Bryndza

Bryndza ten pravý slovenský poklad

Keď sa povie bryndza každému sa vybaví typická špecialita Slovenska, ale tento syr z ovčieho mlieka nie je iba špecialitou tejto krajiny. Vyrába sa aj v iných európskych krajinách, kde je rozšírený chov oviec. Líšia sa iba svojim názvom.

Ako sa bryndza vyrába?

Zasyrením sladkého ovčieho mlieka, ktorý sa nechá zaschnúť z nej vznikne hrudkový ovčí syr. V bryndzárni ďalej syr zreje pri teplote 20 °C v syrárskych vaniach. Následne sa z tohto syra odstráni kôra, vytlačí sa z nej prebytočná tekutina (srvátka) a rozdrví sa. Rozdrvená sušinová hmota sa posolí a rozotrie na valcoch, čím vznikne bryndza.

Aká by mala bryndza byť?

Bryndza by mala byť biela až žltkastá, nesmie byť však žltá, to je známka žltnutia. Konzistencia je roztierateľná s jemnou krupičkou, nesmie byť mazľavá a hladká ani vysušená a drobivá.

Ako bryndzu skladujeme?

Bryndzu skladujeme v chladničke pri 4 – 6 ° C a najlepšie vo vhodnej uzatvárateľnej nádobe. Trvanlivosť má 14 dní od dátumu výroby a je dobré ju po otvorení spotrebovať čo najskôr. Bryndzu môžeme aj zmraziť, ale po rozmrazení ju spotrebujeme naraz.

Aký vplyv má bryndza na naše zdravie?

  • je skvelým probiotikom
  • podporuje imunitného systému
  • podporuje trávenie – udržuje črevnú mikroflóru, zlepšuje pravidelnú stolicu
  • znižuje cholesterol
  • pôsobí ako prevencia vzniku kardiovaskulárnych ochorení

Priemerné výživové hodnoty bryndze v 100 g výrobku

Energia 1245 kJ / 297 kcal
Tuk 24 g
Bielkoviny 19 g
Sacharidy 2 g

Kde všade je možné v kuchyni využiť bryndzu?

Medzi najznámejšie pokrmy patria iste halušky s bryndzou, ale je ju možné použiť aj na polievku , nátierky a do rôznych iných jedál grilovaných plnených paprík alebo zemiakov.

Bryndza

zdroj : www.donerpizza.hu

Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikmi dobrého jedla a radi varíme. Na tomto webe vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej bežnými receptami. Budeme radi, ak naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť, ako vám chutili. Dobrú chuť! :)