Banány, tropické ovocie plné prekvapení! Čo by ste o nich mali vedieť?

Banány sú druhým najpredávanejším ovocím na celom svete.

Prečo sú tak populárne?

V akých receptoch ich použiť?

Všetko sa dozviete v nasledujúcom článku!

Banány, čo sú vlastne zač?

Banány sú jedlé plody rastlín z rodu Musa , ktorých je viac ako 100 rôznych druhov. Hoci sa zdá, že ide o stromy – ich „kmene“ nie sú zdrevnatelé. Jedná sa iba o zhluky stoniek, banánovníky nie sú stromy ale gigantické byliny.

Tiež patrí k vôbec prvým rastlinám, ktoré boli domestikované a cielene pestované človekom pre potravu a to už okolo roku 10 000 pred nl v džungliach Malajzie. Pravdepodobne sa banány pestovali oveľa skôr ako napríklad ryža.

V súčasnosti je najväčším producentom banánov Indie, ktorá tvorí viac ako 26 % celosvetovej produkcie, pričom túto svoju produkciu takmer nevyváža a banány sú určené na domácu spotrebu.

Hoci je banánovník trvalá bylina, ktorá môže produkovať plody aj niekoľko desaťročí, banány sú ovocie. Môžu byť mylne považované za byliny, ale majú semená a botanicky sú teda klasifikované ako bobule.

Banány skutočne obsahujú semená, a nie práve malá. Komerčne pestované odrody sú však geneticky modifikované tak, aby boli bez semien.

Druhy banánov

Na celom svete existuje viac ako 1 000 známych poddruhov, kultivarov a odrôd banánov, z ktorých asi polovica nie je požívateľná. Pre lepšiu orientáciu medzi nimi, sa začali banány deliť na dve hlavné skupiny: dezertné banány a banány na varenie.

Dezertné alebo ovocné banány: žlté aj červené

Dezertné banány rastú na rastlinách druhu Musa acuminata a pestujú sa vo viac ako 140 krajinách. Sú mäkké, sladké a využívajú sa predovšetkým na surovú konzumáciu. Preto sú tiež bežne k dostaniu v supermarketoch po celom svete.

Cavendish je celosvetovo najprodukovanejšia odroda žltého ovocného banánu . Menej zrelé banány majú chuť citrónového pudingu, zatiaľ čo tie prezreté chutia ako karamelový crème brulée. Často sa kombinujú s ananásom, citrónom, mangom, papájou, škoricou, vanilkou, čokoládou a karamelom.

Žlté banány Cavendish
specialtyproduce.com

Červené banány vznikli prirodzenou kultiváciou a biologickým výberom. Sú všeobecne menšie ako žlté Cavendisch , a tiež „bacuľatejšie“. Šupka týchto banánov môže mať oranžovú, červenú ale aj gaštanovú farbu. Dužina býva ružovkastá a veľmi mäkká. Chuť červených ovocných odrôd je extrémne sladká a pripomína maliny alebo mango. Hodí sa k zázvoru, karí, kardamómu, jahodám, čučoriedkam, egrešu, orechom a krevetám.

Červené banány ovocné
specialtyproduce.com

Banány na varenie alias plantains

Banány zeleninové (takzvané plantains alebo plantájne) sú plody krížencov rastlín M. acuminata a M. balbisiana . Oproti dezertným banánom sú škrobovitejšie a chuťové neutrálne, teda oveľa menej sladké.

Všeobecne sa hodí prevažne na varenie a pečenie, menej často sa konzumujú surové. Plantains sa pestujú po celej Ázii, kde ich existuje na niekoľko desiatok odrôd. Tieto banány sa tiež označujú ako „pravé banány“. Sú viac podobné pôvodným starovekým odrodám, nie sú modifikované a obsahujú rôzne veľké semená.

Patrí medzi základné a nenahraditeľné potraviny tropických oblastí, zaobchádza sa s nimi podobne ako so zemiakmi. Bežne sa varí v kombinácii s karí, rybami, kokosovým mliekom, hydinovým mäsom, sójou a špenátom.

Banány plantains
specialtyproduce.com

Aké vitamíny obsahujú?

Banány sú vynikajúcim zdrojom diétnych antioxidantov, minerálov a vitamínov, vrátane draslíka a vitamínu C a B6. Oproti iným druhom ovocia, poskytujú tiež značné množstvo kyseliny jablčnej, ktorá pomáha zmierňovať únavu a zrýchľuje metabolizmus.

Banány, stredne zrelé
100 g
Kyselina jablčná 369 mg
Vápnik 5 mg
Horčík 28 mg
Draslík 326 mg
Mangán 0,258 mg
Vitamín C 12,3 mg
Niacín 0,662 mg
Vitamín B6 0,209 mg

Prečo jesť banány?

