Tekvica, veľký súhrn poznatkov a znalostí. Všetko o jednotlivých odrodách, vrátane jednoduchej prípravy a tipov na recepty!

Tekvica, na čo je vlastne dobrá a ako ju v kuchyni použiť?

Čo ľudskému telu ponúka a je vôbec zdraviu prospešná?

Všetky jej odrody určite nepoznáte, ale čo tie najbežnejšie: špagetovú, maslovú, žaluďovú alebo Hokkaido – viete, ako ich spracovať?

Prečítajte si tento obsiahly článok a zistite o tekvicách všetko, čo vás zaujíma a ešte oveľa viac!

Tekvica alebo tekvice?

Tekvica sú obľúbené všestranné plodiny, ktoré je možné využiť pri príprave ako slaných, tak aj sladkých pokrmov. „Tekvica“ nie je ich botanickým názvom, ale tekvice. Patrí do rodu Cucurbita , ktorý zahŕňa viac ako tisíc druhov plodín, vrátane tekvíc letných a zimných, melónov, uhoriek a ďalších.

Letné tekvice sa zberajú v nezrelom stave, preto je ich šupka jemná a teda bez problémov jedlá. Označenie „letné“ odkazuje na krátku trvanlivosť, jedná sa o cukety a patizóny vo všetkých farebných variantoch.

Zimné tekvice alias tekvice sa zberajú v zrelom štádiu, teda ich šupka už dávno nie je šupkou ale tvrdou kôrou a tiež sú plné semien. Oproti letným tekviciam sa tie zimné môžu skladovať skutočne dlhodobo, ich trvanlivosť môže byť aj viac ako pol roka.

Tekvica a zdraviu prospešné vitamíny

Tekvica sú extrémne bohaté na živiny, minerály, vitamíny a antioxidanty, navyše sú nízkokalorické a nízkotučné. Jeden hrnček vareného tekvicového pyré poskytuje ľudskému telu cez 88 % dennej dávky vitamínu A, 35 % betakaroténu a 16 % antioxidantov luteínu a zeaxantínu.

Tekvica surová
100 g
Tekvica varená
100g
Energetická hodnota 26 kcal 20 kcal
Bielkoviny 1 g 0,72 g
Tuky 0,1 g 0,07 g
Sacharidy 6,5 g 4,9 g
Vláknina 0,5 g 1,1 g
Cukry 2,76 g 2,08 g
Draslík 340 mg 230 mg
Zinok 0,32 mg 0,23 mg
Niacín 0,6 mg 0,413 mg
Cholín 8,2 mg 6,2 mg
Vitamín A 426 µg 288 µg
Betakarotén 3100 µg 2100 µg
Luteín a zeaxantín 1500 µg 1010 µg

Vitamín A posilňuje imunitu a pomáha tak telu bojovať s infekciami. Obzvlášť dôležitý je pre posilnenie črevnej mikroflóry, ktorá sa vďaka nemu stáva odolnejšou voči rotavírusom, adenovirom a astrovírusom, pôvodcom vírusových gastro enteritíd (hnačiek).

Betakarotén obsiahnutý v tekvici má zase veľmi sľubné účinky pri liečbe rakoviny hrubého čreva. Tiež sa podľa štúdií javí ako „elixír mladosti“. Nielenže konzumácia betakaroténu posilňuje pokožku tzv. zvnútra a tým ju chráni pred škodlivým UV žiarením, ale pomáha zlepšiť aj jej vzhľad a elasticitu. U žien starších ako 50 rokov, dávka 30 mg denne znižuje počet vrások a zvyšuje vypnutie kože o 44%. Doplnky stravy obsahujúce betakarotén tak zabraňujú predčasnému starnutiu kože.

Jedlé druhy tekvíc

Tradičné tekvica, botanicky označované ako C. pepo, C. moschata a C. maxima , bežne váži medzi
5–9 kilogramy. Nie je však žiadnou výnimkou, že niektoré odrody celkom pravidelne dosahujú aj váhu 40 kg. Markantné rozdiely naprieč druhmi C. pepo, C. moschata i C. maxima zapríčinili, že boli v minulosti niektoré odrody a kultivary mylne označené ako samostatné druhy.

V skutočnosti však všetky jedlé zimné tekvice patria iba do troch (veľmi si podobných) druhov, ktoré zahŕňajú viac ako 1 000 ďalších kultivarov a odrôd.

