Hlavné jedlá zo sliviek

Kto by nemiloval sladké slivkové knedle ? Existuje hneď niekoľko variantov, ako ich urobiť. niekto má radšej tvarohové knedle, iný dáva prednosť tradičnému zemiakovému cestu. Hotové knedle so slivkami potom môžete posypať makom, cukrom so škoricou alebo napríklad mletými orechmi.

Možností ako spracovať slivky je však oveľa viac. Slivky sa skvele hodia napríklad na prípravu sladkokyslej omáčky k údenému mäsu alebo bravčovej bábike. Využiť môžete aj sušené slivky alebo slivkový lekvár, ktoré rovnako uplatníte aj v teplej kuchyni.

Sladké koláče so slivkami po celý rok

Slivky sú vynikajúce na pečených koláčoch a buchtách. Záleží len na vás či si upečiete obľúbenú bublaninu, tradičný valašský frgál alebo rýchly koláč so slivkami a posýpkou .

Skúste pripraviť slivky netradične, v poslednej dobe je populárny slivkové chutney s exotickým nádychom a pokiaľ patríte medzi milovníkov sladkých dobrôt z kaviarne, určite musíte vyskúšať horúce slivky so šľahačkou!

Slivky sú vhodné na zmrazovanie, stačí ich len vykôstkovať a uložiť do vhodného vrecka. Mrazené slivky nie je potrebné pred použitím rozmrazovať, v prípade knedlí je s nimi tvrdá konzistencia dokonca jednoduchšia práca. Sladkéslivkové koláče a knedle tak môžete pripravovať po celý rok.

5 dôvodov, prečo jesť slivky

Slivky sú v našej krajine doma a preto je ich konzumácia prirodzená a prospešná. Slivky, najmä v surovej a sušenej forme, obsahujú množstvo vitamínov a minerálov a môžu mať pozitívny vplyv na naše zdravie najmä v týchto oblastiach:

  • vďaka vysokému obsahu detoxikujú, zrýchľujú metabolizmus a upravujú trávenie
  • pomáhajú predchádzať rakovine hrubého čreva a šedému zákalu vďaka podielu vitamínu E a C
  • znižujú hladinu cholesterolu v krvi
  • pôsobí preventívne proti infarktu myokardu a ateroskleróze
  • pomáhajú pri redukčných diétach, pretože rýchlo zasýtia