Cuketa je čím ďalej obľúbenejšou plodinou na pestovanie v záhradkách. Čo môže ponúknuť a ako ju spracovať?

Cuketa počas posledných rokov predbehla v obľube aj šalátovú uhorku.

Pestuje sa takmer na každej záhrade a plodí neuveriteľne hojne.

Na čo by si mali dať samopestovatelia pozor?

Ako cuketovú úrodu spracovať?

Veľký súhrn informácií a užitočných tipov. Všetko na jednom mieste!

Čo je cuketa? Ovocie alebo zelenina?

Podobne ako melóny alebo tekvica patrí aj cuketa medzi tekvice ( Cucurbita pepo ). Tekvica sa však radí medzi zimné tekvice – žne sa až vo chvíli, keď sú zrelé a majú tvrdú kôru. Oproti tomu cukety sú letné tekvice a ich zber prebieha v nezrelom, mladom štádiu, teda pokiaľ majú mäkkú, jedlú šupku.

Cukety sa radia medzi bobule. Možno aj z toho dôvodu sa všeobecne (a mylne) označujú za nepravé bobule a takzvanú plodovú zeleninu. Aj keď sa cukety bežne využívajú skôr ako zelenina, botanicky sú skutočne ovocie – vyvíja z kvetov a obsahujú semená.

Tekvice sa pestovali už pred 7 000 rokmi, ale moderná cuketa z nich bola vyšľachtená až na konci 19. storočia. Spotrebiteľského úspechu sa potom dočkala v oveľa neskorších rokoch (okolo roku 1930).

Zdravotné výhody cukety

Cuketa je bohatá na vitamíny, minerály a ďalšie zdraviu prospešné látky. Obsahuje napríklad veľké množstvo draslíka a vitamínu C. Tiež je kvalitným zdrojom luteínu a zeaxantínu, čo sú živiny dôležité pre zdravie očí – ich účinok je porovnateľný s vitamínom A a betakaroténom.

Obsah vitamínov a minerálov v 100 g surovej cukety:

Cuketa surová
100 g
odporúčaný denný príjem
Vláknina 1 g 3%
Vápnik 16 mg 1,6 %
Železo 0,37 mg 3,7%
Horčík 18 mg 5%
Fosfor 38 mg 5%
Draslík 261 mg 70%
Vitamín C 17,9 mg 18%
Niacín (vitamín B3) 0,451 mg 4%
Vitamín B6 0,163 mg 12%
Cholín 9,5 mg 2%
Luteín + zeaxantín 2 120 μg 23%

Podľa najnovších štúdií, práve vyššie spomínané antioxidanty (luteín a zeaxantín) znižujú riziko ochorenia alebo poškodenia zraku. A to prevažne také, ktoré bežne súvisia s vekom a starnutím. Strava, ktorá zahŕňa potraviny bohaté na luteín a zeaxantín, je dokonca prevenciou šedého zákalu.

Cuketa tiež pomáha stabilizovať krvný cukor. Zabraňuje prudkému nárastu hladiny cukru v krvi po jedle. Účinnou prevenciou cukrovky je hlavne cuketová šupka, ktorá obsahuje oveľa viac antioxidantov ako dužina. Preto je všeobecne odporúčané cuketu nelúpať a konzumovať ju so šupkou.

Kedy je cuketa jedovatá?

Divoké cukety môžu byť pre človeka toxické, pretože obsahujú cucurbitacíny – extrémne horké toxíny. Tie spôsobujú zažívacie problémy, alebo príznaky ľahkej otravy:

  • zvracanie
  • hnačka
  • silné bolesti v oblasti brucha
  • závraty a mdloby

Komerčné odrody sú vyšľachtené tak, aby toxíny neobsahovali, teda sú pre konzumáciu úplne bezpečné. Obzvlášť veľký pozor si však musia dávať pestovatelia, ktorí cuketu pestujú takzvane podomácky. Bežne sa totiž stáva, že z kultivovanej jedlej odrody vyrastú nejedlé toxické cukety. Problémom je opelenie divokými alebo okrasnými tekvicami. Takto oplodnené jedlé cukety potom môžu začať produkovať oveľa viac cucurbitacínov a stanú sa tak toxickými.