Najznámejšie jedlé odrody:

Cucurbita moschata Cucurbita maxima Cucurbita pepo
brazílsky krivák,
maslová tekvica ,
Calabassa
alebo západoindická tekvica,
Musquée de Provence,
Long Island cheese pumpkin
Hokkaido ,
Turban squash
alebo francúzsky turban,
Zapallito,
Jarrahdale tekvica,
Kabocha alebo japonská tekvica,
Cinderella alebo Popoluška,
Fairytale alias Rozprávka
Delicata alebo batátová tekvica ,
špagetová tekvica ,
žaluďová tekvica ,
Kamo kamo alebo Kumi kumi,

Tekvica Hokkaido: Čo o nej ešte neviete + tipy na recepty!

Názov tejto tekvice prezrádza odkiaľ pochádza – ostrov Hokkaidó v Japonsku. Patrí medzi najobľúbenejšie odrody tekvice a pestuje sa na mnohých miestach vrátane Európy. Nie je teda výnimkou, že sa práve s Hokkaido tekvicou bežne stretnete na slovenských záhradkách. Na pestovanie je veľmi nenáročná a rastie doslova ako burina, možno ju pestovať aj v kvetináči na balkóne.

Hokkaido ( C. maxima ), zvaná tiež ako červená tekvica Kuri, má jasne žltú sladkú dužinu, ktorá chutí ako gaštan. Čím dlhšie sa skladuje, tým viac dozrieva a stáva sa sladšou.

oranžová tekvica Hokkaido
zdroj: specialtyproduce.com

Recepty z tekvice Hokkaido

  • Najznámejším pokrmom je bezpochyby polievka. Existuje niekoľko ich verzií, pozrite sa na top recepty na polievku z tekvice Hokkaido a nebojte sa vyskúšať napríklad tú so zázvorom, ktorá zahreje aj v najväčších mrazoch.

  • Zdravá desiata alebo ľahký obed – to sú tekvicové hranolky. Recept na hranolky z Hokkaido je navyše nesmierne jednoduchý, zaobídete sa bez vyprážania a ušetríte si tak množstvo mastného riadu!

  • Kvôli svojej sladkej a výrazne gaštanovej chuti sa tekvica Hokkaido hodí aj do sladkých pokrmov. Bežne sa tak používa do kompótov, marmelád a džemov, alebo ako základná surovina do bábovky či tekvicového koláča .

  • Tekvica Hokkaido je tiež vhodná na prípravu tekvicového pyré, ktoré môžete použiť ako zdravšiu alternatívu zemiakov, obilnín či ryže.

Cibuľa, cesnak, pór, bobkový list, bazalka, ligurček, oregano, tymian, rozmarín, karí, škorica, muškátový oriešok, brusnice, javorový sirup, pekanové orechy, fazuľa, šošovica, kozí a ovčí syr, parmezán s tekvicou Hokkaido môžete kombinovať a výsledok bude vždy chutiť skvele.

Šupku z tejto tekvice môžete jesť. Keď ju nastrúhate, jemne orestujete a okoreníte – perfektne doplní zeleninový šalát, alebo zmes koreňovej zeleniny.

Maslová tekvica: Čo je zač a ako ju uvariť?

Tekvica maslová alebo tekvica muškátová (angl. Butternut squash ), označovaná tiež ako „orešák“, má tvar fľaše, teda dlhé hrdlo a krátky, bacuľatý koniec. Šupka tejto tekvice má matne béžovú farbu, dužina je sýto oranžová.

Ako už sám názov napovedá, maslová tekvica má škrobovú, vláčnu, maslovú textúru, podobnú ako majú napríklad batáty. Chuťovo je podobná mrkve, aj keď o trochu menej sladšia, s orechovým nádychom.

Maslová tekvica ( C. moschata ) patrí medzi relatívne nové, človekom vyšľachtené odrody. Je veľmi populárny, predovšetkým kvôli tenkej, ľahko lúpateľnej šupke. Oproti iným druhom má jej (pre kuchára nevyužiteľná) dutina malú veľkosť, teda aj menej semien a tým väčšiu vrstvu dužiny ponúka maslová tekvica na kulinárske spracovanie.

Tekvica maslová celá a polená
zdroj: specialtyproduce.com

Tipy na recepty z maslovej tekvice:

  • Maslová tekvica je po uvarení naozaj mäkká, má tendenciu prirodzene vytvárať pyré a preto sa výborne hodí do zapekaných pokrmov. Výborná je napríklad v recepte na zapečené mleté jahňacie mäso , v kombinácii s parmezánom a píniovými orieškami vás skutočne nadchne!

