Paradajka, exotické ovocie so širokým využitím. Spoznajte všetky jej prednosti!

Paradajka nepatrí medzi dvakrát známe ovocie, ale o to je zaujímavejšie!

Poznáte všetky jej druhy?

Viete, ako ju správne skladovať?

Či kde všade v kuchyni sa používa?

To všetko a oveľa viac vám prezradíme v našom článku!

Čo je to vlastne paradajka?

Jedná sa o plody ovocia nazývané aj treetomato, stromová alebo francúzska paradajka, ktorá pochádza z kríka nazývaného tamarillo z oblasti Peru. Toto ovocie je malé, o veľkosti kačacieho vajcia, a pochádza z čeľade hluchavkovitých. Jeho odtiene sú červené, zlaté a jantárové, a obsahujú malé, krehké, jedlé semená (podobné tým, čo majú paradajky). Majú oválny tvar a sú pokryté tuhou a hladkou šupkou s horkou príchuťou.

Ako rajčina chutí?

Predstavte si sladkú paradajku, potom pridajte ostrý a citrónový nádych, horký podtón, a vznikne vám tak chuť paradajky. Textúra je podobná paradajke, vrátane malých jedlých semien. Farba ovocia môže ovplyvniť jeho chuť – menšie jantárovo sfarbené paradajky majú najsladšiu dužinu a sú najlepšie v dezertoch.

Pokiaľ je paradajka červená, bude viac ostrá s citrónovejším profilom, takže sa bude skvele hodiť k hlavnému jedlu alebo do slaných omáčok. A potom máme zlaté paradajky, ktoré nie sú tak sladké ako tie jantárové, ale majú viac cukru ako paradajky červené.

Čerstvá paradajka.
www.eatme.eu

Zdravotné výhody rajčiny

Konzumácia rajčiakov má niekoľko zdravotných výhod ako napríklad:

Obsahujú množstvo vitamínov

Rajčenka je nabitá vitamínmi A, C, E a provitamínom A. Je tiež dobrým zdrojom vitamínov B-komplexu, ako je niacín, tiamín a riboflavín. Ďalšími živinami v paradajke sú sacharidy, bielkoviny, tuky, vápnik, draslík a sodík. Obsahuje aj minerály, ako je fosfor, mangán, horčík, meď, zinok a železo. Je obohatená o mnoho živín, ktoré pomáhajú zlepšiť imunitný systém.

Pomáhajú pri chudnutí

Je prospešná pre ľudí, ktorí chcú schudnúť. Šťava z rajčiakov, konzumovaná surová, posypaná bylinkami alebo aj rajčiny vo forme šalátov, pôsobí pri konzumácii ako detoxikačný prostriedok. Jej kyslé vlastnosti pomáhajú znižovať tuk.

Je dobrá pre pleť

Vitamíny A, C a E, ktoré sú v paradajke obsiahnutý, sú zodpovedné za to, že vaša pokožka zostane zdravá a žiarivá. Anthokyany, fenoly a flavonoidy chránia pokožku pred oxidačným stresom a znečistením. Rajčenka tiež pomáha v boji proti starnutiu. Rovnako ako bežné paradajky ich možno použiť v domácich liekoch na rôzne kožné problémy.

Pomáha kontrolovať diabetes

Kyselina chlorogenová prítomná v paradajke pomáha znižovať hladinu cukru v krvi u diabetes II. Typu. Paradajka tiež obsahuje vynikajúce antioxidanty, ktoré môžu znížiť oxidačný stres v orgánoch, ako je pankreas a pečeň. Konzumácia dužiny rajčiny alebo konzumácia jej šťavy na lačný žalúdok zaistí lepšie výsledky.

Lieči zapálené mandle

V Ekvádore domorodci zahrievali listy rajčiny a omotávali ich okolo krku, aby liečili zapálené mandle. Absorpcia tepla prostredníctvom listov pomáha znižovať bolesť.

Lieči vysoký krvný tlak

Zvýšte príjem rajčiny, aby ste znížili hladinu vysokého krvného tlaku. Toto ovocie plné dobrých zdrojov minerálov a draslíka pomáha regulovať krvný tlak.

Je dobrá pre srdce

Draslík, živina hojne prítomná v paradajke, pomáha vyrovnávať škodlivé účinky vysokej hladiny sodíka v srdci. Navyše obsahuje aj horčík, ktorý je dôležitý pre správne fungovanie kardiovaskulárneho systému. Navyše má vysoký obsah vlákniny, ktorá pomáha obmedzovať vstrebávanie zlého cholesterolu v tele. Vďaka svojim vynikajúcim antioxidačným vlastnostiam pomáha znižovať oxidačný stres, ktorý by inak mohol viesť k mŕtvici.