Je možné poznať, že je cuketa zo záhradky toxická? Áno, jedovaté cukety sú abnormálne horké.

Cuketa, je vhodná na chudnutie?

Cuketa je veľmi cenenou potravinou, obzvlášť kvôli nízkemu obsahu kalórií a zároveň veľkému obsahu základných živín. V cukete je minimálne množstvo sacharidov, preto je vo všetkých nízkosacharidových diétach skvelou náhradou cestovín či ryže.

Tiež je tvorená prevažne vodou (95%) a navodzuje tak dlhodobý pocit sýtosti. Cuketa, rovnako ako aj iná neškrobová zelenina, je veľmi odporúčaná pri akomkoľvek chudnutí.

Nutričné hodnoty jednej cukety

Cuketa surová
1 stredne veľký kus (196 g)
Voda 186 g
Energetická hodnota 33 kcal
Bielkoviny 2,37 g
Tuky 0,62 g
Sacharidy 6,1 g
Vláknina 1,96 g
Cukry 4,9 g

Je cuketa rovnaká ako uhorka?

Obzvlášť u kuchárskych nováčikov je zamieňanie cukety a uhorky úplne bežné. A niet divu, skutočne vyzerajú na prvý pohľad úplne rovnako. Aké sú medzi nimi rozdiely?

Cuketa zelená:

  • obvykle sa tepelne upravuje
  • jej šupka je suchá
  • je veľmi pevná, tvrdá
  • počas varenia zmäkne

Uhorka šalátová:

  • podáva sa skôr surová
  • jej šupka je viac mokrá
  • je na dotyk mäkká
  • počas varenia si udrží miernu chrumkavosť

Obsah vitamínov – porovnanie medzi uhorkou a cuketou

Cuketa je výživnejšia, pretože poskytuje oveľa viac zdraviu prospešných látok. V porovnaní s uhorkou obsahuje viac B vitamínov. Tiež má 6-krát vyšší obsah vitamínu C, a je väčším zdrojom draslíka a železa.

Cuketa surová
1 stredne veľký kus (196 g)
Surová uhorka
1 stredne veľký kus (196 g)
Vápnik 31,4 mg 30,6 mg
Železo 0,725 mg 0,548 mg
Draslík 512 mg 287 mg
Vitamín C 35,1 mg 5,4 mg
Vitamín B6 0,319 mg 0,078 mg
Vitamín B3 0,884 mg 0,192 mg

Druhy cukiet

Bežná cuketa máva farbu zelenú, či už svetlo, alebo tmavo. Existujú však aj odrody, ktoré sú žlté, oranžové alebo napríklad čierne. Klasická cuketa, ktorú poznáte z obchodov a záhrad, dorastá do podlhovastého tvaru a veľkosti 18-30 cm. Ako už bolo naznačené vyššie, nie všetky odrody cukiet sú si podobné. Môžete sa teda stretnúť aj s cuketou malou a guľatou, ktorá vyzerá ako jablko.

Zelené cukety

Najpestovanejšie a najrozšírenejšie cukety vôbec. Pestujú sa po celý rok, aby boli dostupné v supermarketoch aj v zime.

Zelená cuketa má krémovo bielu dužinu, v ktorej sú malé, jemné a jedlé semená. Jej chuť je žuvavá, hubovitá s orechovým nádychom. Najčastejšie sa kombinuje s paradajkami, cesnakom, kukuricou, baklažánom, petržlenom, bazalkou, oreganom, olivovým a ryžovým olejom, vajcami, ricottou, mozzarellou, parmezánom, nivou a pečeným hydinovým mäsom.

