Čirok, významná plodina, ktorú v Česku pozná len málokto. Zoznámte sa!

Čirok je piatou najdôležitejšou obilovinou na svete.

Okrem potravinárstva sa využíva tiež na technické účely a ako krmovina.

Väčšina z nás však o tejto všestrannej rastline príliš nevie.

Ako potravina je často spájaný so zdravým stravovaním.

Na čo všetko sa v kuchyni dá využiť?

Poďme si túto zaujímavú plodinu predstaviť bližšie.

Čo je cirok

Mnoho ľudí, ktorí nepracujú v poľnohospodárstve, o ciroku nikdy nepočulo alebo si nie sú istí, čo to vlastne je. Čirok však zohráva dôležitú úlohu v živote miliónov ľudí na celom svete, vrátane toho vášho. Hlavnou potravinou takmer všetkých národov sveta sú obilniny.

Zatiaľ čo my si ako obilniny najčastejšie predstavíme štvoricu pšenice, jačmeň, raž a ovos, v iných častiach sveta sú oveľa významnejšími obilninami úplne iné rastliny. Jednou z nich je bezpochyby cirok. Jeho celosvetový význam je daný predovšetkým jeho prirodzenou odolnosťou voči suchu a všestrannosťou využitia.

V Afrike a niektorých častiach Ázie sa cirok pestuje predovšetkým na ľudskú spotrebu, zatiaľ čo v Spojených štátoch sa používa hlavne ako krmivo pre hospodárske zvieratá a na výrobu etanolu. Znalosť ciroku ako potraviny v posledných rokoch rastie aj vďaka obľube bezlepkových potravín. Nie nadarmo sa mu niekedy prezýva pšenica celiakov .

Ako chutí cirok

Pokiaľ ide o chuť ciroku, samotný neochutený cirok väčšine ľudí pripomína perličkový jačmeň, ktorý je známy aj ako slzovka, prípadne čiastočne aj pšeno. Vo väčšine prípadov sa ale dochucuje rozmanitým korením alebo sa konzumuje s ostatnými ingredienciami ako súčasť jedného pokrmu, napríklad rizota.

Miska so semenami ciroku.
zdroj tasteofhome.com

Využitie ciroku

Na svete existuje viac ako dvadsaťpäť rôznych druhov ciroku. Hospodársky význam majú ale predovšetkým rôzne typy ciroku obyčajného, známeho tiež ako cirok dvojfarebný (Sorghum bicolor).

  • cirok zrnový (Sorghum bicolor eusorghum) – sa pestuje predovšetkým na zrno

  • cirok technický (Sorghum bicolor technicum) – sa pestuje za účelom výroby rozmanitých potrieb, ako sú kefy, metly, a tiež ako stavebný materiál a krmivo

  • cirok sudánsky alebo sudánska tráva (Sorghum bicolor sudanense) – sa pestuje najmä ako krmivo pre hospodárske zvieratá

  • cirok cukrový (Sorghum bicolor saccharatum) – z jeho sladkej šťavy sa vyrábajú rôzne sirupy a sladidlá

Jednou z predností ciroku je jeho veľmi rozmanité využitie. Pokiaľ ide o potravinárske využitie, okrem múky sa z neho vyrábajú aj rôzne fermentované a nefermentované nápoje.

Z ciroku cukrového sa vyrábajú zahustené cukrové sirupy, ktoré sa ďalej skvašujú na alkohol. Vďaka svojej bezlepkovosti je cirok vynikajúcou náhradou pšenice, raže a jačmeňa pre celiakov.

Pestuje sa tiež ako biopalivo, jeho stonky sa používajú ako stavebný materiál či na výrobu metiel, kief a štetok. V živočíšnej výrobe sa cirok používa takmer všetky druhy hospodárskych zvierat, od hovädzieho dobytka až po hydinu. Stonky a listy sa používajú na zelenú rezanku, seno aj siláž.

