Pažítka, zdravá ozdoba nielen studenej kuchyne, ktorú si ľahko vypestujete aj na parapete

Nenápadná rastlina, ktorá sa svojím vzhľadom aj chuťou podobá cibuli a cesnaku.

Jej dlhé zelené stonky a jemná, ľahko pikantná chuť sú pre mnohých symbolom jari.

Pažítka dodá chuť aj farbu polievkam, nátierkam aj pokrmom z vajec či zemiakov.

Blahodárne pôsobí na našu tráviacu sústavu, srdce aj kosti a jej pestovanie zvládne každý.

Viete, že v minulosti sa používala aj ako afrodiziakum?

Vydajte sa s nami po stopách tejto zaujímavej bylinky.

Čo je pažítka?

Pažítka pobrežná čiže Allium schoenoprasum je vytrvalá rastlina, ktorá patrí do čeľade amarylkovitej, konkrétne do rodu allium. To z nej robí príbuznú cibule, póru a cesnaku. V Európe a Ázii sa používa už tisíce rokov, v súčasnosti ju možno nájsť po celom svete. Ľudovo sa jej často hovorí šnytlík alebo šnytlich.

Rastie v hustých trsoch a obvykle je jednou z prvých byliniek, ktoré sa na jar objavia na záhrade. Vytvára dlhé, tenké a duté listy, ktoré sa veľmi jednoducho používajú v kuchyni. Jedlé sú ale aj ružové až fialovo sfarbené kvety pažítky. Pažítka sa konzumuje predovšetkým čerstvá.

Kvitnúce pažítka pobrežné s fialovými kvetmi.
zdroj: victoriena.nursery.co.uk

Druhy pažítky

  • Pažítka pobrežná (Allium schoenoprasum) – najbežnejší druh pažítky, prirodzene sa vyskytuje v Európe, Ázii aj Severnej Amerike.

  • Pažítka čínska alebo cesnaková pažítka (Allium tuberosum) – forma pažítky pochádzajúcej z Číny, je bežnou súčasťou radu ázijských pokrmov. Ako napovedá jej názov, má výraznejšiu cesnakovú chuť a používa sa na dodanie jemného cesnakového nádychu pokrmom. Od klasickej pažítky sa líšia tiež vzhľadom, má širšie a plochejšie listy, ktoré nie sú duté. Odlišný je aj tvar a farba kvetov.

  • Pažítka sibírska (Allium schoenoprasum subsp. sibiricum) – vysokohorský poddruh pažítky pobrežné
Kvitnúce pažítka čínska v záhone.
zdroj: edenbrothers.com

Ako vyzerá pažítka?

Na pohľad je pažítka najviac podobná jarnej cibuľke. Jej žiarivo zelené listy sú ale oveľa tenšie a užšie, pripomínajú skôr trávu. Okrem toho sa v porovnaní s jarnou cibuľkou pri pažítke nepoužíva jej cibuľka.

Porovnanie jarnej cibuľky a pažítky.
zdroj: fueledwithfood.com

Ako chutí pažítka?

Pažítka je známa svojou jemnou cibuľovou chuťou s ľahkým cesnakovým nádychom. Vzhľadom na to, že je jej chuť oveľa jemnejšia a slabšia ako v prípade cibule a cesnaku, používa sa predovšetkým ako ozdoba, nie v priebehu celého procesu varenia.

Všeobecne pažítka najlepšie chutí, keď je čerstvá av sezóne, čo je koncom jari, a tesne po rozkrojení. Kvety pažítky sú jemnejšie a sladšie. V neposlednom rade, aj keď má pažítka podobnú chuť ako cibuľa a cesnak, nie je pravdepodobné, že po nej budete mať „nevábne voňajúci“ dych, a ľuďom, ktorí nemajú radi cibuľu či cesnak, pažítka obvykle nevadí.

Čo obsahuje pažítka?

Pridaním pažítky do rozmanitých pokrmov je možné organizmu jednoduchým spôsobom dodať celý rad zdraviu prospešných látok. Poďme túto bylinku z nutričného hľadiska porovnať s jarnou cibuľkou, s ktorou si je v mnohom podobná.