  • Varená alebo priamo rozmixovaná na pyré sa tiež s obľubou využíva ako náplň do vegánskych tortill alebo omáčka na pizzu.

  • Jemné, lahodné a krásne smotanové – tak presne také je rizoto z maslovej tekvice. Vyskúšajte niektorý recept na tekvicové rizoto , budete prekvapení, ako veľmi chutné a skutočne maslové je!

Maslová tekvica dobre funguje v kombinácii s tymianom, novým korením, sójovou omáčkou, jablkom, hruškou, slivkou, škoricou, vanilkou, čokoládou či kakaom, vlašskými orechmi, smotanou (aj kyslou), syrom feta, balkánskym syrom, čeda.

Špagetová tekvica: Prečo je na prípravu najjednoduchšia a kde ju použiť?

Špagetová tekvica (angl. Spaghetti squash) ich má niekoľko rôznych farebných variantov, najčastejšie je v obchodoch k dostaniu žltá a oranžová verzia. Oproti ostatným odrodám má špagetová tekvica ( C. pepo ) oveľa väčšie semená a nezriedka je mylne zamieňaná so žltým melónom, pretože má podlhovastý, viac valcovitý tvar.

Obľúbená je kvôli svojej jedinečnej dužine, ktorá je tvorená jednotlivými vlasmi alebo špagetami (odtiaľ aj jej názov „špagetová“). Tieto tekvicové cestoviny sú skutočne chutné, mäkké, ale zároveň takzvane na skus. Preslávili sa predovšetkým počas 2. svetovej vojny, kedy boli považované za bežnú alternatívu cestovín, pretože v tom čase neboli základné potraviny dostupné.

Ako ľahko získať špagety z tejto tekvice?

  1. Predhrejte rúru na 200 °C.
  2. Špagetovú tekvicu pozdĺžne rozpoľte a vydlabajte z nej semienka.
  3. Vnútornú dužinu zľahka potrite olivovým olejom.
  4. Rozpolenú tekvicu vložte na plech rezom nahor a pečte 35–45 minút.
  5. Špagetová tekvica je správne upečená vo chvíli, keď môžete naozaj ľahko a ľahko vidličkou „vyškriabať“ jednotlivé špagety z dužiny.
Tekvica špagetová oranžová a žltá
zdroj: specialtyproduce.com

Recepty a špagetová tekvica v hlavnej úlohe

  • Špagetová tekvica má tendenciu absorbovať chute všetkých ostatných surovín, preto sa používa v kombinácii s takými prísadami, ktoré majú intenzívnu a špecifickú arómu. Ukážkovým príkladom, ako maximálne využiť vlastnosti špagetovej tekvice, je recept na tekvicové rizoto s krevetami, šalviou a vínom .

  • Tekvicové špagety sa hodia ako príloha ku všetkým známym omáčkam, možno ich použiť aj ako náhradku pšeničných rezancov v recepte na ázijskej Chow Mein .

  • Obdobne môžete špagetovú tekvicu využiť aj v studenej kuchyni, vyskúšajte ju v zeleninových a cestovinových šalátoch, alebo v thajskom pokrme Pad Thai , ktorý je hotový počas 30 minút.

Žltá špagetová tekvica najlepšie chutí v kombinácii s paradajkami, cibuľou, cesnakom, koreňovou zeleninou, uhorkou, cuketou, hráškom, šampiňónmi, tymiánom, bazalkou, oreganom, petržlenovou vňaťou, mätou, sójovou omáčkou, tamari omáčkou krevetami, tuniakom, kuracím mäsom, mletým hovädzím mäsom a sušeným hovädzím mäsom.

Oranžová verzia špagetovej tekvice sa hodí k brokolici, zeleným fazuľkám, cibuli, cesnaku, póru, oreganu, koriandru, rasci, bazalke, vlašským orechom, parmezánu a morčaciemu mäsu.

Žaluďová tekvica: Prečo by ste ju mali poznať a jej použitie v receptoch.

Žaluďová čiže pepřová tekvica sa často mylne zamieňa s patizónom. Patizón (patizón) je však druh letnej tekvice, oproti tomu žaluďová tekvica je zimná tekvica a žne sa až vo chvíli zrelosti. Je jednou z prvých odrôd tekvice, ktorá bola pestovaná domorodými Američanmi a po roku 1492 zavezená do Európy.