Technický cirok pripravený na výrobu metiel.
zdroj: sorgum-broom-eco.com

Prečo cirok zaradiť do jedálnička

Čirok je obilnina veľmi bohatá na rozmanité živiny. Obsahuje veľké množstvo sacharidov, bielkovín aj široké spektrum vitamínov a minerálov. Aj z tohto dôvodu je všeobecne pokladaný za zdravú plodinu, ktorú sa z mnohých dôvodov oplatí zaradiť do nášho jedálnička.

Najväčší podiel ciroku z hľadiska nutričných hodnôt predstavujú sacharidy. Ich prednosťou je, že sa pomaly vstrebávajú. Z tohto dôvodu nás tak cirokové pokrmy na niekoľko hodín zasýtia. Obsahuje tiež veľké množstvo rozpustnej aj nerozpustnej vlákniny.

Nutričné hodnoty, vitamíny a minerály v ciroku

Výživová hodnota sa u obilnín uvádza v ich surovom stave, spracovaním sa niektoré hodnoty do určitej miery menia.

Čirok
100 g
Pšenica
100 g
Jačmeň
100 g
Žito
100 g
Ovos
100 g
Energia 329 kcal 337 kcal 354 kcal 338 kcal 379 kcal
Voda 12,4 g 11,1 g 9,44 g 10,6 g 10,8 g
Sacharidy 72,1 g 70,6 g 73,5 g 75,9 g 67,7 g
Bielkoviny 10,6 g 14,5 g 12,5 g 10,3 g 13,2 g
Tuky 3,46 g 2,13 g 2,3 g 1,63 g 6,52 g
Vláknina 6,7 g 11,1 g 17,3 g 15,1 g 10,1 g

Zaujímavé je porovnanie ciroku s ďalšími pre nás bežnými obilninami, ako sú pšenica, jačmeň, ovos a raž.

Čirok
100 g
Pšenica
100 g
Jačmeň
100 g
Žito
100 g
Ovos
100 g
Vitamín B1 0,332 mg 0,566 mg 0,646 mg 0,316 mg 0,45 mg
Vitamín B2 0,096 mg 0,184 mg 0,258 mg 0,251 mg 0,155 mg
Vitamín B3 3,69 mg 6,38 mg 4,6 mg 4,27 mg 1,12 mg
Vitamín B6 0,443 mg 0,259 mg 0,318 mg 0,294 mg 0, 1 mg
Draslík 363 mg 403 mg 452 mg 510 mg 362 mg
Fosfor 289 mg 364 mg 264 mg 332 mg 410 mg
Horčík 165 mg 130 mg 133 mg 110 mg 138 mg
Vápnik 13 mg 22 mg 33 mg 24 mg 52 mg
Zinok 1,67 mg 3,68 mg 2,77 mg 2,65 mg 3,64 mg
Železo 3,36 mg 3,77 mg 3,6 mg 2,65 mg 4,25 mg

Skladovanie ciroku

Čirok je možné skladovať pomerne dlho, podobne ako iné obilniny. Možno ho tiež zmraziť, a to aj po uvarení, a neskôr znova ohriať.

  • Nevarené zrná ciroku skladujte v špajze v uzavretej vzduchotesnej nádobe, vydržia čerstvá asi štyri mesiace.
  • Uvarený cirok treba uchovávať v chladničke a spotrebovať do niekoľkých dní. Pokiaľ ho zmrazíte, spotrebujte ho do šiestich mesiacov.

Zdravotné pozitíva ciroku

Čirok je bohatý na množstvo živín, vrátane vitamínov skupiny B, ktoré hrajú zásadnú úlohu v metabolizme, vývoji nervových buniek a tiež zdraví vlasov a pokožky. Je tiež bohatým zdrojom horčíka, minerálu, ktorý je dôležitý pre tvorbu kostí, zdravie srdca a taktiež mnoho biochemických reakcií v našom tele. Aké ďalšie pozitíva konzumácie ciroku nášmu organizmu prináša?

  • Tráviaca sústava – vláknina, ktorú cirok v nemalom množstve obsahuje, prospieva tráviacej sústave, predovšetkým črevám. Jeho konzumácia je účinnou prevenciou napríklad pred zápchou.

