Pecorino Romano nie je žiadny parmezán! Prečítajte si v čom sa líšia, ako si ho vychutnať a mnoho ďalšieho

Taliansko je vyhlásené svojím syrárskym umením, čo dokazuje aj tento taliansky syr Pecorino Romano!

Ak patríte medzi milovníkov syra, tak tento druh by vám rozhodne nemal uniknúť! Prichádza v rôznych variáciách a odrodách a možno preto je tak obľúbený, pretože je tak jedinečný!

Náš článok vám prináša všetky dôležité a zaujímavé informácie!

Čo je syr Pecorino?

Tento syr radíme do rodiny syrov vyrábaných z ovčieho mlieka.

Slovo pecorino je odvodené od slova „pecora“, čo v taliančine znamená ovce.

Ide o pevný, slaný syr, vyrobený z ovčieho mlieka a príležitostne zo zmesi ovčieho a kozieho mlieka.

Po stovky rokov bol v Taliansku chov oviec základným prvkom pre život na vidieku. Ovce zaisťovali mnoho základných potrieb rodiny, od syra, mlieka, mäsa až po rúno, z ktorého možno stretnúť oblečenie a prikrývky. Na zelených pláňach Lazia sú špeciálne vyšľachtené ovce kŕmené čerstvou krmovinou, čo vedie k produkcii chuťovo plného a aromatického mlieka, ktoré tvoria základ tohto syra.

Každá odroda syra Pecorino získala štatút chráneného označenia, ktorý zaisťuje, že syr musí byť vyrobený v určitých regiónoch Talianska z určitých plemien oviec za použitia špecifických výrobných metód.

Špalíček lahodného vyzretého talianskeho syra.
Zdroj: salumipasini.com

Ako sa syr Pecorino vyrába?

Výroba tohto syra zostala v zásade nedotknutá modernými technológiami a je z veľkej časti stále pôvodná.

Do čerstvého mlieka sa pridávajú baktérie a syridlo, ktoré vytvoria tvarohovú štruktúru syra. Keď sa syrenina oddelí, preloží sa do foriem, kde sa ručne osolí.

Po dôkladnom opláchnutí a ďalším posolením, je syr pripravený na zrenie.

Približne po 8 mesiacoch sa kontroluje farba, chuť a textúra.

Tradičné metódy výroby nepoužívajú žiadne umelé plnivá, prísady ani konzervačné látky

Zdroj: FUSION

Ako chutí Pecorino?

Jeho textúra je pevná, s vysokým obsahom tuku, ktorý získava z ovčieho mlieka. Toto mlieko mu zároveň prepožičiava bohatú, maslovú štruktúru a svetlo žltú farbu.

Ako syr starne, stáva sa slanším a pevnejším. Vyzreté odrody sú tvrdšie a majú drobivú štruktúru. Pokiaľ ochutnáte nie toľko vyzreté odrody, zistíte, že ich chuť je jemnejšia menej slaná a krémovejšia, s podtónmi prepáleného masla a korenia.

Aký je rozdiel medzi Pecorinom a Parmazánom?

Parmezán je tvrdý taliansky syr vyrobený z odstredeného, ​​nepasterizovaného kravského mlieka a prechádza zdĺhavým procesom zrenia (minimálne dva roky a niekedy aj viac ako štyri). Celkovo má tendenciu byť v dôsledku starnutia suchšie.

Dva podobné syry, jeden vysoký a okrúhly druhý podlhovastý.
Zdroj: thosefoods.com

Druhy syra Pecorino

Na svete, existuje šesť druhov tohto syra, pričom každá z nich si získala svoje chránené označenie. Každá odroda sa vyznačuje ľahkými odlišnosťami, ako napríklad sa do neho v určitých častiach južného Talianska pridávajú hľuzovky, orechy (typicky vlašské orechy alebo pistácie).

Pecorino romano – má orieškovú a komplexnú arómu, najvýraznejšiu slanú chuť zo všetkých ostatných odrôd a obvykle zreje medzi ôsmimi mesiacmi až rokom.