Podobne ako tekvica maslová, aj tekvica žaluďová ( C. pepo ) ponúka veľkú vrstvu dužiny, ktorú je možné v kuchyni spracovať. Najbežnejší variant je tmavo zelená s nepravidelnými žltými či oranžovými škvrnami a následne celožltá zvaná zlatá. Obe tieto verzie majú sladkú orechovú chuť a oproti iným kultivarom tekvica sú skôr suchšie.

Ďalej existuje aj žaluďová tekvica biela a tzv. karnevalová. Biela variácia je známa svojou typickou chuťou, ktorá pripomína lieskový orech so štipkou korenia. Najfarebnejšia karnevalová je chuťovo veľmi podobná maslovej tekvici, navyše však vonia po javorovom sirupe.

Žaluďová tekvica zelená, žltá, biela, karneval
zdroj: specialtyproduce.com

Žaluďová tekvica v kuchyni alebo v akých receptoch ju uplatniť:

  • Úplne všetky farebné verzie žaluďovej tekvice môžete využiť ako kedysi domorodí Američania – teda ako misku. Bežne sa tak tieto tekvice rozpolia a vydlabú, potom sa upečú a následne sa používajú ako jedlé misky plnené mäsom, syrom, ovocím alebo polievkami. Podobne možno v týchto „tekvicových miskách“ rovno pokrmy aj zapekať, vyskúšajte napríklad niektorý z receptov na zapečené huby a miesto v pekáčiku ich upečte v žaluďovej tekvici!

  • Žaluďová tekvica sa skvele hodí na prípravu zdravých nátierok, ktoré vás nadchnú svojou atypickou chuťou. Inšpirujte sa netradičnými receptami na tekvicové nátierky a skúste z bielej („lieskoorieškovej“) vytvoriť sladký krémový dip a z klasickej tmavo zelenej pikantnú tekvicovú salsu.

Zelená žaluďová tekvica dobre funguje v kombinácii s hubami, balzamikovým octom, olivovým a ryžovým olejom, javorovým a datľovým sirupom, šalviou, rozmarínom, karí, chilli, brusnicami, jarabinami, jablkom, eidamom, goudou a slani.

Zlatá sa výborne hodí k medu, javorovému sirupu, granátovému jablku, koriandru, mäte, limetke, citrónu, zázvoru, šalotke, vlašským orechom, sezamu, maslu, jahňaciemu a bravčovému mäsu.

Žaluďovú tekvicu bielu potom kombinujte s jablkami, hruškami, slivkami, marhuľami, čučoriedkami, ostružinami, medom, javorovým a čakankovým sirupom, škoricou, badiánom, klinčekmi, ryžou a kuskusom.

Farebná, karnevalová verzia žaluďovej tekvice potom chutí najlepšie s cesnakom, cibuľou, zázvorom, škoricou, muškátovým orieškom a kvetom, korením, romadúrom a inými zrejúcimi syrmi, jahňacím a bravčovým mäsom, sušeným či údeným mäsom.

Delicata alebo batátová tekvica, v čom je iná a do akých receptov patrí?

Batátová alebo tiež arašidová tekvica (angl. Delicata squash ) je odroda vyšľachtená až v roku 1990. Má menšie plody s oranžovými alebo zelenými pruhmi, ktoré sú na prvý pohľad dobre rozoznateľné. Zo všetkých známych kultivarov tekvíc je tekvica batátová, ako už sám názov napovedá, najsladšia.

Delicata tekvica ( C. pepo ) je obľúbená predovšetkým kvôli tomu, že prosperuje aj v chladnejších podmienkach a má dlhú trvanlivosť – pri správnych skladovacích podmienkach vydrží aj cez rok. Chuťovo je najlepšie ihneď po zbere, čím je starší, tým viac sladkosti stráca a stáva sa chuťovo nevýraznou a „nijakou“.

Táto odroda je tiež veľmi jednoduchá na prípravu, jej šupka je tenká a jedlá, po uvarení tak batátová tekvica môže konzumovať celá a nemusí sa lúpať.