  • Regulácia hmotnosti – strava bohatá na vlákninu pomáha tiež regulovať hmotnosť, navyše konzumácia ciroku zaisťuje dlhší pocit sýtosti, a je tak jednou z potravín, ktoré sa odporúčajú osobám, ktoré držia redukčné diéty.

  • Antioxidanty – cirok má vysoký obsah antioxidantov, ako sú flavonoidy, fenolové kyseliny a triesloviny. Konzumácia stravy bohatej na tieto antioxidanty môže znížiť oxidačný stres a zápal v tele.

Príprava ciroku

Túto obilninu môžete variť podobne ako quinú alebo ryžu. Pred vlastnou prípravou je vhodné cirok dôkladne prepláchnuť v studenej vode a potom ho na niekoľko hodín namočiť. Obvykle sa odporúča pomer 1:3, teda napríklad jedna šálka ciroku a tri šálky vody.

Následne vodu nezlievajte, uvarte cirok v rovnakej vode, len do nej pridajte štipku soli. Varte domäkka, väčšinou do okamihu, kým sa vstrebe všetka tekutina. Obvykle k tomu dôjde počas 20-30 minút. Takto pripravený cirok nechajte potom ešte niekoľko minút dôjsť v hrnci pod pokrievkou.

Pokiaľ zabudnete cirok namočiť, nič sa nedeje, len počítajte s tým, že doba jeho varenia bude dlhšia, približne 40-50 minút. Okrem vody môžete cirok variť aj v zeleninovom či mäsovom vývare. Pokiaľ ho chcete následne použiť na prípravu sladkej kaše, je možné ho uvariť v klasickom alebo rastlinnom mlieku.

Varenie ciroku v hrnci na sporáku.
zdroj: mrishtanna.com

Ako konzumovať cirok

  • Uvarený cirok môžete použiť ako prílohu k rozmanitým pokrmom, podobne ako ryžu. Niekedy sa dokonca s ryžou aj mieša. Skvele chutí predovšetkým k rozmanitým receptom na dusené mäso so zeleninou .
  • Pokiaľ máte radi rozmanité šaláty, varený cirok do nich môžete bez problémov prisypať podobne, ako to robíte v prípade quinoy alebo aj cestovín.
  • Podobne ako je to v prípade pohánky, môžete z ciroku pripraviť aj rôzne kaše naslano aj nasladko. Sladké varianty je možné dochutiť pomocou čerstvého ovocia, orechov, semienok, medu či javorového sirupu. Slané varianty sa kombinujú so zeleninou či syrom.
  • Varený cirok, zmiešaný s mletým mäsom, cibuľkou, cesnakom a ďalším korením predstavuje zaujímavú zmes, ktorú môžete využiť v receptoch na plnené paprikové struky alebo tiež plnené kapustové listy.
  • V neposlednom rade je možné cirok zapiecť v rúre s hubami a rozmanitou zeleninou i údeninami, podobne ako zemiaky či pohánku.
  • Na pečenie môžete využiť cirokovú múku. Najčastejšie sa používa pri príprave palaciniek, lievancov či koláčov, ale použiť sa dá aj pri pečení chleba a ďalšieho pečiva.
  • Ako výživnú desiatu si môžete z celých zŕn ciroku pripraviť tiež pochúťku podobnú popcornu. Príprava je veľmi jednoduchá. Vložte zrná ciroku do čistého papierového vrecka. Hornú časť vrecka prehnite dole, aby sa uzavrel, a preloženou stranou dole vložte do mikrovlnnej rúry. Ohrievajte na najvyšší výkon asi 2 minúty. Potom vrecko vyberte a cirokový popcorn bude hotový.

Čirokové produkty

Z ciroku zrnového sa vyrába tiež celý rad ďalších potravinárskych produktov, ktoré je možné v kuchyni využiť mnohými rozmanitými spôsobmi. Väčšina z týchto produktov je na zohnanie v obchodoch so zdravou výživou.

