Šípky nie sú len krásnou jesennou dekoráciou, ale aj veľmi zdravým plodom. Čo okrem legendárneho čaju z nich pripraviť?

Keď sa povie ruža, väčšine z nás sa vybaví krásna majestátna kvetina s tŕňmi.

Ruža ale môže mať mnoho podôb.

Pri prechádzke v prírode často narazíme na krík ruže šípkovej.

Z jeho krásne voňajúcich kvetov na jeseň vzniknú šípky.

Ako si pripraviť šípkový čaj tak, aby si zachoval čo najviac cenných látok?

Kedy je najlepšie šípky trhať?

Ako sa robí šípkové víno?

To všetko a ešte oveľa viac vám o tomto výnimočnom plode prezradíme v našom sprievodcovi.

Čo sú šípky?

Šípky sa všeobecne považujú za plody planej ruže šípkovej (Rosa canina), avšak šípky samozrejme tvoria aj rad ďalších ružových kríkov, napríklad ruža dužnoplodá (Rosa villosa) či ruža svraskalá (Rosa rugosa). Šípková ruža voľne rastie na území Európy, Ázie, Ameriky i severnej Afriky, najčastejšie pozdĺž ciest či na okraji lesov.

V skutočnosti šípky nesú plody, ale súplodia, na stavbe ktorých sa podieľajú nažky a niektoré časti kvetu. Klasické šípky pochádzajúce z planej ruže šípkovej majú pretiahnutý tvar a červenú alebo červenooranžovú farbu. Na konci šípky sú pozostatky kvetu. Vnútri šípku sa nachádza mnoho malých žltých semienok s chĺpkami.

Najčastejšie sa šípky konzumujú v podobe lahodného šípkového čaju, ale je možné z nich pripraviť aj sirup, víno, marmeládu, likér, ocot a samozrejme tiež šípkovú omáčku.

Zrelé šípky na kríku.
zdroj: thespruceeats.com

Ako zbierať a sušiť šípky?

Aj keď je možné šípkový čaj ľahko kúpiť, väčšina z nás dáva prednosť vlastnoručne nazbieraným šípkam. Jednak vieme, odkiaľ pochádzajú, a jednak z nich môžeme pripraviť mnoho ďalších pochutín.

Zbieranie šípok

Najvhodnejšie je šípky trhať v čase ich plnej zrelosti, keď sú plody pevné, lesklé a sýto červené, obvykle na prelome septembra a októbra. Vtedy majú najvyšší obsah zdraviu prospešných látok. Oranžové či naopak hnedé sfarbenie nie je žiaduce. Ak chcete šípky využiť na zaváranie, môžete ich nechať prejsť prvým mrazom, šípky budú mäkšie.

Na zbieranie šípok sa vybavte nožnicami a rukavicami. Najlepšie je šípky zbierať do látkovej tašky, v plastovom sáčku by mohlo ľahko dôjsť ich zapareniu. Vyhnite sa zbieraniu šípok pri cestách a železniciach, pred použitím šípky vždy dôkladne umyte pod tečúcou vodou. Potom ich necháme odkvapkať a odstránime z nich stopku a prípadné zvyšky kališných lístkov.

Čistenie šípok

V prípade, že chceme zo šípok pripravovať marmeládu či omáčku, musíme ich pred vlastným použitím očistiť, teda zbaviť zrniečok a nepríjemných pichľavých chĺpkov. Vhodné je vykonávať čistenie v rukaviciach.

Najjednoduchší postup spočíva v pozdĺžnom rozrezaní a vyškrabnutí zrniečok a chĺpkov von. Následne je nutné šípky dôkladne preprať vo vode.

Krájanie a čistenie čerstvých šípok.
zdroj: thespruceeats.com

Sušenie šípok

Sušiť šípky je možné mnohými spôsobmi, v elektrickej sušičke, v rúre pri teplote okolo 50-60 ° C alebo klasicky nad kúrením. Príliš pomalé sušenie za nízkej teploty môže viesť k plesniveniu, príliš vysoká teplota šípky pripáli a negatívne ovplyvní obsah cenných látok.