Tekvica batátová, arašidová
zdroj: specialtyproduce.com

Batátová tekvica v receptoch:

  • Kvôli svojmu farebnému a netradičnému vzhľadu sa používa ako na plátky nakrájaná grilovaná príloha k mäsu. Inšpirujte sa top receptami na zeleninu na grile a nezabudnite zakomponovať práve batátovú tekvicu, ktorá netradične rozveselí každý podávaný tanier.

  • Kvôli svojej extrémne sladkej chuti a jemnej, krémovej textúre sa batátová tekvica hodí najviac do sladkých pokrmov. Či už ju pridáte namiesto ovocia do ryžového nákypu, alebo upečiete tekvicový cheesecake či pudingový vanilkovo-tekvicový chlieb – budete nadšení a rozhodne nebudete ľutovať.

Jablká, hrušky, rebarbora, egreše, pomaranče, ananás, vanilka, škorica, mak, nugát, javorový, datľový a čakankový sirup, fenikel, rukola, valeriánka, špenát, vlašské, lieskové a pekanové orechy, brusnice, trstinové pečená hydina – to všetko s batátovou tekvicou chutí výborne.

Aká jedlá tekvica sa (ne)musí lúpať

musí sa lúpať,
šupka je tvrdá
a zle stráviteľná
nemusí sa lúpať,
šupka je pomerne tenká
a jedlá
biela žaluďová tekvica Delicata alias batátová tekvica
karnevalová žaluďová tekvica zlatá žaluďová tekvica
špagetová tekvica zelená žaluďová tekvica
maslová tekvica tekvica Hokkaido

Ako pripraviť a spracovať tekvicu

Tekvica bývajú veľmi tvrdé a nepoddajné, preto je na ich rozrezanie potrebný nielen ostrý, ale tak veľký (široký) nôž. Dôležité je, položiť tekvicu na nekĺzavý povrch, aby zostala stabilná a až potom ju skúsiť narezať, postupne, najskôr z jednej a potom z druhej strany. Pokiaľ je tekvicová šupka obzvlášť pevná, je nutné nôž do tekvice doslova „zatĺcť“ a to napríklad paličkou na mäso alebo valčekom.

Po rozdelení na dve časti je nevyhnutné z dužiny vydlabať semená vrátane vláknitých častí, na ktorých semená držia. Pokiaľ sa nejedná o kultivar s tenkou jedlou šupkou, treba tieto kusy najskôr olúpať a až na záver ich nakrájať na požadované menšie kúsky či plátky.

Akými spôsobmi je možné uvariť tekvicu?

  • Môžete ju klasicky uvariť v hrnci a vo vode. Tekvicu, nakrájanú na trojcentimetrové kúsky, uvaríte do mäkka za 20 minút.

  • Podobne môžete tekvicu počas 30 minút uvariť aj v pare, buď za pomocou hrnca a naparováku alebo v parnom hrnci. Prečítajte si recenzie najlepších parných hrncov a spoznajte všetky prednosti tohto kuchynského pomocníka, s ktorým môžete pripraviť aj niekoľko odlišných druhov potravín naraz.

  • Nakrájaná na kúsky a pečená v rúre na 180 ° C, je tekvica hotová za 40 minút.

  • Takzvaná pražená tekvica sa pečie na 160 °C aspoň 60 minút a to iba rozpolená, kedy sa každý z dvoch kusov potrie olivovým olejom a položí na papier na pečenie dutinou dole (šupkou nahor).

  • Uvarenú, ale aj pečenú alebo restovanú tekvicu môžete rozmixovať na tekvicovú kašu či pyré. Tiež ju možno rozšťuchať podobne ako šťouchané zemiaky.
varená tekvica tekvica dusená v pare pečená tekvica pražená tekvica
nakrájaná na kúsky
20 minút
nakrájaná na kúsky
30 minút
nakrájaná na kúsky
40 minút
rozpolená
60 minút

TOP recept na Pumpkin Spice Latte (Tekvicové Latte)

Tekvica je doslova americkou ikonou jesene. V roku 2003 tak bola predstavená, známou a obľúbenou spoločnosťou Starbucks, tekvicová káva s názvom Pumpkin Spice Latte. Túto výbornú jesennú kávu si môžete pripraviť aj doma, bez umelých prísad, ľahko a rýchlo!