Zlepšuje zrak

Paradajky sú tiež veľmi dobré na udržanie zdravého zraku. Antokyany prítomné v paradajke pomáhajú zlepšiť váš zrak.

Sú prevenciou rakoviny

Antokyány obsiahnuté v paradajke majú silné antioxidanty, ktoré pomáhajú bojovať proti voľným radikálom spôsobujúcim rakovinu. Majú tiež antimikrobiálne a protizápalové vlastnosti, ktoré odvracajú prepuknutiu rakoviny.

Nutričné hodnoty rajčiny

V nasledujúcej tabuľke sa pozrite na porovnanie nutričných hodnôt 100 g čerstvých paradajok vs. paradajok.

Nutričné hodnoty Množstvo v 100 g čerstvých paradajok Množstvo v 100 g čerstvých paradajok
Energia 31 kcal 16 kcal
Tuky 0,36 g 0,2 g
Sacharidy 3,8 g 3,9 g
Vláknina 3,3 g 1,2 g
Bielkoviny 2 g 0,9 g

Vitamíny a minerály v paradajke

Pozrite sa tiež na množstvo minerálov a vitamínov, ktoré čerstvé paradajky v porovnaní s paradajkami obsahujú.

Vitamíny a minerály Množstvo v 100 g čerstvých paradajok Množstvo v 100 g čerstvých paradajok
Vitamín A 630 IU 833 IU
Vitamín B1 0.043 mg 0.037 mg
Vitamín B3 0.271 mg 0.594 mg
Vitamín B6 0.198 mg 0.080 mg
Foláty 4 µg 15 µg
Vitamín C 29.8 mg 13 mg
Vitamín E 2.09 mg 0.54 mg
Vápnik 10.7 mg 10 mg
Železo 0.57 mg 0.3 mg
Horčík 20.6 mg 11 mg
Mangán 114 µg 0.15 mg
Fosfor 38.9 mg 24 mg
Draslík 321 mg 237 mg
Sodík 1.44 mg 5 mg
Zinok 0.15 mg 0.17 mg

Druhy paradajok

Červené paradajky

Sú skvelé ako surové, tak varené alebo sa hodia na ozdobu iného jedla. Majú tmavočervenú šupku a tmavočervenú pigmentáciu okolo semienok. Sú skvelým zdrojom antioxidantov a obsahujú množstvo vitamínov a minerálov.

Jantárové paradajky

Táto odroda je najsladšia zo všetkých. Má najmenšiu veľkosť a má jemnejšiu, sladšiu chuť. Šupka je zlatá s červeným rumencom, čo vytvára atraktívnu farebnú kombináciu na vašom stole. Stačí ju prekrájať napoly a dlabať lyžicou. Je z nej skvelé aj pyré alebo topping k palacinkám či zmrzline.

Zlaté paradajky

Zlaté paradajky sú o niečo sladšie ako červené, ale nie tak sladké ako jantárové. Sú fantastickou voľbou, keď hľadáte všestrannosť a chcete trochu ozvláštniť svoj pokrm. Hodí sa do omáčok či čatní.

Zlatá, červená a jantárová paradajka.
www.mummabearsdiaryofagoodlife.files.wordpress.com

Kde rajčinu kúpiť a ako ju uskladniť?

Napriek jej popularite v niektorých krajinách nie je ľahké ju nájsť, najmä čerstvú. V súčasnej dobe ju môžete kúpiť v špeciálnych e-shopoch s exotickým ovocím alebo v Makre. Vyberajte si vždy paradajku, ktorá je pevná, ale nie tvrdá, a tiež by mala byť jasne sfarbená bez škvŕn.

Čerstvé paradajky inak skladujte ako paradajky – na pulte, mimo priameho slnečného svetla. Celé rajčiny možno tiež uchovávať v chladničke, aby si dlhšie zachovali čerstvosť, ale nevydržia dlhšie ako pár dní. Po nakrájaní vložte čerstvú paradajku do vzduchotesnej nádoby do chladničky a zjedzte alebo ju spracujte do troch dní. Ak je paradajka už uvarená, môže vydržať v chladničke štyri dni, pokiaľ je v uzavretej nádobe.

Ako môžeme rajčiny využiť v kuchyni?

Rajčenky sa väčšinou pridávajú do štiav a smoothies, sladkých jedál, marmelád, džemov, kompótov , jej sa ale aj len tak surové. Na rozdiel od rajčiny má horkú šupku, takže je najlepšie ju pred konzumáciou olúpať. To sa dá urobiť tak, že ovocie najskôr minútu povaríme, aby sa uvoľnila šupka, ktorá sa potom dá ľahko odstrániť. Môžete ich tiež jednoducho umiestniť do misky a zaliať vriacou vodou, ktorá ich úplne zakryje. Nechajte ich tri až štyri minúty odležať a potom ich ochlaďte studenou vodou. Urobte malý rez nožom a koža by mala ľahko skĺznuť.