Cukety zelené na bielom pozadí
zdroj: specialtyproduce.com

Zlaté alias žlté cukety

Ako už sám názov napovedá, tieto cukety majú zlatožltú šupku. Odrody tejto farby sú pestované iba krátko, prvýkrát sa na komerčnom trhu objavili v roku 1973.

Žltá cuketa sa od tej zelenej chuťovo veľmi nelíši, je len o niečo sladšia. Výborne sa hodí k paradajkám, cesnaku, paprikám, tymiánu, oreganu, vlašským a píniovým orechom, syru feta, jahňaciemu, bravčovému a hydinovému mäsu.

Žlté a zlaté cukety na bielom pozadí
zdroj: specialtyproduce.com

Pruhované cukety

Tieto výrazné cukety pochádzajú z Talianska, kde majú veľmi dlhú históriu a tešia sa veľkej obľube. Sú nezameniteľné, vyznačujú sa svetlými pruhmi po celej ich dĺžke.

Pruhovaná cuketa je veľmi podobná tej žltej, tiež je sladšia ako klasické zelené odrody. Populárna je však predovšetkým pre svoju špecifickú šupku, ktorá vzhľadovo spestrí každý nevýrazný pokrm. Výborne chutí v kombinácii s octom, trstinovým cukrom, cibuľou, cesnakom, kôprom, olivovým olejom, karí, chilli, krevetami a tuniakom.

Pruhované zelené cukety na bielom pozadí
zdroj: specialtyproduce.com

Aký je najzdravší spôsob, ako jesť cuketu?

Cukety sú bežne k dostaniu v supermarketoch, a to ako čerstvé, tak aj chladené, či mrazené. Podobne ako u väčšiny zeleniny a ovocia – najzdravšia je cuketa surová. Teda najlepším spôsobom, ako cuketu konzumovať, je jesť ju čerstvú a tepelne neupravenú.

Skvelým variantom sú surové cuketové cestoviny alebo zoodles. Jedná sa o cuketu nakrájanú na slabé prúžky, ktoré vyzerajú ako špagety alebo rezance. Môžete ich tiež zakúpiť v obchode, alebo si ich urobte doma; jednoducho a bez pridaných konzervantov.

Cuketové rezance – ako ich vytvoriť a pripraviť?

Cuketové rezance sú výborným základom pre bezlepkové a diétne recepty. Ak ste ich ešte nevyskúšali, neváhajte! A ako cuketové špagety vlastne vyrobiť?

Za pomocou škrabky julienne . Táto škrabka na zeleninu je veľmi obľúbeným kuchynským pomocníkom. Je malá, skladná a vhodná na prípravu jemných prúžkov z akejkoľvek zeleniny. Kvalitné julienne škrabky sú vyrobené z pevnej nerezovej ocele, teda s nimi možno krájať aj veľmi tvrdé druhy zeleniny.

Škrabka julienne a surové cuketové špagety
zdroj: downshiftology.com

Rezance tiež vytvoríte pomocou ručného spiralizéra . Ten je pomerne novou kuchynskou vychytávkou, ale jeho obľuba značne stúpa, pretože je nesmierne všestranný. Nakrájate s ním cibuľové krúžky, ale aj kapustu na coleslaw alebo jablká na štrúdľu. Rezance zo spiralizéra sú kučeravé, zatočené, a teda oveľa viac podobné klasickým špagetám.

Cuketové rezance a ručný spiralizér
zdroj: downshiftology.com

Cuketové rezance sú najlepšie, keď zostanú surové, pretože zotrvajú chrumkavé al dente. Treba mať na pamäti, že cuketa je plná vody. Teda sa slabé rezance ihneď rozvaria, a to väčšinou počas jednej jedinej minúty.

Základné pravidlo prípravy teplých cuketových rezancov znie: iba prehriať, nevariť .

