Dule, prastaré ovocie s jedinečnou chuťou a množstvom zdravotných prínosov. Spoznajte jej prednosti!

Dula je blízkou príbuznou jabĺk a hrušiek, ale pritom nie je tak známa.

Čo všetko je o nej dôležité vedieť?

Ako sa pestuje?

Kde v kuchyni ju môžeme použiť?

V tomto článku sa dozviete, aké sú zdravotné výhody jej konzumácie, ako ju správne skladovať aj množstvo ďalších tipov.

Čo je to vlastne dula?

Jedná sa o plod kríky alebo stromu kdulone. Plody sú malvice guľovitého až podlhovastého tvaru so žltou prenikavou vôňou. Tvarom sa veľmi podobajú jablkám alebo hruškám. Šupka kdoulí môže mať výrazné rebrovaním s plstnatou šupkou, ktorá po oteru zostane lesklá a niekedy mastná. Dužina dule so svetlo žltým zafarbením je šťavnatá, silne aromatická, vonia po citrusoch. V surovom stave sú plody zle stráviteľné, preto sa nekonzumujú bez tepelnej úpravy.

Čerstvé dule na tanieri.
www.npr.org

Prečo je vhodné zaradiť dule do nášho jedálnička?

Konzumácia guľôčok má niekoľko zdravotných výhod ako napríklad:

Sú bohaté na živiny

Dule obsahujú vlákninu a niekoľko základných vitamínov a minerálov, vďaka čomu sú výživným doplnkom vašej stravy. Toto ovocie dodáva do vášho tela stredné množstvo vitamínu C a medi, plus malé množstvo vitamínov B, železa, draslíka a horčíka. Aj keď nie sú výnimočne bohaté na žiadnu konkrétnu zlúčeninu, dula ponúka širokú škálu živín a veľmi málo kalórií.

Obsahujú silné antixodianty

Dule obsahujú množstvo antioxidantov, ktoré pomáhajú znížiť metabolický stres a zápal a zároveň chránia bunky pred poškodením voľnými radikálmi.

Pomáhajú zvládnuť tehotenskú nevoľnosť

Nedávna štúdia zistila, že sirup z dule je výrazne účinnejší ako vitamín B6 pri znižovaní nevoľností a vracaní počas tehotenstva.

Zmierňujú zažívacie problémy

Dule sa už dlho používajú v tradičnej a ľudovej medicíne na liečbu rôznych porúch trávenia. Extrakt z dule pomáha chrániť črevné tkanivo pred poškodením súvisiacim so zápalovými črevnými ochoreniami ako je ulcerózna kolitída.

Pomáhajú liečiť žalúdočné vredy

Rastlinné zlúčeniny v duloch môžu pomôcť pri prevencii a liečbe žalúdočných vredov, a extrakt z dule chráni pred žalúdočnými vredmi spôsobenými alkoholom.

Znižujú príznaky refluxu

Niekoľko štúdií naznačuje, že kdoulový sirup je rovnako účinný ako tradičné lieky používané na liečbu príznakov refluxnej choroby pažeráka.

Pomáhajú chrániť pred určitými alergickými reakciami

Dule môžu zmierniť rôzne príznaky alergie ako sú kožné problémy, nádcha a astma, a to potlačením aktivity určitých imunitných buniek zodpovedných za tieto alergické reakcie.

Podporujú správnu funkciu imunitného systému

Dule obsahujú vitamín C a vlákninu, dve živiny, ktoré podporujú zdravý imunitný systém. Môžu mať aj antibakteriálne vlastnosti.

Nutričné hodnoty

V nasledujúcej tabuľke sa pozrite na porovnanie nutričných hodnôt 100 g čerstvých dula, jabĺk a hrušiek.

Nutričné hodnoty Množstvo v 100 g čerstvých dúlí Množstvo v 100 g čerstvých jabĺk Množstvo v 100 g čerstvých hrušiek
Energia 57 kcal 52 kcal 57 kcal
Tuky 0,1 g 0,2 g 0,1 g
Sacharidy 15 g 14 g 15 g
Vláknina 1,9 g 2,4 g 3,1 g
Bielkoviny 0,4 g 0,3 g 0,4 g

Vitamíny a minerály

Pozrite sa tiež na množstvo minerálov a vitamínov, ktoré čerstvé dule obsahujú v porovnaní s čerstvými jablkami a hruškami.

