Ako zavariť mäso do pohárov na dovolenku

Využite čas a najmä lacnejšie suroviny, ktoré doma máte a zavarte si jedlo na dovolenku či chatu. Či už idete do kempu pod stan alebo do apartmánu k moru, určite oceníte ušetrené peniaze aj fakt, že nemusíte tráviť voľný čas opäť v kuchyni.

Môžete buď zavariť celý pokrm (napr. mäso s omáčkou a cestovinami) dohromady, alebo len samotné mäso a zvyšok jedla dorobiť na mieste. Chuťové zaujímavé je zavarené pečené mäso , ktoré sa hodí aj na konzumáciu za studena s pečivom, alebo môžete vyskúšať sterilizované klobásy a ďalšie údeniny, ktoré zjete buď len tak, alebo ďalej opečiete na ohni či grile.

Na zaváranie mäsa môžete využiť bežne dostupné poháre napr. od uhoriek. Výhodou je že také poháre na zaváranie mäsa môžete po použití vyhodiť do najbližšieho kontajnera na sklo a nevoziť domov prázdne obaly. Zaváranie do skrutkovacích pohárov je jednoduchšie, ale nezabudnite ich pred použitím vyvariť.

Ako správne zavariť mäso- bez botulotoxínu

Napriek tomu, že zaváranie mäsa nie je nič zložité, existuje tu oproti ostatným zavareninám jedno riziko: vznik botulotoxínu. Tzv. klobásový jed vzniká pri nesprávnom zavarení mäsa a preto treba najmä dbať na zvýšenú hygienu a starostlivo čistiť ako poháre, tak náčinie, ktoré počas práce s mäsom používate.

Pokiaľ chcete znížiť riziko vzniku botulotoxínu pri zaváraní mäsa na minimum, zavárajte samotné mäso. Ochucujúce zložky, ako je cibuľa, cesnak alebo korenie, môžu v pohári začať kvasiť a zničiť tak celú vašu prácu.

Pokiaľ viete, že budete jedlo konzumovať skoro po zavarení, stačí hotový pokrm sterilovať cca 1 hodinu v zaváracom hrnci alebo rúre. Môžete vyskúšať aj zaváranie mäsa v mikrovlnke – hodí sa najmä v prípade, keď sterilujete celé jedlo dohromady aj s omáčkou.

Pokiaľ vám majú mäsové konzervy vydržať niekoľko dní alebo dokonca týždňov, je potrebné vykonať zaváranie mäsa dvakrát- pohár s mäsom sterilujete po dobu 60 minút, potom necháte 24 hodín odstáť a zavaríte ďalších 60 minút. Tento spôsob zaistí maximálnu trvanlivosť pokrmu.

Aké mäso sa hodí na zaváranie

Zavárať môžete ako surové, tak varené, pečené alebo údené mäso. Zavarte buď mäso samotné, ktoré neskôr použijete na prípravu jedla, alebo celé jedlo - zavarená hotovka z pohára sa doma vždy hodí, až nebude čas stáť pri platni.

Zaváranie surového mäsa využijete najmä v prípade, že máte naraz veľa mäsa napr. zo zabíjačky a treba ho rýchlo uskladniť. Sterilované surové mäso sa hodí na neskoršie použitie, z pohára ho vyberiete už uvarené.

Ak ste milovníci údeného mäsa, nemusíte sa báť ani zaváranie údeného mäsa . Pozor si dajte na príliš tučné kúsky, ktoré by mohli po otvorení pohára zapáchať, voľte radšej chudé časti. To isté platí o zaváraní grilovaného mäsa , čím chudšie, tým chutnejšie bude po vyklopení z pohára.