Nutričné hodnoty pažítky

Pažítka
100 g
Jarná cibuľka
100 g
Energia 30 kcal 32 kcal
Voda 90,6 g 89,8 g
Sacharidy 4,35 g 7,34 g
Bielkoviny 3,27 g 1,82 g
Tuky 0,73 g 0,19 g
Vláknina 2,5 g 2,6 g

Vitamíny a minerály v pažítke

Pažítka je veľmi bohatá na niektoré vitamíny, najmä vitamín A, C a K. Z minerálnych látok nám dodá predovšetkým železo, horčík a meď.

Pažítka
100 g
Jarná cibuľka
100 g
Betakarotén 2610 µg 598 µg
Vitamín A 4320 IU 997 IU
Vitamín B1 0,078 mg 0,055 mg
Vitamín B2 0,115 mg 0,08 mg
Vitamín B3 0,647 mg 0,525 mg
Vitamín B5 0,324 mg 0,075 mg
Vitamín B6 1,81 mg 0,061 mg
Vitamín C 58,1 mg 18,8 mg
Vitamín K 213 µg 207 µg
Draslík 296 mg 276 mg
Fosfor 58 mg 37 mg
Horčík 42 mg 20 mg
Mangán 0,373 mg 0,16 mg
Sodík 3 mg 16 mg
Vápnik 92 mg 72 mg
Zinok 0,56 mg 0,39 mg
Železo 1,6 mg 1,48 mg

Pažítka a zdravie

Pokiaľ ide o liečebné využitie, pažítku používali napríklad už starí Rimania. Pažítka obsahuje množstvo prospešných živín a má podobné liečivé vlastnosti ako cesnak, vrátane protirakovinových.

  • Tráviaca sústava – allylsulfidy a ďalšie jedinečné organické zlúčeniny ukryté v pažítke môžu účinne zmierniť zažívacie problémy. Okrem toho má prirodzené antibakteriálne vlastnosti, ktoré môžu eliminovať širokú škálu baktérií, najmä tých z čeľade salmonelových.

  • Zdravie srdca – jednou z najdôležitejších organických zlúčenín obsiahnutých v pažítke je alicín, ktorý je spájaný so znížením hladiny zlého cholesterolu, krvného tlaku a zlepšením zdravia srdca. V kombinácii s účinkami draslíka môže mať pažítka pozitívny vplyv na zníženie kardiovaskulárnej záťaže. V neposlednom rade v pažítke nájdeme aj kvercetín, ktorý je spájaný s prevenciou aterosklerózy a znižovaním rizika mŕtvice a infarktu.

  • Zdravie kostí – pažítka obsahuje vitamín K, ktorý je dôležitý pre zdravie kostí a zrážanlivosť krvi. Vitamín K prispieva k udržaniu hustoty kostných minerálov a celistvosti kostí. S pribúdajúcim vekom začína hustota kostných minerálov klesať, čo vedie k ochoreniam, ako je osteoporóza, a zhoršuje zápalové ochorenia, ako je artritída.

  • Zdravie očí – karotenoidy luteín a zeaxantín, ktoré v pažítke nájdeme, pomáhajú predchádzať vekom podmienenej makulárnej degenerácii a odďaľujú vznik šedého zákalu.

  • Imunita – vysoké množstvo vitamínu C pomáha zvyšovať účinnosť imunitného systému, stimuluje tvorbu bielych krviniek a povzbudzuje tvorbu kolagénu.

  • Rakovina a zápaly – niektoré výskumy naznačujú, že rastliny patriace do rodu allium, vrátane pažítky, môžu mať protirakovinové a protizápalové účinky. Konkrétne sa hovorí najmä o rakovine tráviaceho traktu. Dôvodom sú ich zlúčeniny obsahujúce síru a antimikrobiálne účinky. Zápal je tiež spájaný s rôznymi zdravotnými problémami, vrátane srdcových ochorení a niektorých druhov rakoviny.

  • Spánok a nálada – pažítka obsahuje cholín, čo je dôležitá živina, ktorá pomáha udržovať štruktúru bunkových membrán. Cholín tiež pomáha s náladou, pamäťou, ovládaním svalov a ďalšími funkciami mozgu a nervového systému.

  • Detoxikácia – pažítka má mierne močopudné vlastnosti av kombinácii s antibakteriálnymi vlastnosťami je dobrým prostriedkom na detoxikáciu organizmu. Tým, že stimuluje močenie, pomáha telu zbaviť sa prebytočných toxínov, solí, vody a dokonca aj tuku, udržuje hladký chod orgánových systémov a odstraňuje z nich nebezpečné látky, ktoré by nám mohli uškodiť.