Potrebné suroviny:

  • 2 hrnčeky mlieka, najlepšie plnotučného
  • 4 polievkové lyžice tekvicového pyré
  • 1 polievková lyžica trstinového cukru
  • 2 čajové lyžičky vanilkovej arómy
  • 1 čajová lyžička zmesi tekvicového koláčového korenia (škorica, zázvor, muškátový oriešok, klinčeky)
  • 1 hrnček uvarenej silnej, ešte horúcej kávy (espresso)

Postup prípravy:

  1. Pripravte si nádobu vhodnú do mikrovlnnej rúry.
  2. Nalejte do nej mlieko, vanilkovú arómu, tekvicové pyré, trstinový cukor a tekvicové korenie, zamiešajte.
  3. Vložte do mikrovlnnej rúry a za stáleho stráženia varte 1–2 minúty, kým mlieko nenapení a nenadobudne.
  4. Rozdeľte do troch hrnčekov, do ktorých následne prilejte (stredom mliečnej peny) horúcu kávu.
  5. Ozdobte šľahačkou, škoricou alebo nastrúhanou čokoládou. Podávajte horúce.
Pumpkin Spice Latte
zdroj: verybestbaking.com

Akú má tekvica trvanlivosť

skladovaná
na temnom mieste,
pri izbovej teplote
skladovaná
v chladničke
skladovaná
v mrazničke
celá surová tekvica 3 mesiace 5 mesiacov 7 mesiacov
nakrájaná surová tekvica 3 dni 2 mesiace 8 mesiacov
varená, pečená tekvica 2 dni 1 týždeň 6 mesiacov
tekvicová zavarená marmeláda 6 mesiacov 10 mesiacov 1 rok

Tekvicu môžete skladovať v mrazničke, pokiaľ sa ju však rozhodnete rozmraziť, musíte ju ihneď spotrebovať. Rozmrazená a ďalej nespracovaná tekvica sa pokazí do 1 dňa.

Ako spoznať už v obchode, že je tekvica skazená

1. Tekvica by mala mať príjemnú, jemne sladkastú vôňu. Nebojte sa teda k tekvici privoňať. Zápach značí prítomnosť baktérií, húb či plesní a zapáchajúce tekvice môžu byť v priebehu niekoľkých hodín nie úplne bezpečné pre konzumáciu.

2. Čerstvá tekvica má tiež žiarivú farbu. Ak si všimnete matných, zašedlých fľakov na šupke, tekvica začína hniť.

3. Prezrite ju zo všetkých strán, či nemá v šupke otvory, alebo otlaky. Spôsob, akým sa s tekvicou zaobchádzalo, určuje jej trvanlivosť. Pri narušenej šupke či dužine sa ľahšie a rýchlejšie kazia.

4. Tekvica sa kazí obzvlášť od spodu, respektíve na mieste, kde sa dostala do kontaktu so zemou. Preto vždy kontrolujte spodnú časť či nemá pleseň. Plesnivá tekvica sa úplne celá pokazí do 2 dní.

5. Zaklopte na tekvicu podobne ako ste zvyknutí pri melóne, mala by znieť obdobne – dute.

6. Skúste pevnosť stopky. Ak je mäkká, voľná a sotva na tekvicu drží, tak tekvica pravdepodobne hnije zvnútra. Podobne je to aj vo chvíli, keď je tekvica mokrá (vyteká z nej tekutina).

7. Tekvica by mala byť ťažšia, než na prvý pohľad vyzerá. Teda pokiaľ vám príde veľmi ľahká, nemusíte mať iba zlý hmotnostný odhad, ale tekvica môže byť napadnutá hmyzom, ktorý sa zvnútra kŕmi na dužine.

Tekvicový olej

Tekvicový olej sa získava lisovaním zo surových alebo pražených semien tekvíc. Podobne ako olivový olej, má aj ten tekvicový nízky bod dymu (160 ° C), preto nie je vhodný na tepelné spracovanie. Bežne sa však využíva v studenej kuchyni, na zakvapkanie a dochutenie už hotových pokrmov, napríklad pečeného mäsa a rýb, grilovanej zeleniny, polievok a dokonca aj dezertov.

Tekvicový olej je tradičná špecialita používaná predovšetkým v Rakúsku, Slovinsku, Rumunsku, Maďarsku a Chorvátsku. Má intenzívnu orechovú chuť a sýtu červenkastú farbu, preto je vo vyššie spomínaných krajinách obľúbený ako poleva na vanilkovú zmrzlinu a šľahačkové zákusky. Typická rakúska šalátová zálievka sa potom skladá práve z tekvicového oleja a jablčného octu.