Správne usušené šípky by mali mať tmavo červenú farbu. Mnoho z nás suší šípky celé, avšak v tom prípade je často nutné sušené šípky pred použitím rozdrviť a potom dávať pozor, aby sme napríklad čaj dobre precedili, aby v ňom nezostali nepríjemné chĺpky.

Z tohto dôvodu sa tak niekedy odporúča šípky nakrájať, alebo ľahko rozmixovať v mixéri ešte pred usušením, pretože potom je ľahšie prepláchnutím pod tečúcou vodou z plodov chĺpky odstrániť.

Šaty so sušenými šípkami.
zdroj: growcreatesip.com

Skladovanie šípok

Sušené šípky môžete skladovať vo vzduchotesných pohároch na tmavom a suchom mieste až jeden rok. Čerstvé šípky je možné skladovať v chladničke, ale mali by sa spotrebovať do týždňa. V neposlednom rade je možné šípky vložiť do vrecka a zamraziť.

Čo sa dá urobiť zo šípok?

Pokiaľ máte radi vlastnoručne vyrobené domáce vína, likéry, octy či sirupy, šípky vám v tomto ohľade poskytnú mnoho príležitostí.

Šípkový čaj

Šípkový čaj je bezkonkurenčne najčastejšie pripravovaný nápoj zo šípok. Možno ho pripraviť zo šípok celých i drvených. Vzhľadom na to, že teplom sa zo šípok stratí väčšina vitamínu C, je dôležitá jeho správna príprava.

Pokiaľ chceme, aby si čaj zachoval svoje cenné látky, musíme počítať s tým, že jeho príprava je časovo náročnejšia. Plody, celé alebo drvené, vložte do kanvičky, zalejte studenou vodou a nechajte lúhovať cez noc. Ráno zmes ľahko ohrejte a potom cez sitko nalejte čaj do hrnčekov. Čaj nie je nutné vypiť celý naraz, šípky nechajte ďalej lúhovať v kanvičke av prípade potreby si ohrejte len požadované množstvo.

Pokiaľ chcete z najrôznejších dôvodov šípky zalievať teplou vodou, nemala by mať viac ako 50 °C. Obvyklé množstvo šípok na jednu šálku čaju je šesť až osem. Mimochodom rovnaké šípky je možné na prípravu čaju možné použiť najmenej dvakrát.

Kanvička so šípkovým čajom.
zdroj: giverecipe.com

Šípkový sirup

Na výrobu šípkového sirupu budete okrem čerstvých šípok potrebovať už len vodu, cukor a citrón. Nakrájané šípky zalejte vodou a nechajte 24 hodín lúhovať. Následne zmes ohrejte, ale dávajte pozor, aby sa nevarila.

Potom šípky preceďte a do precedeného výluhu pridajte cukor a čerstvo vylisovanú šťavu z citróna. Miešajte, kým sa cukor nerozpustí. Okrem cukru môžete na osladenie sirupu použiť aj med. Takto pripravený domáci šípkový sirup môžete použiť na prípravu limonád alebo ho pridať do čaju či smoothie.

Fľaša a poháre so šípkovým sirupom.
zdroj: bbcgoodfood.com

Šípkové víno

Tí, ktorí majú radi domáce ovocné vína, si môžem pripraviť šípkové víno. Očistené šípky dajte do pohára a zalejte vychladnutou zmesou vody a rozpusteným cukrom. Následne pohár zakryte či baľte do pergamenového papiera a nechajte týždeň kvasiť.

Potom pridajte do vína klinček, škoricu a nové korenie. Uložte na tmavé a chladné miesto a nechajte odležať približne tri mesiace. To, že je víno hotové, spoznáte tak, že všetky šípky klesnú ku dnu.

Šípkový ocot

Pokiaľ radi pripravuje zaujímavé zeleninové i ovocné šaláty, skúste ich ochutiť šípkovým octom, dodá im zaujímavú chuť i mnoho zdraviu prospešných látok. Výroba šípkového octu je veľmi jednoduchá, stačí zmiešať čerstvé šípky s jablčným octom a nechať tri dni lúhovať. Na záver ocot preceďte cez jemné sitko, aby ste z neho odstránili chĺpky.