Pôvod a história pažítky

Pôvod pažítky siaha až do doby 3 000 rokov pred nl, bola rozšírená po celom starovekom Grécku, Číne i Sibíri. V starovekej Sibíri bola pažítka považovaná za skvelé afrodiziakum a používala sa aj ako dar bohom, v starom Ríme sa používala na liečbu bolestí v krku av stredovekej Európe sa vo zväzkoch rozvesovala po záhradách a domoch, aby odháňala hmyz aj zlých duchov.

Na čo sa používa pažítka?

Listy pažítky sa obvykle používajú ako ozdoba, hodí sa takmer k čomukoľvek. Ich chuť sa dobre snúbi s akýmkoľvek slaným pokrmom a jasne zelená farba pokrmom dodáva aj vizuálnu príťažlivosť. Pozor na to, že pokiaľ pridáte pažítku do pokrmu príliš skoro, má tendenciu vädnúť.

  • Pažítka je najčastejšie považovaná za skvelú ozdobu predovšetkým k zemiakom, vyskúšajte ju v receptoch na zapečené zemiaky . Zemiaky pečené v rúre s maslom, kyslou smotanou a pažítkou nemajú chybu.

  • Máte radi nové zemiaky? Skúste si ich pripraviť s cesnakovým krémom a pažítkou.

  • Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako pažítku použiť, je na posypanie rozmanitých polievok. Svojou chuťou sa skvele snúbi s receptami na zemiačiku , v ktorých ju môžete použiť spoločne s petržlenovou vňaťou či libečkem.

  • Rovnako dobre môžete pažítku využiť aj pri príprave zemiakovej kaše . Len ju do kaše primiešajte naozaj až tesne pred podávaním, inak vám pažítka zvädne.

  • Pažítkové maslo, zmes masla vyrobená zmiešaním nasekanej čerstvej pažítky s maslom, je dobrou prílohou ku grilovaným steakom, rybám alebo pečenej hydine. Skvele ale chutí aj s čerstvým pečivom.

  • Okrem zemiakov sa pažítka skvele snúbi aj s vajcami. Veľmi jednoducho môžete čerstvou pažítkou ozvláštniť rozmanité recepty na vaječné omelety .

  • Pažítka môže byť tiež vítaným doplnkom pri príprave smotanových omáčok na cestoviny.

  • Na Veľkú noc je čerstvá pažítka dôležitou ingredienciou pre obľúbenú plnku. Viete, ako pripraviť najlepšiu plnku ? Použite do nej čo najviac čerstvých byliniek, nielen pažítku, žihľavy a petržlenu, ale aj šalvia, oregano či tymian.

  • Pridať môžete čerstvú aj mrazenú pažítku aj do rozmanitých receptov na mleté mäso . Svojou chuťou a vôňou tak môže oživiť fašírky, holandský rezeň či sekanú.

  • V neposlednom rade spoločne s ďalšími bylinkami, orieškami a olivovým olejom môžete pažítku použiť na výrobu domáceho pesta .
Pažítkové maslo na doske s nožom.
zdroj: thespreuceeats.com

Čím nahradiť pažítku?

Hoci jarná cibuľka od pažítky líši, možno ich použiť ako účinnú náhradu tejto bylinky, a to ako po vizuálnej, tak po chuťovej stránke. Ak chcete čo najlepšie napodobniť chuť pažítky, použite iba zelené časti cibuľky a polovičné množstvo, pretože chuť jarnej cibuľky je silnejšia a výraznejšia. Pokiaľ nemáte ani jarnú cibuľku, môže skúsiť použiť pór.

Ako nakrájať pažítku?

Ak chcete pažítku správne nakrájať či nasekať, po ostrihaní ju zarovnajte na kôpku a omotajte gumičkou, aby listy držali pevne pohromade. Ostrý kuchársky nôž držte kolmo k dĺžke pažítky a kývavým pohybom pažítku čo najtenšie nasekajte. Alternatívne je možné použiť tiež ostré kuchynské nožnice, ktorými listy nadrobno nastriháte.

Ukážka krájania pažítky nožom.
zdroj: kitchenfrau.com

Skladovanie pažítky

Čerstvá pažítka vydrží v chladničke zabalená v papierovej utierke a plastovom vrecku asi päť dní. Jednoducho ju možno skladovať aj vo vzpriamenej polohe v pohári s vodou. Najlepšie je umyť ju až tesne pred použitím, inak urýchlite jej skazu.