Ak ho však rajčinu chcete jesť surovú , rozkrojte ju napoly a dužinu vydlabte lyžicou. Môže byť kyslá, takže sa pri konzumácii často sype cukrom.

V exotických krajinách, kde sa rajčina pestuje, sa pridáva k pálivým prísadám alebo ako obloha k studeným pokrmom , spoločne so syrom, korením a na opečenom chlebe. Môže sa tiež dusiť rovnako ako paradajkové jabĺčka.

V Kolumbii sa z neho pripravuje osviežujúca šťava alebo koktail , plody sa macerujú alebo rozmixujú s vodou či mliekom. Na Novom Zélande sa používa ako zelenina na šaláty a slané varené jedlá alebo sa pridáva do dezertov.

Ďalšie tipy, ako konzumovať rajčinu

  • Pridajte ju do karí .
  • Pripravte si ľahkú salsu nasekaním surovej rajčiny a zmiešaním s avokádom a nakrájanou chilli papričkou alebo použite nasekanú rajčinu s jablkom, cibuľou, octom a korením pre chutné chutney .
  • Olúpanú rajčinu nakrájajte a rozmixujte na ovocné smoothie s jogurtom, medom, mliekom, zmrzlinou a banánom.
  • Použite ošúpanú paradajku do rôznych pečív, jedál a dezertov (skvelá je napríklad v muffinoch).
  • Zmiešajte nakrájanú, olúpanú paradajku s jablčným pyré a potom podávajte zmes na zmrzline .
  • Nakrájanú paradajku môžete použiť aj na pizzu .
  • Surovú paradajku nakrájajte na plátky, plátky potom podávajte s plátkovým syrom alebo krekry či plátky pridajte do miešaného šalátu .
  • Pripravte si z nich luxusnú omáčku: Na troške olivového alebo kokosového oleja orestujte nadrobno nakrájanú cibuľu alebo šalotku a cesnak. Pridajte nahrubo nakrájanú olúpanú paradajku, okoreňte a varte, kým sa nezredukuje na hustú omáčku.
Džem z rajčiny v pohári a na lyžici s vedľa položenou čerstvou rajčinou.
www.viva.co.nz

Použitie v receptoch

Pestovanie rajčiak

Rajčenky rastú na subtropických kríkoch tamarillo a dobre sa im darí v oblastiach so zrážkami 600 až 4000 milimetrov a ročnými teplotami medzi 15 a 20 °C. Neznáša stres zo sucha a mrazy. Dobre sa im darí v hlbokých, ľahkých a úrodných pôdach. Má voňavé kvety v mnohých farbách. Tamarillo má plytké korene a dorastá do výšky 5 metrov. Má krátku životnosť a môže prežiť 12 až 15 rokov. Listy sú v tvare srdca a kvety sú svetlo modré, ružové a biele. Kvety sú nahradené oranžovým, žltým, červeným alebo fialovým ovocím, ktoré má dlhú stopku s dĺžkou 3 palce a šírkou 1 1/2 palca. Semená sú ploché, tenké a tvrdé.

Plody sa objavujú od mája do októbra. Ovocie sa pestuje na Havaji a rastlina tam prežíva až 15 rokov. Po vyrasení z kvetu potrebuje ovocie 25 týždňov, než dosiahne zrelosť. Dnes je Nový Zéland celosvetovo najväčším producentom rajčiakov.

Paradajka rastúca na tamarille.
www.plantura.garden

História paradajok

Historici veria, že kríky tamarillo pochádzajú z peruánskych Ánd a pravdepodobne aj z Bolívie, Ekvádoru a Čile. Zdá sa, že zmizli zo svojho pôvodného prostredia, ale v súčasnej dobe sa pestujú v Kolumbii, Brazílii, Venezuele a Argentíne.

Kríky tamarillo sú dôležitou komerčnou plodinou na Novom Zélande od 20. rokov 20. storočia. Rastlina si v tejto krajine získala popularitu po druhej svetovej vojne, keď tropické plodiny produkujúce vitamín C boli nedostatkové. Argentínske semená kríkov tamarillo boli poskytnuté ministerstvu poľnohospodárstva USA v roku 1913, o niekoľko rokov neskôr nasledovali semená zo Sumatry a Cejlónu. Napriek tomu, že sa tamarillo pestuje na Floride av Kalifornii, nie je v Spojených štátoch dôležitou plodinou.


Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikmi dobrého jedla a radi varíme. Na tomto webe vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej bežnými receptami. Budeme radi, ak naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť, ako vám chutili. Dobrú chuť! :)