď je zrelý, chutí trochu ako hrušky. Môžete ho jesť surový, ale aj piecť a zapekať do dezertov. Jeho všestrannosť z neho urobila najbežnejšie pestovaný tomel na svete.

Tomel Hachiya a tomel Fuyu.
www.hildaskitchenblog.com

Do Česka sa dováža hlavne druh Kaki Churma, ktorý sa delí na dve podskupiny – Sharon a Persimmon. Tento druh nie je trpký a pochádza zo Stredného východu.

Ako kaki využiť v kuchyni?

Kaki sa často konzumuje čerstvé ako desiata alebo sa pridáva do šalátov alebo do dezertov. Skvelý je z nich aj džem či kompót.

Tipy, ako tomel použiť:

  • na výrobu octu
  • ugrilovať a podávať s pečeným Brie ako luxusné predjedlo
  • nakladať
  • podávať s jemnými syrmi
  • povariť do dresingov či marinád na mäso
  • čerstvý alebo varený pridať do jogurtu či ovsenej kaše (vyskúšajte niektorý z našich receptov na domáci jogurt )
  • vmiešať do zmesi na muffiny, buchty, sušienky či koláče
  • zmiešať s lesným ovocím a citrusovými plodmi a pripraviť tak lahodný ovocný šalát
  • upiecť s kuracím mäsom pre jedinečnú kombináciu chutí
  • pridať do smoothie
  • naplniť podobne ako papriky (vyberte vnútro a naplňte ich obilovinou a trochou zeleniny)
Koláž z rôznych receptov z tomela - mištička mosli s čerstvým tomelom, dezert z pyré z tomela, špagety so zeleninou a tomelom, jednohuby, cookies s kaki a ovocná miska.
www.veganyackattack.com

Chuť kaki sa skvele hodí k mandliam, jablkám, brandy, škoricu, zázvoru, hroznu, lieskovým orieškom, zmrzline, kivi, citrónu, limetke, pomarančom, píniovým orieškom, granátovému jablku, mäkkému sýru.

Poďte sa s nami tiež pozrieť na pár jednoduchých receptov s kaki:

Kaki opekané na mede

Pokiaľ je ovocie pevné, je skvelým variantom na opekanie. Vodorovne ho rozpolte alebo nakrájajte na plátky. Pokvapkajte trochou medu alebo agávového sirupu a opekajte dozlatista. Najlepšie chutí ešte teplé s bohatým kopčekom šľahačky.

Pyré z kaki

Pokiaľ je ovocie mäkké, vložte ho do mixéra a vyšľahajte na lahodné pyré. Podávajte premiešané s vanilkovým jogurtom.

Šalát

Ovocie nakrájajte, premiešajte so šalátovými listami a sladkokyslým medovo-balzamikovým dresingom. Navrch rozdrobte kozí syr a dochuťte praženými mandľami a čerstvými bylinkami. Vyskúšajte aj naše ďalšie recepty na zeleninové šaláty !

Salsa

Ovocie nakrájajte na kocky a premiešajte s limetkovou šťavou, troškou jablčného octu, trochou nasekaného koriandra a mäty, štipkou chilli papričky alebo nasekanou čerstvou červenou paprikou a štipkou cukru. Táto salsa sa skvele hodí ku grilovaným rybám.

Kaki puding

Puding je jedným z najčastejších dezertov pripravovaných z kaki. Skvele chutí so zmrzlinou a šľahačkou.

Pestovanie tomelu

Kaki rastie na stromoch z rodu Diospyros, ktorý zahŕňa vyše 500 druhov vždyzelených aj listnatých stromov. Najrozšírenejším z nich je Diospyros kaki, čo je rovnaký kultivar, ktorý rástol v Číne už pred viac ako dvoma tisícročiami. Tento druh môže dorásť až 1,2 metra na výšku a má opadavé listy, ktoré menia farbu. Jeho plody dozrievajú do odtieňov žltej, oranžovej a červenej. Diospyros kaki rastie v celej Ázii a častiach severnej Indie, rovnako ako v častiach južnej Európy a na Strednom východe.

Ďalší príbuzný druh tomelu Diospyros virginiana alebo tomel americký pochádza zo Spojených štátov. Rastie pozdĺž východného pobrežia av štátoch ďalej na západ, vrátane Texasu, Oklahomy a Iowy. Jeho plody sú menšie ako plody japonského tomela.

Je možné si doma vypestovať svoje vlastné kaki?

Áno, je to možné. Tomel sa pomerne ľahko pestuje a udržuje vďaka svojej tolerancii k rôznym pôdnym podmienkam.

Pokiaľ sa rozhodnete vypestovať si vlastné kaki, zasaďte svoj strom na plné slnečné svetlo. Potom tiež záleží, aký druh si vyberiete. Tomel americký vyžaduje samčie aj samičie kvety, pretože nie je samoprašný. Tomel japonský je pre zmenu samoprašný, takže vám bude stačiť na jeho pestovanie iba jeden strom.

Zaobstarajte si mladé vrúbľované stromčeky, ktoré prvé roky po výsadbe radšej pestujte v dostatočne veľkých kontajneroch. Tie na zimu prenášajte tam, kde teplota neklesne pod 0 stupňov Celzia v prvom roku po vysadení, do – 5 °C rok ďalší. Keď kmienok stromčeka narastie do priemeru 3 cm, môžete ho už na jar dať na jeho trvalé stanovište. Aj tak je dobré ho ešte prvý rok po vysadení von obaliť netkanou textíliou, ktorá zamedzí poškodeniu silnými mrazmi.

Čerstvý tomel rastúci na strome.
www.harvesttotable.com

História kaki

Zatiaľ čo slovo tomel v skutočnosti pochádza z algonkinského (jedna z najrozšírenejších severooamerických domorodých jazykových skupín) slova pessamín, verí sa, že tomel japonský pochádza z Číny, kde existuje už viac ako 10 000 rokov. Tomel bol nakoniec zavedený do Japonska a Kórey v siedmom a 14. storočí. Komodor Matthew C. Perry priviezol jeho semená späť do USA po svojej historickej výprave do Japonska v 50. rokoch 19. storočia.

Dnes sú Čína, Japonsko a Kórea najväčšími svetovými producentmi tomelu japonského, pričom ovocie zohráva dôležitú úlohu pri oslavách jesenného zberu.

Severoamerický bratranec japonského tomela. D. Virginiana pochádza už z praveku, kedy ho domorodí Američania jedli sušený.

Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikmi dobrého jedla a radi varíme. Na tomto webe vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej bežnými receptami. Budeme radi, ak naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť, ako vám chutili. Dobrú chuť! :)