  • stačí ich zmiešať s teplou omáčkou, od ktorej sa dostatočne zahrejú
  • možno ich ohriať v mikrovlnnej rúre, iba však pol minúty na 700 W
  • s olivovým olejom ich môžete orestovať na rozpálenej panvici, ideálne jednu minútu maximálne dve

Do akých pokrmov ich pridať? Ako ich ochutiť? Čo z nich uvariť? Prezrite si najlepšie recepty z cuketových špaget a vyskúšajte skvelé zdravé alternatívy, nespoznáte rozdiel od klasických cestovín!

Varenie s cuketou

Ak vám surová cuketa nechutí, môžete ju samozrejme aj uvariť. Čo sa týka nutričných hodnôt, sú u varené cukety veľmi podobné ako u tej surovej. Varená však obsahuje o niečo menej vitamínov, najmä vitamínu C, ktorý sa varením vytráca.

Porovnanie nutričných hodnôt surovej a varené cukety:

Cuketa surová
100 g
Cuketa varená
100 g
Energetická hodnota 17 kcal 15 kcal
Bielkoviny 1,21 g 1,14 g
Sacharidy 3,11 g 2,69 g
Vláknina 1 g 1 g
Vitamín C 17,9 mg 12,9 mg

Recepty z cukety

  • Či už cuketu pestujete alebo kupujete, neváhajte ju použiť aj v sladkých jedlách! Prezrite si recepty na cuketové buchty , budete prekvapení, čo všetko sa dá upiecť z jednej obyčajnej cukety. Napríklad cuketový perník rozhodne stojí za vyskúšanie.

  • Zapečená cuketa je jedným z najobľúbenejších jedál vôbec. Možno ju zapiecť snáď na sto spôsobov, inšpirujte sareceptami na zapekanú cuketu a vyskúšajte napríklad pečenú cuketu s mletým mäsom alebo zapečené zemiaky v kombinácii s cuketou a nivou.

  • Bezmäsá verzia fašírok? To sú cuketové placky , ktoré sú obľúbené nielen u vegetariánov, ale aj u mäsožravcov. Placky pečené v rúre sú skvelou (a hlavne ľahkou) náhradkou mastných a pre žalúdok ťažkých zemiakov.

  • Leto, grilovanie, oslavy a sezóna cukiet. Samozrejme, že môžete cukety grilovať, ale pripravte z nich aj zdravú a chutnú nátierku na jednohubky a chlebíčky. Recepty na cuketové nátierky sú jednoduché, rýchle, nevšedné a svieže! Budete nadšení vy aj hostia.

  • Ste milovníkom polievok a neviete si bez nich obed ani predstaviť? Dobrá správa – z cukiet môžete hravo uvariť aj polievku. Skúsiť môžete krémovú, ale aj netradičnú so zázvorom alebo žeruchou, spoznajte ich všetky – top recepty na cuketové polievky .

Pestovanie cukiet

Cuketám sa darí v miernom podnebí, teda ich pestovanie v Českej republike je naozaj nenáročné. V ideálnom prípade by mali byť vysadené na mieste, kde budú mať dostatok priestoru a taktiež aspoň šesť hodín slnečného svetla denne.

U záhradkárov sú obľúbené, pretože plodia naozaj hojne (priemerne 20 cukiet za jedno obdobie). Počas rastu je však nutné cukety žať priebežne, rastlina totiž neuživí viac ako 6 plodov naraz.

Viete, že…?
V roku 2010 sa stali cukety stredom svetovej pozornosti po tom, čo žena zo štátu Montana vyhnala za pomoci 20cm cukety zo svojej záhrady 91kg medveďa, ktorý tesne predtým napadol jej psa.

Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikmi dobrého jedla a radi varíme. Na tomto webe vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej bežnými receptami. Budeme radi, ak naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť, ako vám chutili. Dobrú chuť! :)