Výroba šípkového octu.
zdroj: theglasspanty.com

Šípkový olej

Okrem jablčného octu môžete očistené čerstvé šípky zmiešať aj s olivovým olejom, po približne dvoch týždňoch lúhovania budete mať k dispozícii jedinečný šípkový olej. Pred použitím ho opäť dôkladne preceďte a následne používajte po lyžičkách na vnútorné použitie alebo ho aplikujte na pokožku.

Malá fľaštička so šípkovým olejom.
zdroj: medicalnewstoday.com

Šípkový likér

Milovníkov silnejšieho alkoholu určite poteší, že zo šípok je možné vyrobiť aj likér. Jeho príprava je veľmi jednoduchá, očistené šípky sa zalejú vodkou či nejakou ovocnou pálenkou a do zmesi sa obvykle pridá tiež malé množstvo škorice a pomarančovej kôry. Po dvoch týždňoch macerovania pridajte do likéru malé množstvo zmesi vareného cukru a vody.

Na čo ďalšie šípky použiť?

Aj keď najznámejšie je použitie šípok na čaj, možno z nich pripraviť mnoho ďalších pochutín.

Z očistených šípok môžete veľmi jednoducho vyrobiť domácu marmeládu . Stačí šípky uvariť domäkka vo vode, prepasírovať osladiť a zahustiť miernym varom. Pridanie cukru nie je vždy nutné, pretože šípky majú samy o sebe pomerne sladkú chuť. Marmeládu môže použiť na chlieb aj ako základ pre omáčky.

Pohárik s šípkovou marmeládou.
zdroj: bbcgoodfood.com

Zaujímavé je použitie šípok do kompótu. V tomto prípade sa obvykle kombinujú s jarabinami.

Kanc so šípkovou omáčkou pozná väčšina z nás najmä vďaka filmu Slávnosti snežienok. Ako pripraviť tú najlepšiu šípkovú omáčku? Viete, že okrem zveriny skvele chutí aj s bravčovou bábikou?

Keď sa povie červená polievka, väčšine z nás sa vybavia predovšetkým recepty na rajskú polievku . Avšak polievku červenej až oranžovej farby je možné pripraviť aj zo šípok alebo zo šípkovej marmelády.

V neposlednom rade je možné šípkovú marmeládu použiť pri príprave rozmanitých druhov zlepovaných cukroviniek . Džem možno ale použiť nielen na zlepovanie. Keď ho zmiešate s práškovým cukrom, bielkom a mletými mandľami, môžete si pripraviť aj chutné šípkové pečivo.

Podobným spôsobom môžete džem zo šípok použiť aj v receptoch na mriežkový koláč . Skvele sa v nich kombinuje predovšetkým s tvarohom.

Plátok diviačieho mäsa v šípkovej omáčke.
zdroj: coconutandvanilla.com

Čo obsahuje šípok?

Šípky v sebe ukrývajú celý rad zdraviu prospešných látok, najmä antioxidantov. Je ale vhodné povedať, že obsah živín do značnej miery závisí od pôdnych podmienok i spôsobu ich následného spracovania.

Tepelné spracovanie napríklad výrazne znižuje obsah vitamínu C, šípky, ktoré pochádzajú z vyšších nadmorských výšok, mávajú všeobecne vyššie množstvo antioxidantov. V tabuľkách sú uvedené hodnoty pre 100 gramov čerstvých šípok.

Kalórie Voda Bielkoviny Tuky Sacharidy Vláknina
162 kcal 58,7 g 1,6 g 0,34 g 38,2 g 24,1 g

Šípky sú známe predovšetkým vďaka vysokému obsahu vitamínu C. Obsahujú ale tiež pomerne veľké množstvo vitamínu A alebo E.