Dokonalé jedlo pre športovcov – to sú banány! Podporujú regeneráciu pri aj po cvičení. Obsahujú nielen ľahko stráviteľné sacharidy, ale aj horčík a draslík – tzv. elektrolyty, ktoré sa z tela vytrácajú potom. Konzumácia banánu môže znížiť kŕče a bolesti svalov, ktoré po cvičení prichádzajú

Najnovšie štúdie tiež potvrdili účinky banánov na astmu u detských pacientov. Šťava z banánov znižuje intenzitu sipotu a dýchavičnosti, obzvlášť po náročnom pohybe.

Jeden stredne veľký banán (115 g) poskytuje až 100% odporúčanej dennej dávky draslíka. Pravidelný príjem draslíka v strave znižuje riziko srdcových ochorení o celých 27 %.

Rezistentný škrob, obsiahnutý v banánoch, má veľmi pozitívny vplyv na črevnú mikroflóru. Pôsobí ako prebiotiká, teda vyživuje prospešné baktérie čriev. Konzumácia banánov značne uľavuje od nepríjemných príznakov spojených s nadúvaním u pacientov so zápalovým ochorením čriev (IBD).

Banány tiež obsahujú rozpustnú vlákninu – pektín. Niektoré štúdie naznačujú, že pôsobia ako prevencia proti rakovine hrubého čreva. Banánové proteíny (lektíny), majú zase antioxidačné účinky a zabraňujú rastu leukemických buniek. Tento účinok preukázaný predovšetkým u detí, u ktorých konzumácia banánov znižuje ďalší rozvoj leukémie.

Kedy banány nejesť?

Keďže banány obsahujú veľké množstvo draslíka, môžu byť škodlivé pre osoby, ktoré sa liečia s obličkami. Choré obličky nedokážu nadmerný obsah draslíka prefiltrovať a púšťa ho do krvi. Zvýšená hladina draslíka v krvi môže poškodiť srdce a spôsobiť nielen arytmiu, ale aj zástavu srdca.

Banány – kalórie a nutričné hodnoty:

Jeden banán obsahuje okolo 110 kalórií, pričom je tvorený predovšetkým vodou, sacharidmi a vlákninou. Je nízkotučný, neobsahuje žiadny tuk.

Banány, nezrelé
100 g
Banány, prezreté
100 g
Voda 75,3 g 78,3 g
Energetická hodnota 98 kcal 85 kcal
Bielkoviny 0,74 g 0,73 g
Tuky 0,29 g 0,22 g
Sacharidy 23 g 20 g
Vláknina 4,62 g 2,02 g
Cukry 15,8 g 15,8 g
Sacharóza 4,18 g 2,1 g
Glukóza 5,55 g 7 g
Fruktóza 6,09 g 6,7 g
Škrob 3,66 g 0,41 g

Sacharidy obsiahnuté v nezrelých banánoch sú zložené predovšetkým z rezistentného škrobu (nestráviteľnej vlákniny). Ten v kombinácii s rozpustnou vlákninou reguluje chuť do jedla a spomaľuje trávenie potravy v žalúdku. Banány (obzvlášť tie menej zrelé) tak napomáhajú k úbytku hmotnosti, pretože zasýtia a dlhodobo znížia pocit hladu.

Recepty z banánov

  • V posledných rokoch značne stúpa obľuba zdravých raňajok. S tým samozrejme súvisia aj obmeny tradičných raňajkových pokrmov. Vôbec najobľúbenejším sa stal recept na banánové lievance bez múky , ktorý je populárny naprieč celou spoločnosťou, od fitness trénerov až po zdravo zmýšľajúcich rodičov a ich deti.

  • Ďalším, veľmi zaujímavým pokrmom je banánový chlebíček alias banana bread . Ten je sladkou verziou bežného pečiva a nemá konkurenciu! Nielenže je na prípravu jednoduchý, ale je aj neskutočne lahodný, pretože banány v ňom počas pečenia skaramelizujú.

  • Pokiaľ nemáte formu na muffiny, nezúfajte. Inšpirujte sa receptami na buchty z banánov a skúste napríklad banánovú bábovku, alebo rovno tortu – napríklad banánový vegánsky!

  • Vzhľadom k vyššie popísaným zdravotným účinkom banánovej šťavy, rozhodne nezabudnite ochutnať aj smoothie s banánom . To je výborné predovšetkým ako raňajky, pretože vďaka svojim vlastnostiam zasýti na celé dopoludnie.

Recept na slaninu z banánových šupiek

Banánové šupky sa bežne používajú (ako surové, tak varené) v mnohých receptoch a pokrmoch. Obzvlášť v ázijských krajinách sú základnou surovinou na prípravu karí závitkov, ale aj na výrobu octu alebo čaju.