Pecorino sardo – má typicky mäkší, krémovejší pocit textúru. Jeho chuť je sladšia a dá sa predávať už po 40 dňoch, takže je ideálna na strúhanie do bylinkových omáčok, ako je pesto, vo dvojici s čerstvým melónom alebo na výrobu pesta.

Pecorino toscano – môže sa konzumovať už od 20 dňa zrenia do troch mesiacov. Tento syr sa dobre rozpúšťa a je obzvlášť výborný ako bodka na záver po jedle, pokvapkaný medom alebo s hruškami alebo figami. Vyzretý nastrúhaný syr je skvelý do cestovín, polievok a šalátov.

Pecorino siciliano – je často doplnené guličkami korenia, ktoré sa pridávajú pri odstraňovaní srvátky vo výrobnom procese. Ideálny vek je od 3 mesiacov do 18 mesiacov.

Pecorino di filiano – je tak akurát ľahký a jemný, aby sa dal spárovať s dobrým červeným vínom.

Pecorino crotone – zreje po dobu minimálne 90 dní a má o niečo silnejšiu chuť, ktorá sa obzvlášť hodí k mäkkému ovociu, ako je hroznové víno alebo zrelé hrušky.

Rad a stĺpce jednotlivých druhov tohto syra.
zdroj: italybite.it

Nutričné ​​hodnoty Pecorina (na 100 g)

Kalórie Sacharidy Cukry Tuky Nasýtené mastné kyseliny Bielkoviny Vláknina Soľ
393 kcal 4 g 0 g 32 g 21 g 29 g 0 g 1710 mg

Ako sa syrom Pecorino variť?

Je skvelou prísadou do cestovín, ako cacio e pepe a cestoviny alla gricia alebo do týchto bohatých a silných syrových omáčok
V Taliansku sa tradične vychutnáva aj samostatne, vďaka jeho jemnej a komplexnej chuti sa skvele hodí k poháru červeného vína, miske olív, tanieri údenín a čerstvému ​​melónu. Vyzreté odrody sú servírované na konci výdatnej večere spolu s čerstvým ovocím, orechmi a medom
Syr je najlepší v chuťových kombináciách s hruškami, fazuľami, medom, sušenými figami a nakladanými cibuľkami
Vyskúšajte s ním tento lahodný šalát z grilovaných cukiet a mätou alebo náš klasický paradajkový šalát s rybou
Čerstvý a mladý syr sa najlepšie hodí k ružovému alebo aromatickému bielemu vínu ako je napríklad Vermentino di Gallura
Vyzreté odrody si najviac vychutnáte s plným vínom, ktoré dokáže vyvážiť intenzívnu jeho chuť, a sú to napríklad Chianti, Morellino di Scansano alebo Primitivo di Manduria
Spôsob akým pridať nastrúhaný syr do uvarených špaget.
Zdroj: seriouseats.com

Čím Pecorino nahradiť?

Ostré tóny pražených orieškov a karamelizovaného masla, ktoré ponúka parmezán , môžu byť dobrou alternatívou.

Grana Padano má s nižšou obsah tuku a nie je toľko chuťovo výrazný, ale aj napriek tomu ho môžeme považovať za dobrého náhradníka, aj keď nie je toľko intenzívna.

Rozlámaný Grana Padano ako skvelý náhradník.
Grana Padano Zdroj: castellocheese.com

Skladovanie

Ak chcete Pecorino skladovať, zabaľte ho pevne do povoskovaného papiera alebo papiera na pečenie a uložte ho v chladničke do priehradky na zeleninu. Takto syr vydrží po dobu 2-3 týždňov (potom vyschne a stvrdne).

Môže sa syr Pecorino zmraziť?

Áno, dá sa aj zamraziť, ale treba pamätať, že jeho textúra, vôňa a chuť sa časom začne zhoršovať.

Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikmi dobrého jedla a radi varíme. Na tomto webe vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej bežnými receptami. Budeme radi, ak naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť, ako vám chutili. Dobrú chuť! :)