Tekvicový olej je spájaný s niekoľkými zdravotnými výhodami, preto je na trhu dostať nielen vo forme kuchynského oleja, ale aj v podobe kapsúl, doplnkov stravy či ako súčasť kozmetických produktov.

Liečivé účinky tekvicového oleja

Výskumy preukázali, že olej z tekvice má veľmi pozitívne účinky na zdravie žien po menopauze. Iba 2 ml denne stabilizujú krvný tlak a tiež zmierňujú nepríjemné príznaky menopauzy, vrátane bolestí hlavy a kĺbov. Ženy užívajúce tekvicový olej sa obvykle cítia aj menej depresívne a skľúčené.

Podľa najnovších štúdií, tekvicový olej pomáha liečiť poruchy močenia, vrátane choroby zvanej hyperaktívny močový mechúr, ktorou trpí viac ako 15% ľudí starších ako 40 rokov. Má taký obrovský potenciál, že by sa v budúcnosti mohol stať zatiaľ jedinou známou prevenciou tejto choroby.

Tekvicové semienka

Semienka tekvice ponúkajú veľké množstvo antioxidantov a minerálov, vrátane horčíka, zinku, železa. Tiež obsahujú aminokyselinu tryptofán, tá je základným prvkom pre tvorbu serotonínu, ktorý v mozgu reguluje dobrú náladu a tým udržuje pocit šťastia.

Tekvicové semená, pražené
100 g
Energetická hodnota 446 kcal
Bielkoviny 18,6 g
Tuky 19,4 g
Sacharidy 53,8 g
Vláknina 18,4 g
Vápnik 55 mg
Horčík 262 mg
Draslík 919 mg
Mangán 0,496 mg
Zinok 10,3 mg
Niacín 0,286 mg
Serine 0,868 g
Leucín 1,57 g

Za zmienku stojí fakt, že tekvicové semienka poskytujú 128% odporúčanej dennej dávky zinku. Ten je nevyhnutne dôležitý pre mužskú plodnosť, teda lieči problémy bežne súvisiace s neplodnosťou, napríklad nedostatok spermií (tzv. oligospermia).

Ako konzumovať semienka tekvica?

Tekvicové semienka je možné bežne zakúpiť v obchode a to ako sušené, tak aj pražené. Jednoducho si ich tiež upražíte doma.

  1. Semienka vydlabané z tekvice umyte, tým ich zbavíte zvyšnej dužiny.
  2. Rozpáľte rúru na 180 °C, semienka rozprestrite do jednej vrstvy na papier na pečenie.
  3. Vložte plech do rúry a pečte 30 minút.
  4. Semienka je možné dochutiť už počas praženia soľou, alebo iným obľúbeným korením.
  5. Pražené semienka môžete jesť samotné ako desiatu či zdravé maškrtenie k televízii. Tiež nimi môžete posypať zeleninový alebo cestovinový šalát.
Pražené semená tekvica
zdroj: inspiredtaste.net

Okrasné a nejedlé tekvice

Niektoré tekvice alebo tekvice môžu byť pre človeka toxické, pretože obsahujú látky zvané cucurbitaciny, ktoré ľudské telo nevie stráviť. Konzumácia nejedlých (teda okrasných) tekvíc môže viesť až k príznakom otravy: kŕče v oblasti brucha, nevoľnosť, vracanie, krvavá hnačka a následná dehydratácia.

Cucurbitacíny sú produkované divoko rastúcimi tekvicami ako ochrana pred hmyzom (húsenicami). Pri pestovaní okrasných a jedlých tekvíc tesne vedľa seba, môže dochádzať k hybridizácii jedlých tekvíc, ktoré začnú produkovať cucurbitacíny a stanú sa tak nejedlými. Tieto nejedlé tekvice síce vyzerajú ako pôvodné jedlé tekvice, ale na rozdiel od nich majú netypickú horkú chuť .

Najznámejšie okrasné odrody:

  • Angel Wing
  • Sweet Dumpling
  • Apple Gourd
  • Baby Bear
  • Pear Bicolor
  • Connecticut Field
  • Gooseneck
  • Jack Be Quick

Obrie tekvica

Obrie tekvice sú veľké oranžové plody druhu C. maxima , ktoré bežne vážia až 800 kg. Tieto tekvice sú jedlé, ale nie sú využívané na ľudskú spotrebu, pestujú sa ako okrasné pre hmotnostné výstavy a to od roku 1893.

