Aký je rozdiel medzi fazuľami a fazuľkami?

Všetky druhy fazule a fazuľky patria do jednej skupiny rastlín. Rozdiel je teda čisto v ich využití: fazuľky jeme celé aj s luskom , zatiaľ čo fazuľa je pred konzumáciou nutné z strukov vylúpať . Vylúpané sušené fazule sú k dostaniu v niekoľkých variantoch s rozdielnou farbou, tvarom i veľkosťou.

Ako pripravovať fazuľu a fazuľku

Rovnako ako ostatné druhy strukovín, aj lúpané fazule je nutné pred varením namočiť do vody na niekoľko hodín (ideálne cez noc), aby zmäkli a zbavili sa škodlivých látok. Naproti tomu zelené fazuľové struky je možné pripravovať rovno.

Ak chcete ušetriť čas , využite fazuľu v plechovke, ktoré už nie je nutné namáčať ani dlho variť. Ak zvolíte fazuľu v paradajkovej omáčke, môžete si rýchlo pripraviť napríklad obľúbené mexické fazule s kukuricou a štipkou chilli, alebo plnené tortilly .

Z fazule je možné pripraviť chutné hlavné jedlá, medzi najobľúbenejšie patria jednoduché recepty z fazule do jedného hrnca, ktoré zasýtia av zime zahrejú. Vyskúšajte vynikajúcu bretónsku fazuľu alebo fazuľový guláš bez mäsa. Obľúbená je tiež fazuľová polievka , ktorá poslúži aj ako zdravé hlavné jedlo.

Fazuľa sa tiež výborne hodí na zapekanie. Zapekané fazule sú jednoduché a môžete na ne využiť ako bielu, tak tmavú fazuľu.

Zelené fazuľky sa vďaka rýchlej dobe varenia skvele hodia do rýchlych jedál , napríklad ázijských. Stačí ich ku koncu varenia pridať k mäsovej zmesi as kopčekom ryže alebo ázijských rezancov chutia výborne.

Vďaka vysokému obsahu bielkovín tvorí fazuľa súčasť radu zdravých a fitness receptov. Športovci, rovnako ako vegetariáni a vegáni, ich s obľubou zaraďujú do svojho jedálnička. Inšpirujte sa aj vy a pripravte si niektorý z chutných receptov s fazuľami bez mäsa, jeho chuť vám rozhodne chýbať nebude.

Prečo jesť fazuľa

Fazuľa dopĺňajú početnú skupinu strukovín a sú obľúbené najmä pre svoj vysoký podiel zdravých bielkovín. Obsahujú množstvo vitamínu a minerálu, ako sú vitamín B2, E, beta karotén, riboflavín, kyselinu listovú alebo horčík a vápnik. Pre naše zdravie sú prospešné v mnohých ohľadoch:

  • pomáhajú pri chudokrvnosti
  • posilňujú krvný obeh
  • odvodňujú organizmus
  • pôsobí priaznivo pri chorobách obličiek a pečene
  • posilňujú srdce
  • pomáhajú znižovať vysoký krvný tlak
  • vďaka obsahu mangánu majú pozitívny vplyv na rast vlasov