Vitamíny a minerály Množstvo v 100 g čerstvých dúlí Množstvo v 100 g čerstvých jabĺk Množstvo v 100 g čerstvých hrušiek
Vitamín A 2,00 mcg 3,00 mcg 1,00 mcg
Vitamín B1 0,020 mg 0,017 mg 0,012 mg
Vitamín B2 0,030 mg 0,026 mg 0,026 mg
Vitamín B3 0,200 mg 0,091 mg 0,161 mg
Vitamín B6 0,040 mg 0,041 mg 0,029 mg
Foláty 3,00 mcg 3,00 mcg 7,00 mcg
Vitamín C 15,0 mg 4,6 mg 4,3 mg
Vitamín E 0,12 mg 0,18 mg 0,12 mg
Vitamín K 4,5 mcg 2,2 mcg 4,4 mcg
Vápnik 11,00 mg 6,00 mg 9,00 mg
Meď 0,13 mg 0,03 mg 0,08 mg
Železo 0,70 mg 0,12 mg 0,18 mg
Horčík 8,00 mg 5,00 mg 7,00 mg
Fosfor 17,00 mg 11,00 mg 12,00 mg
Draslík 197,00 mg 107,00 mg 116,00 mg
Selén 0,60 mcg 0,00 mcg 0,10 mcg
Sodík 4,00 mg 1,00 mg 1,00 mg
Zinok 0,04 mg 0,04 mg 0,10 mg

Ako môžeme v tabuľke vidieť, dula obsahuje takmer dvakrát viac vitamínu C a všeobecne viac minerálnych látok ako jablká a hrušky.

Inšpirujte sa našimi najlepšími receptami na buchty z jabĺk . Pochutnáte si!

Ako vybrať tie správne dule?

Dule nájdete napríklad na farmárskych trhoch. Vyberajte plody, ktoré sú pevné a bez väčších otlakov, vrások alebo iných známok poškodenia. Malé stopy na šupke obvykle ovocie neovplyvňujú. Na ovocí môžete zaznamenať páperie. Toto páperie pri dozrievaní odpadne. Plne vyzretá dula bude mať žltú alebo zlatú farbu a bude sa z nej lianuť príjemná sladkastá vôňa. Veľké ovocie je obvykle tiež zrelšie a sladšie ako menšie ovocie.

Ako sa dule skladujú?

Existuje mnoho spôsobov, ako dule skladovať, od celých čerstvých až po spracované mrazené.

Skladovanie čerstvých dúlí

Dule skladujte v jednej vrstve, aby sa neotlačili. Mali by byť uchovávané na chladnom, suchom a tmavé mieste ako je napríklad pivnica. Vysoká vlhkosť nevadí, naopak zabráni vysychaniu plodov. Dôležité je však ich chrániť pred slnečným žiarením. V dobrých podmienkach takto vydrží až 3 mesiace. Čím stabilnejšia je teplota, tým lepšie. Mala by zostať pod 15 stupňami Celzia, ale čím je chladnejšia, tým dlhšie plody vydržia. Pri izbovej teplote vydrží dula asi týždeň.

Skladovanie dúľa v chladničke

Ak nemáte vhodné chladné a tmavé miesto na uskladnenie kdulou, môžete ich uchovať v chladničke. Ideálny teplotný rozsah je medzi 3 °C a 5 °C. Tu plody zostanú čerstvé po dlhú dobu bez toho, aby stratili na svojej šťavnatosti. Jednotlivé plody môžete zabaliť do kuchynských utierok. Sú priedušné a nedržia vlhkosť na pokožke. Čím chladnejšie budete mať v chladničke, tým dlhšie ovocie vydrží. V priemere pri 4 °C vydrží približne 70 dní.

Zamrazenie kduluje

Dule dobre umyte, aby ste odstránili všetky nečistoty, a utrite dosucha, aby ste sa zbavili všetkého páperia. Dôvodom je to, že páperie je horké a my nechceme, aby kontaminovalo pripravené ovocie. Teraz máte niekoľko možností. Dule môžete zmraziť celé aj so šupkou, ale aj tak je najlepšie ich najprv krátko povariť, pred zmrazením. Alebo môžete ovocie olúpať, zbaviť jadrovníka a nakrájať na rovnako veľké kúsky.