Prvým predávaným kultivarom tejto veľkej tekvice je pravdepodobne odroda Mammoth, následne potom viac známa Dill’s Atlantic Giant. Pestovanie obrích tekvíc je prestížnou záležitosťou a semená ocenených alebo výherných tekvíc sú veľmi cenné. Jedno také semienko sa bežne predáva za viac ako 20 000 Sk.
Obrie tekvice, podobne ako napríklad výstavné psy, majú svoje rodokmene.

Obrie tekvica môže vyrásť až o 25 kg za jeden jediný deň! Stále prebiehajú nové a značné genetické zlepšenia, podľa najnovších výpočtov by tak obria tekvica mohla vyrásť až do hmotnosti 9 000 kg bez toho, aby sa pod touto ťarchou rozlomila. Posledný svetový rekord drží nepoškodená tekvica, vypestovaná roku 2021 v Taliansku, s váhou neuveriteľných 1 226 kg.

Pestovanie tekvíc

Na svoj rast vyžaduje tekvica veľa vody a tepla, konkrétne aspoň 8 hodín priameho slnka denne. Tekvicové semienka sa vysádzajú v období júna, tak, aby zber prebiehal za 90–120 dní, teda na jeseň.

Rastliny (tekvicové viniča) rastú veľmi rýchlo a nekompromisne pokryjú všetko, čo im stojí v ceste. Preto je vhodné tekvica zasadzovať na okrajoch záhrad a šľahúne počas rastu smerovať mimo úrody.

Medzi rastúce tekvica a hlinu, sa bežne pokladá kartón, či noviny, aby sa zabránilo kontaktu plodu so zemou a teda hnilobe. Po zbere, sa odrezané tekvice nechávajú ešte niekoľko dní voľne dozrievať na jesennom slnku.

Tekvica a zaujímavosti o nich

Vzhľadom na to, že sa tekvica (plody) vyvíja z kvetov a obsahujú semená, sú z botanického hľadiska ovocím, aj keď sa v kuchyni používajú skôr ako zelenina.

Oranžové okrúhle tekvice sú jednou z najstarších domestikovaných plodín, boli pestované pre ľudskú spotrebu už v dobe 7 000 pred naším letopočtom. V minulosti sa používali na liečbu črevných červov, predovšetkým na vypudenie pásomníc.

Tekvica sú nenahraditeľnou súčasťou tradičných amerických osláv a to predovšetkým na jeseň, kedy sa z nich vyrezávajú lucerny, ktoré sú dôležitou ozdobou Halloweenu alebo predvečeru Všetkých svätých. Podobne významný je potom aj tekvicový koláč na Deň vďakyvzdania. Z toho dôvodu je v USA viac ako 80 % úrody (810 miliónov kusov tekvíc) pripravených na zber počas jediného mesiaca – októbra.

Čo je liek Halloween?

Keltský sviatok, ktorý sa oslavuje 31. októbra, teda deň pred kresťanským sviatkom Všetkých svätých 1. novembra, na ktorý nadväzujú takzvané Dušičky čiže Spomienka na všetkých verných zosnulých 2. novembra.

Na výrobu halloweenskych lampášov sa využíva kultivar Connecticutskej poľnej tekvice ( C. pepo Connecticut field ). Rovnako ako väčšina známych tekvíc má skôr okrúhly tvar, oranžovú farbu a priemernú váhu v rozmedzí 7–12 kg.

Ako vyrezať tekvicu na Halloween, jednoducho a rýchlo:

Halloween Kürbis schnitzen: Klassischer Kürbis

Čo je Deň vďakyvzdania?

Tradičný americký sviatok (angl. Thanksgiving Day ), ktorý je zákonom stanovený na štvrtý štvrtok v novembri, teda medzi 22. a 28. novembrom.

V tento deň sa „ďakuje Bohu“ za úrodu toho istého roku, súčasťou je rodinná stretávka s bohatou hostinou, pri ktorej sa podáva už vyššie spomínaný tekvicový koláč a nadívaný moriak s brusnicovou omáčkou. Počas jedného Dňa vďakyvzdania skonzumujú Američania cez 50 000 000 moriakov.

Tzv. Black Friday alebo Čierny piatok nasleduje ihneď po Dni vďakyvzdania.

Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikmi dobrého jedla a radi varíme. Na tomto webe vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej bežnými receptami. Budeme radi, ak naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť, ako vám chutili. Dobrú chuť! :)