Čiroková múka je skvelým pomocníkom pri pečení sladkých i slaných pochúťok. Väčšinou sa používa v kombinácii s ostatnými múkami. Jej veľkou výhodou je bezlepkovosť.

Čiroková krupica je jemnejšia ako múka. Možno ju využiť napríklad pri príprave kaší, knedlí, na zahusťovanie polievok a omáčok.

Čiroké vločky majú podobne rozmanité využitie ako vločky ovsené. Možno z nich pripraviť nielen kaše, ale aj granol či sušienky.

Čirokový sirup sa využíva podobne ako známejší javorový sirup alebo melasa, teda predovšetkým v sladkých pokrmoch, ale využitie nájde aj v zálievkach či marinádach.

Menej známejším produktom je cirokové pivo , na ktorého výrobu sa používa slad, ktorý pochádza z odrody cirok ruzrok.

Pivo vyrobené z odrody ciroku.
zdroj: brewingbeerthehardway.wordpress.com

Ako vyzerá cirok

Čirok patrí rovnako ako ostatné obilniny do veľmi početnej čeľade lipnicovitých rastlín. Rod cirok (Sorghum) obsahuje viac ako dvadsaťpäť druhov ciroku, z ktorých viac ako polovica pochádza z Austrálie, ďalšie druhy majú pôvod v Afrike a Ázii.

Najvýznamnejší zástupca, cirok dvojfarebný (Sorghum bicolor), pochádza z Afriky. V závislosti od odrody môže cirok dorastať do výšky až štyroch metrov. Na hladkých tvrdých steblach sa v období od mája do septembra objaví kvetenstvo lata, z ktorého neskôr vzniknú klásky s bielymi, žltými, červenými alebo hnedými zrnami rôznych veľkostí i tvarov.

Okrem vláskovitých podzemných koreňov, ktoré siahajú do hĺbky okolo jedného a pol metra, si cirok vytvára aj vzdušné korene. Zaujímavosťou je, že v prípade nedostatku vody preruší svoj rast a počká s rastom až do doby, kým nastanú vhodnejšie podmienky.

Klasy ciroku s rôznymi farbami.
zdroj: feedipedia.org

Pestovanie ciroku

Čirok patrí medzi najefektívnejšie plodiny v premene slnečnej energie a využitia vody a je známy ako vysoko energetická plodina odolná voči suchu a šetrná k životnému prostrediu. Vzhľadom na široké využitie a prispôsobenie ciroku širokej škále prostredí je považovaný za jednu z nenahraditeľných plodín potrebných na prežitie ľudstva.

Pestuje sa v trópoch aj v suchých oblastiach sveta. Ďalšia jeho výhodu je, že rýchlo dozrieva, niektoré druhy už za 75 dní, a môže poskytnúť až tri úrody ročne. Najstaršie dôkazy o ciroku pochádzajú z Nabta Playa, neolitického náleziska v Afrike starého 8 000 rokov. Neskôr vďaka obchodným cestám cirok prenikol aj do ďalších oblastí sveta.

Medzi historikmi panuje zhoda, že africké plodiny, ako je cirok, sa do zaľudnenej oblasti rieky Indus dostali približne okolo roku 2000 pred nl Z Indie sa cirok najskôr rozšíril do Číny a odtiaľ aj do ďalších krajín, napríklad do Austrálie.

Čirokové pole.
Zdroj: technoagrostrategist.com

Prvá známa zmienka o ciroku v Spojených štátoch pochádza od Bena Franklina z roku 1757, ktorý písal o jeho využití pri výrobe metiel. Najväčším producentom ciroku sú v súčasnej dobe práve Spojené štáty americké, nasledované africkými krajinami, ako je Nigéria, Etiópia a Sudán. Z ázijských krajín sa cirok hojne pestuje v Indii a Číne.

Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikmi dobrého jedla a radi varíme. Na tomto webe vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej bežnými receptami. Budeme radi, ak naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť, ako vám chutili. Dobrú chuť! :)