Reďkovky, bohatý zdroj vitamínu C a draslíka. Viete, že patrí medzi zeleninu, ktorá je najjednoduchšia na pestovanie?

Reďkovky, chrumkavé plody, ktoré sú charakteristické svojou korenistou chuťou.

Sú nízkokalorické a predovšetkým bohaté na dôležité vitamíny a minerály.

Aké sú to? To sa dozviete v nasledujúcom článku!

Reďkovky, chrumkavá koreňová zelenina

Reďkovky sú jednoročná koreňová zelenina, ktorá patrí do čeľade Brassicaceae. Do tejto čeľade patrí napríklad brokolica, kapusta, karfiol, kel a chren.

Jedná sa o odolnú plodinu, ktorá je pestovaná pre svoje chrumkavé a farebné korene s korenistou chuťou. Celá rastlina je jedlá, od koreňa po listy, a môžete si ju vychutnať surovú alebo varenú.

Medzi najčastejšie konzumované odrody patria malé reďkovky s červenou šupkou a bielou dužinou. Obľúbené sú aj čierne reďkovky, ktoré majú veľmi jemnú chuť a sú často používané v ázijskej kuchyni.

Prečo konzumovať reďkovky?

Sú bohatým zdrojom kyseliny listovej, draslíka, vitamínu B6, horčíka, riboflavínu a vápnika. Okrem toho obsahujú vysoké množstvo vitamínu C. Zhruba pol šálky reďkoviek ponúka 14% odporúčanej dennej dávky. Vitamín C zohráva kľúčovú úlohu pri tvorbe kolagénu, ktorý podporuje zdravú pokožku a cievy. Navyše pomáha telu zbavovať sa toxínov.

Reďkovky sú nízkokalorické, prakticky neobsahujú žiadny tuk. Zato ponúkajú dostatok vlákniny. Vďaka nej môžete predchádzať črevným problémom. Vláknina vám tiež môže pomôcť riadiť hladinu cukru v krvi a je spájaná so stratou hmotnosti a znížením cholesterolu. Dostatok vlákniny obsahujú aj listy reďkoviek.

Konzumácia kapustovitej zeleniny, ako sú reďkovky, môže pomôcť predchádzať nádorovým ochoreniam. Podľa Linus Pauling Institute obsahuje tento druh zeleniny zlúčeniny, ktoré sa po zmiešaní s vodou rozkladajú na izotiokyanáty. Tie pomáhajú očistiť telo od látok spôsobujúcich rakovinu a zabraňujú rozvoju nádorov.

Koľko ich môžete denne skonzumovať? Zhruba 30 až 40 gramov.

Nutričné hodnoty

Reďkovky sú výborným zdrojom vitamínu C a navyše sú nízkokalorické. Ďalšie nutričné hodnoty, minerály a vitamíny môžete vidieť v nasledujúcej tabuľke:

Nutričné hodnoty Reďkovky surové 100 g
Kalórie 16 kcal
Bielkoviny 0,7 g
Sacharidy 3,4 g
Tuky 0,1 g
Vláknina 1,6 g
Vápnik 25 mg
Draslík 233 mg
Železo 0,3 g
Sodík 39 mg
Vitamín B3 0,254 mg
Vitamín C 14,8 mg

Druhy reďkoviek

Existujú „jarné“ aj „zimné“ reďkovky. My si predstavíme najčastejšie konzumované druhy.

Cherry Belle

Odroda Cherry Belle patrí medzi najobľúbenejšie a najčastejšie konzumované. Plody sú malé, okrúhle, červené s bielou dužinou.

Majú sviežu a ľahkú chuť. Cherry Belle je perfektný do šalátov a mnohých ďalších jedál. K dispozícii sú po celý rok a majú chrumkavú, korenistú chuť.

Plody reďkovky Cherry Belle
Zdroj: highmowingseeds.com

Ružová reďkovka

Ružová odroda reďkoviek je pomerne vzácna. Má krásnu ružovú šupku, chrumkavú štruktúru a lahodnú sladkú chuť.

Jedinečný druh dozrieva za menej ako 30 dní, takže na ich konzumáciu nebudete musieť čakať príliš dlho.

Šaty s ružovými reďkovkami
Zdroj: superiorseedproducers.wordpress.com

Odroda Čínska ruža

Je jedným z najstarších druhov reďkoviek a je tiež veľmi odolná. Má korene, ktoré dosahujú dĺžku až 12 centimetrov. Charakteristická je pre ňu ružová farba.

Tiež sa ľahko pestuje a najlepšie sa jej darí v miernom podnebí.