Využitie banánových šupiek je skvelou možnosťou, ako neplytvať jedlom a fungovať maximálne bezodpadovo. Zatiaľ čo recepty na trhané mäso z banánových šupiek (napríklad do tortill) nie sú veľmi chutné, banánová slanina je naozaj úžasná! Je jemne pikantná, chrumkavá a zároveň jemne žuvacia – jednoducho rovnaká ako klasická slanina.

Najdôležitejšou surovinou sú samozrejme banánové šupky. Ako vyrobiť skutočne chutnú banánovú slaninu? Základným a najdôležitejším pravidlom je použitie skutočne zrelých, najlepšie prezretých banánov (čím viac hnedé, tým lepšie). Slanina zo zelených šupiek nie je požívateľná.

Suroviny:

  • šupky z 3 zrelých banánov
  • 50 ml sójovej omáčky
  • 15 ml javorového sirupu
  • 1 čajová lyžička údenej papriky
  • 1 malý strúčik cesnaku
  • 20 ml olivového alebo sezamového oleja

Postup:

  1. Jednotlivé šupky rozdeľte na 3-4 prúžky a vyškrabte z nich vnútornú, bielu časť. Tak, aby zostala skutočne len šupka.
  2. Vo vhodnej (tvarovo skôr dlhšej) miske zmiešajte marinádu – sójová omáčka, javorový sirup, údená paprika, olej a prelisovaný cesnak).
  3. Banánové šupky naložte do marinády, nechajte marinovať aspoň 30 minút, najlepšie však niekoľko hodín (cez noc).
  4. Rozohrejte panvicu s olivovým olejom.
  5. Pridajte namarinované šupky a opekajte na strednom plameni z každej strany asi 5 minút. Šupky sú hotové, keď zozlatnú a podobne ako klasická slanina začnú tvoriť „bubliny“.
  6. Vyberte z panvice a nechajte vychladnúť a odkvapkať na papierovom obrúsku. Vychladnuté šupky sú chrumkavejšie, teda chutnejšie.
Banánová slanina zo šupiek banánov
zdroj: pittsburghearthday.org

Pri smažení sa pália cukry, banánové šupky môžu na rozpálenej panvici značne fajčiť.

Pestovanie banánov

Banánovníky potrebujú na rast veľa vody, komerční pestovatelia ich tak musia zalievať aspoň trikrát denne. Síce znesú extrémne vysoké teploty, ale nie dlhodobo. Pre pestovanie banánov je ideálna teplota medzi
26-30 °C. Pokiaľ napríklad klesne pod 14 °C, banány jednoducho prestanú rásť a väčšinou sa už „nespamätajú“.

Banánovník zvyčajne rastie 6 mesiacov, kým vytvorí trs banánov. Ďalšie 2 mesiace potom banány zrejú.

Kedy a ako banány dozrievajú?

Pre miestnu spotrebu sa banány žnú až vo chvíli, keď sú zrelé (žlté).

Banány určené na vývoz do zahraničia sa zberajú ešte zelené. Teda nezrelé, aby vydržali prepravu. Hneď ako sa banány dostanú do miesta určenia, ošetria sa etylénovým plynom.

Čo je etylénový plyn?
Ide o bezfarebný plyn, ktorý sa prirodzene vyskytuje v ovocí a zelenine. Pôsobí ako regulátor rastu, teda začína proces zrenia. V domácich podmienkach je možné napríklad do vrecka s nezrelým banánom vložiť zrelú hrušku. Tá bude uvoľňovať svoj etylénový plyn a banán vďaka nemu dozreje.

Banány sú tropické ovocie, preto im nesvedčí chlad. Neskladujú sa v chladničke, ale pri izbovej teplote, kedy zároveň aj dozrievajú.

Banány – zaujímavosti a ďalšie využitie

Banánová šupka zmierňuje opuch, je vhodná ako rýchla pomoc po uhryznutí hmyzom (podobne ako napríklad cibuľa).

Šupky z banánov vedia čistiť vodu kontaminovanú ťažkými kovmi, napríklad od jadrového priemyslu. Úspešné sú až v 70%.

Vďaka banánovým enzýmom vystúpi na povrch aj trieska, ktorá je zarazená hlboko v koži. Stačí inkriminované miesto potrieť dužinou alebo šupkou banánu.

Pomocou banánovej šupky je možné odstrániť aj nezmývateľný atrament.

Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikmi dobrého jedla a radi varíme. Na tomto webe vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej bežnými receptami. Budeme radi, ak naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť, ako vám chutili. Dobrú chuť! :)