Camembert syr si môžete vychutnať na XY spôsobov. Prečítajte si v akých pokrmoch jeho chuť vynikne

Pre milovníkov syrov nie je iná možnosť, než si tento článok prečítať a zistiť ako neuveriteľne lahodný a všestranný camembert je!

Zistite čo je jeho dominantou, ako sa líši od ostatných zrejúcich syrov, ako ho nahradiť, ale aj v akých receptoch si ho najviac vychutnať, aby jeho typická chuť vynikla!

Čo je Camembert?

Biela kôra camembertu, je nezameniteľným znakom tohto syra. Rovnako typické je jeho perleťové vnútro, ktoré je hladké, mäkké.

Tento syr s bielou plesňou sa vyznačuje zemitými a sladkými tónmi, ku ktorým sa pridávajú jemné náznaky karamelizovaného masla a šampiňónov. Chvost chuti je jemný a trochu kyslý, s príjemným záverom.

Camembert, ktorý bol prvýkrát predstavený v severnom Francúzsku, je známy o niečo ako blízko Brie. Práve pri výrobe sa objavujú odlišnosti.

Roztečený smotanový perfektne dozretý syr.
Zdroj: deliaonline.com

Ako sa camembert vyrába?

Aby sa zaistilo, že sa na syre vytvorí kôrka, je nutné počas koagulácie primiešať do zmesi kultúru kvasiniek. To sa vykonáva pred zrazením mlieka, čo umožňuje šírenie a rozvoj kultúry.

Akonáhle sa z mlieka vytvorí syrenina, nakrája sa a naleje do foriem, scedí sa od srvátky a preloží do nálevu. Solenie zabraňuje nechceným plesniam a zároveň dodáva syru chuť.

Syr sa potom naskladá na police a pravidelne sa obracia, aby sa zaistilo, že pleseň rastie rovnomerne zvnútra von a zároveň, že stred zostáva krémový.

Zrenie trvá najmenej 4 týždne, výsledkom je hladká a mierne pevná textúra. Ako syr zreje, je mäkšia a chuťovo silnejšia.

V závislosti od druhu môže byť camembert vyrobený, buď z pasterizovaného, alebo surového mlieka.

Vyskladané kolieska camembertu v zrejúcej miestnosti.
Zdroj: stuff.co.nz

Ako camembert chutí?

Camembert má intenzívne orechovú, maslovú chuť s nádychom zeminy a hubovými podtónmi.

Má tiež jemnú, krémovú textúru bez toho, aby bol príliš tekutý.

Chuť a vôňa závisí od použitého druhu mlieka a od dĺžky zrenia. Starší camembert bude mať bielu kôru a slonovinový vnútro, zatiaľ čo čerstvý hermelín bude mať žltú kôru a špinavo biele vnútro. Pokiaľ ide o veľmi starý camembert, je ešte maslovejší a orechovejší ako čerstvý.

Nutričné hodnoty camembertu na (100 g)

Kalórie Sacharidy Cukry Tuky Nasýtené mastné kyseliny Bielkoviny Vláknina Soľ
299 kcal 0,5 g 0,5 g 24 g 15 g 20 g 0 g 842 mg

Čím camembert nahradiť?

Pri výbere náhrady za camembert sú dobrou náhradou syry s podobným vzhľadom as jemnou textúrou.

Jemnejším a mäkším variantom s bielou plesňou je Brie, ktorý s camembertom zdieľa mnoho podobností. Je menej zemitý a chute sú jemné a mierne, s nádychom masla a čerstvých húb. Skvelý je samotný alebo v spojení s hroznom, orechmi a bielym vínom.

Okrem Brie sú dobrou náhradou aj ďalšie smotanové, zrejúce syry, ako je Saint-André, Brillat-Savarin alebo Mt. Tam.

Prečo sa camembert líši od hermelínu?

Hlavný rozdiel je v základných atribútoch chuti, vzhľadu a vône. C amembert zreje po dobu až 35 dní, na konci ktorej je krémovo jasne slonovinovo biele vnútro syra s ostrou vôňou. Vôňa je ľahko zemitá až hubová, chuť mliečna ovocná, cítiť ich ľahká slanosť a kyslosť. Čím je tvarohové vnútro menšie, tým je syr vyzretejší, tekutejšie vnútro pod kôrkou nie je na škodu.

Francúzsky camembert v porovnaní s hermelínom sa vyznačuje výraznejšou vôňou, ktorá sa prirovnáva k vôni pivnice, stajne alebo napríklad aj pokazenej kapusty. Z pravého hermelínu by mali byť cítiť len neutrálne tóny spoločne s vôňou plesne z povrchu syra, ktorá pripomína šampiňóny.

Rozdiel medzi hermelínom a francúzskym syrom camembert.
Zdroj: tasteatlas.com

Porovnanie výživových hodnôt vo vybraných syroch na 100 g

Druh syra Kalórie Tuk Bielkoviny
Camembert 1 213 kJ 24 g 18 g
Mascarpone 1 463 kJ 36 g 6 g
Balkánsky syr 976 kJ 20 g 11 g
Mozarella 947 kJ 17 g 18 g
Cottage 497 kJ 7 g 11 g

Kam camembert použiť?

Camembert je vynikajúcim doplnkom syrových obložených tanierov a najlepšie si ho vychutnáte podávaný pri izbovej teplote spolu s ovocím, orechmi, plátkami bagety a krekermi. Camembert tiež pasuje vedľa vlašských orechov, bieleho vína alebo s medom a slivkovom chutney (skúste jeden z týchto syrových receptov ).

Pečie sa dobre, buď zabalený v cestíčku (ako v tomto recepte na pečený camembert v lístkovom ceste ), ale aj bez neho, a po upečení bude camembert chuťovo o niečo silnejší ako pečený hermelín.

Plátky alebo kúsky hermelínu rozpustite v gratinovaných pokrmoch, zapečených misách, omáčkach, sendvičoch s grilovaným syrom (vyskúšajte tento recept na zapečený syrový toast ) a panini alebo na pizzi (akú sú tieto nadýchané pizze ).

Hermelín podávajte pri izbovej teplote tak, že ho vyberiete z chladničky aspoň pol hodiny pred podávaním.

Nápady kam camembert použiť v najrôznejších pokrmoch.
Zdroj: Befunky.com

Ako camembert skladovať?

Camembert chlaďte v pôvodnom obale, kým ho nebudete pripravení použiť. Potom vyberte z chladničky a nechajte syr asi hodinu stáť, aby dosiahol izbovú teplotu, aby mal najlepšiu chuť a textúru.

Po otvorení ho zabaľte do pôvodného baliaceho alebo voskového papiera, a potom ho pevne zabaľte do fólie a skladujte ho po dobu až dvoch týždňov.

Pred konzumáciou syr skontrolujte. Kôra by mala vyzerať svieža a biela a koliesko syra by malo pôsobiť kyprým dojmom.

Dávajte pozor na mokré, slizké alebo hnedé škvrny alebo povädnutú štruktúru.

Camembert je možné tiež až na tri mesiace zmraziť. Ak ho chcete zmraziť, pevne ho zabaľte do plastového obalu alebo fólie a uložte do vrecúšok so zipsom a stlačte vzduch.

Pred použitím nechajte syr cez noc rozmraziť v chladničke. Konzistencia môže byť mierne ovplyvnená zmrazením, takže syr sa bude najlepšie hodiť k vareným pokrmom.

Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikmi dobrého jedla a radi varíme. Na tomto webe vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej bežnými receptami. Budeme radi, ak naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť, ako vám chutili. Dobrú chuť! :)