Betakarotén Vitamín A Vitamín B1 Vitamín B2 Vitamín B3 Vitamín B6 Vitamín C Vitamín
E
Vitamín
K
2350 µg 4320 IU 0,016 mg 0,166 mg 1,3 mg 0,076 mg 426 mg 5,85 mg 25,9 µg

Z minerálnych látok v šípkach nájdeme napríklad vápnik, mangán či železo.

Draslík Fosfor Horčík Mangán Meď Vápnik Zinok Železo
429 mg 61 mg 69 mg 1,02 mg 0,113 mg 169 mg 0,25 mg 1,06 mg

Liečivé účinky šípok

Naše babičky nám varili šípkový čaj predovšetkým pri chrípke a prechladnutí, avšak tieto malé červené plody pomáhajú pri mnohých ďalších zdravotných problémoch a ich pravidelná konzumácia môže byť prevenciou pred mnohými chorobami. Ako a čím šípky nášmu organizmu prospievajú?

  • Antioxidanty – šípky sú bohaté na rozmanité antioxidanty, ako je vitamín C, katechíny, kvercetín či kyselina ellagová. Strava bohatá na tieto látky môže pomôcť znížiť zápal a oxidačný stres v tele. Tým nás pomáha chrániť pred mnohými chronickými chorobami, vrátane cukrovky, kardiovaskulárnych chorôb a rakoviny.

  • Imunitný systém – vzhľadom na vysoký obsah vitamínu C je konzumácia šípok veľmi prospešná tiež pre náš imunitný systém. Množstvo vitamínu C v šípkach zďaleka presahuje množstvo, ktoré nájdeme v citrusoch či jablkách. Tento vitamín zohráva kľúčovú úlohu pri tvorbe bielych krviniek.

  • Kardiovaskulárne ochorenie – pravidelný príjem vitamínu C je spojený so znížením hladiny zlého cholesterolu a triglyceridov v krvi, čo sú dva hlavné rizikové faktory srdcových ochorení. Šípky majú tiež vysoký obsah flavonoidov, ktoré priaznivo pôsobia na krvný tlak.

  • Diabetes – niektoré štúdie uvádzajú, že konzumácia šípok prispieva k zníženiu hladiny krvného cukru. Z tohto ohľadu by tak mohli byť aj určitou prevenciou pred vznikom cukrovky druhého typu.

  • Artritída – polyfenoly a galaktolipidy v šípke sú známe svojimi protizápalovými účinkami. Preukázateľne znižujú zápal a bolesť kĺbov predovšetkým pri artritíde.

  • Zdravie očí – šípky majú červenooranžovú farbu vďaka karotenoidným pigmentom známym ako lykopén a betakarotén. Tieto pigmenty priaznivo ovplyvňujú zdravie a stav našich očí.

  • Starnutie pokožky – okrem vitamínu C, ktorý je dôležitý pre syntézu kolagénu, majú šípky tiež vysoký obsah polynenasýtených tukov, ktoré podporujú zdravú kožnú membránu a chránia pokožku pred zápalovými látkami, ako sú ultrafialové žiarenie, cigaretový dym a znečistenie.

  • Chudnutie – šípky samy o sebe obsahujú pomerne malé množstvo kalórií a veľké množstvo vlákniny. Okrem toho v nich nájdeme tiež antioxidant tilorizid, ktorý je známy svojim priaznivým účinkom na spaľovanie tukov.

Nežiaduce účinky šípok

Šípky sú všeobecne považované za bezpečné. Hoci chýbajú výskumy o vedľajších účinkoch konzumácie veľkého množstva šípok, konzumácia vysokých dávok vitamínu C môže vyvolať nevoľnosť, žalúdočnú nevoľnosť, zápchu a pálenie záhy. V neposlednom rade môže nadmerná konzumácia vitamínu C škodiť osobám s opakovanými obličkovými kameňmi, kosáčikovou anémiou a hemochromatózou.

Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikmi dobrého jedla a radi varíme. Na tomto webe vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej bežnými receptami. Budeme radi, ak naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť, ako vám chutili. Dobrú chuť! :)