Dule môžete buď pošírovať, dusiť alebo ju zamraziť surovú. To urobíte tak, že vyložíte plech papierom na pečenie, rozprestrite naň dula rovnomerne v jednej vrstve a necháte cez noc zmraziť. Nasledujúce ráno skontrolujte, či je dula úplne zamrznutá, a potom ju uložte do vrecúšok s veľkosťou jednotlivých porcií alebo nádob odolných proti mrazu, ktoré sú dobre uzavreté. Prípadne si môžete pripraviť cukrový sirup a pošírovať dula domäkka. Akonáhle vychladnú, pridajte ich do sirupu a uložte ich vo vzduchotesných pohároch do mrazničky, kým ich nebudete potrebovať. To pomôže zachovať ich textúru. Dule by takto mala vydržať v mrazničke okolo 6 až 12 mesiacov.

Rozmrazovanie mrazených dúlí

Vyberte nádobu alebo vrecko z mrazničky, položte ho na tanier na kuchynskú pracovnú dosku a nechajte ho tam, kým sa nerozmrazí. Na rýchlejšie rozmrazovanie môžete použiť mikrovlnnú rúru, dula však bude mať trochu mäkšiu konzistenciu.

Ako môžeme dule využiť v kuchyni?

Na rozdiel od iného ovocia sa dule konzumujú surové len zriedka. Aj keď sú zrelé, majú surové dule veľmi tuhú dužinu a kyslú, zvieravú chuť. Väčšina milovníkov kulaté sa teda zhoduje, že ovocie je najlepšie konzumovať tepelne upravené.

Pred varením je nutné odstrániť kožu. Na odstránenie použite škrabku na zeleninu. Ak plánujete vyrábať kdulové džemy alebo zaváraniny, nezabudnite si uložiť kôru, pretože obsahuje veľké množstvo pektínu.

Ďalej odrežte malý kúsok v spodnej časti dule, aby sa posadila a nevikla. Ostrým nožom ju zbavte jadrovníka ako jablko.

Po nakrájaní dule vložíme do hrnca s vodou a malým množstvom cukru a necháme dusiť, kým dužina nezmäkne. Môžete tiež experimentovať s pridaním korenia, ako je vanilka, škorica, zázvor a badián. Varenú duli môžete jesť samotnú alebo ju použiť do ovsenej kaše, pridať do jogurtu či servírovať s pečeným bravčovým mäsom. Je tiež vynikajúcim doplnkom ovocných koláčov a koláčov.

Keď dule varíte, všimnite si, že bielo/žltkastá dužina sa zmení na sýto ružovú alebo fialovú a príjemná vôňa sa desaťnásobne zvýši!

Dule sa používajú predovšetkým na prípravu zavarenín a džemov, pretože sú prirodzene bohaté na pektín. Pektín je vlastne prírodné tužidlo a vďaka jeho vlastnostiam vydrží ovocie dlhšie.

Recepty s dulami

Duľový džem

Toto je najklasickejší dezert vyrábaný z dúľ: jeho príprava je dlhá a komplikovaná, ak chcete dodržať tradičnú receptúru. Spôsob prípravy je rovnaký ako pri príprave klasického ovocného džemu, ale džem z dúľ tiež zahŕňa proces sušenia, ktorý môže trvať dva až tri týždne.

Džem z dúli v pohári s lyžičkou s vedľa položenými tanierikmi s chlebom s džemom a tanierikom s maslom.
www.hildaskitchenblog.com

Pečené dule

Pripravte si originálny dezert s dulami! Je veľmi ľahký na prípravu: ovocie prekrojte napoly a dajte na pekáč s cukrom, červeným vínom a klinčekmi. Keď sú dule upečené, podávajte ich s vanilkovou zmrzlinou.

Dule upečené v rúre na pekáči.
www.riverford.co.uk

Duľová torta

Namiesto pečenia klasického jablčného koláča môžete použiť dule. Stačí pripraviť hladké a tradičné cesto a pridajte doň malé kúsky, ktoré vopred uvaríte s citrónovou šťavou a cukrom.

Buchta z dužlí servírovaná na tanieri s nožom.
www.taste.com.au

Duľový likér

Z kdolí možno tiež pripraviť vynikajúcu liehovinu. Prvým krokom je nastrúhať dužinu ovocia, ktorá musí niekoľko dní pôsobiť. Potom vytlačte šťavu a pridajte alkohol (1 liter) a cukor (500 g). V závislosti vašej chuti môžete likér ochutiť niekoľkými klinčekmi alebo štipkou škorice. Vtedy začína proces macerácie. Po 3 mesiacoch zmes sceďte a sladký likér bude pripravený na pitie.