Drevená debnička s plodmi reďkovky Čínska ruža
Zdroj: kingsseeds.com

Veľkonočné reďkovky

V skutočnosti sa jedná o zväzky viacerých druhov malých červených, ružových, fialových a bielych reďkoviek. Sú krásne a dajú sa použiť rovnako ako tradičné, červené reďkovky.

Plody veľkonočných reďkoviek
Zdroj: groseeds.co.uk

Pestovanie reďkoviek

Tento druh koreňovej zeleniny môže byť zasadiť na jar aj na jeseň. Pre jarnú výsadbu zasejte semená 4 až 6 týždňov pred posledným jarným mrazíkom a pre jesenné zasajte semená 4 až 6 týždňov pred prvým jesenným mrazom.

Pretože reďkovky dozrievajú veľmi rýchlo, môžete ich zasadiť naozaj všade. Napríklad tam, kde je prázdne miesto alebo ich zasajte medzi riadkami inej zeleniny, ako je mrkva alebo repa. Sú tiež skvelými sprievodnými rastlinami, ktoré pomáhajú odradiť škodcov od inej zeleniny.

Vyberte si slnečné miesto, ktoré je aspoň šesť hodín denne priameho slnečného žiarenia. Dôležitá je aj príprava pôdy, odstráňte všetky kamene, korene. Pokiaľ je pôda ílovitá, primiešajte trochu organickej hmoty, aby sa uvoľnila a zlepšila drenáž.

Semená majú pomerne dlhú trvanlivosť, preto sa nebojte zasadiť semienka staré až 5 rokov. Semená vysievajte priamo do pôdy, asi 1,5 centimetra hlboko a zakryte zeminou. Čo sa týka zalievania je dôležité udržiavať konzistentnú a rovnomerná vlhkosť.

Reďkovky mulčujte kompostom obohateným o drevený popol, ktorý pomôže udržať vlhkosť v suchom stave a zároveň chrániť pred červami.

Spracovanie reďkoviek

Reďkovky môžete skladovať v chladničke asi 3-4 dni, najlepšie v dierovanom sáčku. Pred uskladnením vždy odstrihnite listy, pretože nasávajú vlhkosť zo samotnej reďkovky. Ak chcete zvýšiť chrumkavosť reďkoviek, namočte ich na niekoľko hodín do ľadovej vody.

Veľa ľudí si neuvedomuje, že majú oveľa väčšie využitie ako len do šalátu. Reďkovky sa skvele hodia do zmesi s mrkvou alebo na kvasenie na kimchi. Môžete ich nastrúhať aj do zeleninových fašírok na dochutenie. Pokiaľ sa chcete inšpirovať, prečítajte si recepty na skvelé zeleninové placky.

Celá rastlina je jedlá, takže listy je možné orestovať na olivovom oleji s trochou cesnaku alebo z nich urobiť pesto.

Reďkovkový dip

Výborný je aj dip, môže ho pridať do šalátu alebo k mäsu. Budete potrebovať :

  • 1/2 šálky gréckeho jogurtu
  • 1/4 šálky nakrájaných reďkoviek
  • 1 strúčik cesnaku
  • 1 čajovú lyžičku červeného vínneho octu

Postup:

  1. Nadrobno nasekajte cesnak.
  2. Všetky suroviny dajte do kuchynského robota.
  3. Rozmixujte dohladka.

Ďalej môžete pridať reďkovky do receptov ako sú:

  • pečené reďkovky s cesnakom a rascou
  • Tartine s reďkovkou a maslom
  • šalát s kari-pomarančovým dresingom
  • pizza s pečenými reďkovkami

Pokiaľ nemáte toľko času na varenie, kombinácia reďkovky + maslo + bageta je tiež delikátna.

Výrobky z reďkoviek

Nakladané reďkovky – plátky reďkoviek naložené v láku, ktorý sa skladá z octu, cukru, soli a korenia. Sú vhodné do sendvičov, šalátov alebo k údeninám.

Reďkovkové chipsy – reďkovky nakrájané na plátky, ochutené korením a opečené.

Tento druh koreňovej zeleniny sa už po stáročia používa ako ľudový liek. Najčastejšie sa používa v ajurvéde a tradičnej čínskej medicíne na liečbu chorôb ako je horúčka, bolesť v krku, poruchy žlče a zápaly. Zaraďte ich teda do svojho jedálnička!

Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikmi dobrého jedla a radi varíme. Na tomto webe vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej bežnými receptami. Budeme radi, ak naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť, ako vám chutili. Dobrú chuť! :)