Aby ste mali pažítku po ruke aj v zimných mesiacoch, môžete ju zmraziť, a to tak, že ju pred uložením do vzduchotesného mraziaceho vrecka na plechu vložíte do mrazničky. Oproti iným bylinkám sa pažítku príliš neodporúča sušiť, pretože dochádza k výraznej strate jej arómy.

Pestovanie pažítky

Pažítka pobrežná (Allium schoenoprasum) je veľmi obľúbená nielen pre svoju chuť a ľahké využitie v kuchyni, ale aj pre svoju nenáročnosť. Pestovať ju môže takmer každý, či už v záhradke, na balkóne alebo na parapete za oknom.

Rastie v trsoch, ktoré dosahujú výšku okolo 30-40 cm. Dlhé, úzke a duté listy majú sýto zelenú farbu. V druhom roku od vysadenia, približne od mája do augusta, pažítka vytvárajú ružové až fialové kvety, ktoré veľmi lákajú včely. Z guľovitých kvetov následne vznikne kapsula s malými semenami čiernej farby.

Pažítka pestovaná v záhradke v záhone.
zdroj: homestead-acres.com

Ako si vypestovať vlastnú pažítku?

Pažítke vyhovuje hlinitopiesočnatá pôda s dostatkom živín, predovšetkým vápnika. Pokiaľ ju vysádzate do záhona, vydrží vám na jednom mieste niekoľko rokov. Na záhrade ju vysaďte pokiaľ možno do polotieňa. Silná aróma pažítky odpudzuje niektorých škodcov, a môže vám tak pred nimi pomôcť ochrániť ďalšie plodiny. Záhradkári ju odporúčajú vysádzať predovšetkým do blízkosti mrkvy, petržlenu, zeleru či jahôd. K najobľúbenejším odrodám pažítky patria Bohemia, Praga a Erecta.

Kedy sa vsádza pažítka?

Pestovať pažítku môžete buď zo semienok, z predpestovanej rastlinky, ktorú kúpime v obchode, alebo z trsov, ktoré na jeseň vyberiete zo záhona. Tie potom presadíme do nádob a môžeme mať čerstvú pažítku k dispozícii aj v zimných mesiacoch. Semienka je možné na rozdiel od väčšiny ostatných rastlín vysádzať na konci apríla priamo do záhona, nevyžadujú predpestovanie v domácich podmienkach.

Už po približne 8 týždňoch od ich vysadenia môžeme žať. Pažítka vyžaduje pravidelnú, ale nie prílišnú zálievku. Na prílišné zalievanie dávame pozor predovšetkým u rastlín pestovaných v kvetináči, spôsobuje žltnutie a zasychanie listov.

Listy a kvety pažítky pripravené na ďalšie spracovanie.
zdroj: kitchenfrau.com

Ako strihať pažítku?

Pažítku môžeme strihať počas celého vegetačného obdobia, teda od júna do septembra. Všeobecne sa odporúča nikdy ju nezastrihávať nižšie ako na dva až tri centimetre. Čím častejšie pažítku striháme, tým budú nové listy jemnejšie. Pokiaľ dávame prednosť pikantnejšej chuti pažítky, snažíme sa priebežne odstraňovať kvety, ktoré rastlinu inak vysiľujú. U starších rastlín odstraňujeme aj zdrevnatené stonky. Pred zimou vonkajšiu pažítku prikryjeme čečinou či mulčovacou kôrou, rastlina je mrazuvzdorná a na jar znovu obrastie.

Čo s pažítkou, keď kvitne?

Väčšina z nás listy pažítky strihá ešte pred kvetom, prípadne kvety ostriháme a vyhodíme. Avšak fialové kvety pažítky s jemne cesnakovou, cibuľovou príchuťou sú tiež jedlé. Sú skvelé ako ozdoba alebo ich môžete dusiť, či dokonca piecť s kuracím mäsom. Z nasekaných kvetov lez pripraviť tiež pažítkové maslo alebo ich možno vylúhovať do octu či oleja.

Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikmi dobrého jedla a radi varíme. Na tomto webe vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej bežnými receptami. Budeme radi, ak naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť, ako vám chutili. Dobrú chuť! :)