Likér z dulí v pohári s vedľa položenou čerstvou dulou.
www.adamantkitchen.com

Inšpirujte sa našimi luxusnými receptami s dulami ! Máme pre vás tipy na výbornú marmeládu, vejmrdu aj syr.

Pestovanie kdulí

Duloň obyčajná, Cydonia oblonga, je okrasný kvitnúci strom alebo ker, ktorý produkuje voňavé ovocie a zároveň vyzerá dobre po celý rok. Nemala by sa rozhodne zamieňať s okrasným kvitnúcim kríkom, ktorý sa tiež nazýva kdoloň. Jedná sa o úplne odlišnú rastlinu známu ako kdoloň japonská z rodu Chaenomeles, ktorej plody sú extrémne kyslé.

Skoro na jar kdoloň kvitne svetlo ružovými alebo bielymi kvetmi na vizuálne zaujímavom mnohokmeňovom strome, ktorý sa starnutím zvlní. Kvety priťahujú početné opeľovače a sú hostiteľmi úžasného druhu motýľa Limenitis arthemis, bežne nazývaného biely admirál, a všetkých jeho poddruhov.

Pestovanie dúloní všeobecných nie je také ťažké, je dôležité im však zabezpečiť vhodné podmienky. Potrebujete slnečné miesto s úrodnou pôdou. Duloň sa prispôsobí vlhkej aj suchej pôde, ale najlepšie rastie, keď je pôda dobre odvodnená. Je tiež dôležité poznamenať, že zatiaľ čo kdoloň je samoplodiaci, produkcia sa s opelením zvýši, takže na získanie použiteľnej úrody sú potrebné aspoň dva stromy.

Duloň plodí 3 až 4 roky po výsadbe. Plody sa potom zbierajú najčastejšie začiatkom októbra, v mimoriadne teplej sezóne to môže byť aj na konci septembra. Že sú dule pripravené na zber spoznáte tak, že šupka stratí zelenožltú farbu a zmení sa na zlatožltú alebo oranžovú. Vôňa dule so zrením zvýrazní.

Pestovanie kdulone obyčajnej nie je nijako zložité, ale najviac ju svedčia teplé oblasti. Práve preto ju nájdeme hlavne na Morave a na južnom Slovensku. V obľube ju tiež majú južné štáty, kde sa týmto až šesť metrov vysokým stromčekom alebo kríkom výborne darí.

Duloň obyčajná s plodmi.
www.britannica.com

História dúlia a zaujímavosti

Dule pochádzajú z kdulone, jedného z najstarších známych ovocných stromov. Zdá sa, že Babylončania a Gréci pestovali tento strom, ktorý sa rozšíril po celej Malej Ázii a na Kaukaze až do stredomorských krajín, medzi ktorými bolo aj Taliansko.

Aj keď sa tieto plody pri varení príliš nepoužívali, dule mali medzi starovekými kultúrami pre svoje vlastnosti veľmi dobrú povesť. K týmto zvláštnym plodom sa viaže mnoho rôznych legiend.

Už v gréckych dobách boli dule cenené pre svoju vôňu a dule môžeme rozpoznať v mytologických vyobrazeniach medzi plodmi, ktoré si vymieňali bohovia. Podľa niektorých svedectiev antických autorov plody ponúkané bohom v Sparte jemne voňali, ale nedali sa tak dobre jesť: to nám pripomína surové dule.

Medzi svedectvami pochádzajúcimi zo staroveku niektoré z nich rozprávajú o použití kdolí ako liečivých prostriedkov. Od stredoveku až do renesancie lekári navrhovali piť šťavu z dúľ ako liečbu črevných ochorení.

V dnešných dobách do najprodukovanejších plodov však dula rozhodne nepatrí. Na celom talianskom území je iba sto hektárov venovaných pestovaniu dula. Lombardia a Benátsko majú niektoré oblasti husto porastené dúloňami. Najmä v regióne blízko Trevisa je široká oblasť s veľmi starými dulami.

Dôkazy o tomto prastarom pôvode dúlia na talianskom území nájdeme aj v názvoch niektorých miest, pretože ich mená jednoznačne pochádzajú z Cotogno, čo v taliančine znamená dule, konkrétne Codognè pri Trevise a Codogno pri Lodi.

V Portugalsku sa kdoloň nazýva „marmelo“ a práve tu sa zrodilo slovo marmeláda.

Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikmi dobrého jedla a radi varíme. Na tomto webe vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej bežnými receptami. Budeme radi, ak naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť, ako vám chutili. Dobrú chuť! :)