Všetko o novom korení alebo presvedčte sa, prečo by nemalo chýbať vo vašej kuchyni!

Nové korenie čiže jamajské korenie sa perfektne hodí do slaných i sladkých pokrmov a zároveň má množstvo zdravotných výhod.

Ktoré sú to?

A čím ho môžete nahradiť?

To všetko a oveľa viac sa dozviete v našom článku!

Čo je vlastne nové korenie?

Ide o druh korenia pochádzajúci zo stromu pimentovníka pravého, z ktorého sa zbierajú nedozreté zelené bobule, ktoré sa potom sušia na slnku. Tmavé červenohnedé plody majú jemne bradavčitý povrch s malou kruhovitou prehĺbeninou. Nové korenie má príjemnú vôňu a mierne korenenú chuť. V chuti môžeme cítiť jemne čierne korenie s nádychom škorice, klinčekov a muškátového kvetu. U nás sa predáva celé aj mleté ​​korenie.

Bobule nového korenia a vedľa nich mištička mletého korenia.
www.thespruceeats.com

Zdravotné benefity konzumácia nového korenia

Nové korenie má množstvo zdravotných benefitov ako napríklad:

  • zmierňuje príznaky menopauzy
  • pomáha v boji proti rakovine
  • má antimikrobiálne a antimykotické účinky
  • pomáha proti bolestiam hlavy a zubov aj proti svalovým kŕčom
  • zmierňuje bolesti svalov
  • podporuje krvný obeh
  • má protizápalové účinky
  • znižuje chuť do jedla a zvyšuje pocit plnosti
  • je účinný proti nadúvaniu
  • pomáha riadiť hladinu cukru v krvi

Nutričné ​​hodnoty

V nasledujúcej tabuľke sa pozrite na nutričné ​​hodnoty 1 čajovej lyžičky mletého nového korenia.

Nutričné ​​hodnoty Nové korenie
(1 čajová lyžička)
Energia 5 kcal
Tuky 0.2 g
Sacharidy 1.4 g
Vláknina 0.4 g
Bielkoviny 0.1 g

Vitamíny a minerály

Pozrite sa tiež na množstvo minerálov a vitamínov, ktoré 1 čajová lyžička mletého nového korenia obsahuje.

Vitamíny a minerály Nové korenie (1 čajová lyžička) % odporúčanej dennej dávky
Vitamín A 0.51 mcg 0%
Vitamín B1 0.002 mg 0%
Vitamín B2 0.001 mg 0%
Vitamín B3 0.054 mg 0%
Vitamín B6 0.004 mg 0%
Foláty 0.68 mcg 0%
Vitamín C 0.7 mg 1%
Vápnik 12.56 mg 1%
Meď 0.01 mg 1%
Železo 0.13 mg 1%
Horčík 2.56 mg 1%
Mangán 0.056 mg 2%
Fosfor 2.15 mg 0%
Draslík 19.84 mg 0%
Sodík 1.46 mg 0%
Zinok 0.02 mg 0%

Celé alebo mleté?

Nové korenie možno použiť v mletej forme alebo celé. Po rozomletí môže nové korenie rýchlo stratiť svoju štipľavosť, preto je najlepšie si kúpiť celé bobule a podľa potreby ich potom spracovávať v elektrickom mlynčeku na korenie či v mažiari. Dajte si pozor, aby ste nenamleli viac, než budete práve potrebovať.

Celé bobule nového korenia sa používajú v dusených pokrmoch, omáčkach, polievkach a pri nakladaní.

Mletú formu zase skôr využijete napríklad v nátierkach alebo v dezertoch ako sú tekvicové koláče či medovníky.

Ako nové korenie kúpiť a ako ho skladovať?

Celé aj mleté ​​nové korenie zoženiete vo väčšine obchodov s potravinami v sekcii korenia.

Skladujte ho vo vzduchotesnej nádobe mimo priameho slnečného svetla, ideálne na chladnom a tmavom mieste. Vydržia vám roky, či už celé alebo mleté, ale mleté ​​korenie rýchlo stráca na chuti.

Ako nové korenie využiť v kuchyni?

Nové korenie, či už ako bobule alebo mleté, sa používa v mnohých kuchyniach po celom svete, od Európy po Blízky východ, po Afriku až do Karibiku a Strednej Ameriky.

My si u nás bez nového korenia vieme len ťažko predstaviť omáčky , príkladom môže byť obľúbená sviečková omáčka (inšpirujte sa našimi luxusnými receptami na sviečkovú omáčku 6x inak). Nové korenie sa všeobecne používa ako pri varení, tak pri pečení. Hodí sa tiež k zverine, k rybám, do marinád a paštét .

Celé bobule je možné pridať k hovädziemu či jahňaciemu mäsu spolu s plátkami alebo strúčikmi cesnaku. Najlepšie je celé bobule pridávať tam, kde je prítomná tekutina ako sú nálevy pri nakladaní zeleniny vrátane uhoriek a húb, vývary, teplé nápoje, omáčky, polievky, jednoduché sirupy a dusené jedlá .

Ak chcete chuť bobúľ trochu zmierniť, chvíľu ich zahrievajte v liatinovej panvici na sporáku alebo pečte po dobu 10 minút v rúre, než ich použijete ako korenie.

Mleté nové korenie sa používa na ochutenie mäsa, polievok, do dusených mäsových zmesí, do zeleniny a pečiva rovnako, ako by ste použili mletý muškátový oriešok, škoricu alebo klinčeky. Obvykle sa pridáva na začiatku varenia alebo pečenia. Skvele chutí aj v šaláte Tabbouleh . Môžete ich tiež použiť do perníkového cesta, cukroví, do ciest na sušienky a rôzne koláče . A až si nabudúce budete treba pripravovať horúcu čokoládu, pridajte trochu mletého nového korenia pre väčšiu hĺbku a nádych pikantnosti!

Novému koreniu takmer vždy prospieva aplikácia tepla (tj skôr ich povarte v pudingu, než by ste nimi posypali koláč).

Bobule nového korenia nie sú jeho jedinou užitočnou súčasťou. Čerstvé listy môžu dodať pokrmom príjemnú chuť (ako bobkový list). Drevo sa používa na údenie mäsa a údenín .

Ďalšie tipy, ako nové korenie použiť

  • Celé bobule opečte na suchej panvici a potom ich povarte vo varenom mušte alebo víne , prípadne ich môžete vylúhovať do mlieka a smotany na prípravu domácej zmrzliny .
  • Varte bobule s marhuľami, čerstvým zázvorom a citrónom a vznikne vám skvelý základ na opojnú marmeládu .
  • Pripravte si skvelú náplň do koláča , kedy zmiešate mleté ​​mäso so sušeným ovocím, novým korením, škoricou, zázvorom, muškátovým orieškom a klinčekmi.
  • Použite ho do tekvicových receptov ako sú tekvicové koláče či muffiny.
  • Počas zimy sa zahrejte vareným vínom či jablčným muštom , do ktorých sa nové korenie skvele hodí.
  • Ochuťte svoj jablkový koláč kombináciou nového korenia a škorice.
  • Pripravte si luxusné mäsové guličky z mletého mäsa, strúhanky, čierneho korenia, nového korenia, zázvoru, muškátového orieška a klinčekov.

Čím nové korenie nahradiť?

Nové korenie je jediné svojho druhu a nenahraditeľné. Avšak ak ho práve nemáte po ruke a potrebujete ho niečím nahradiť, pripravte si nasledujúcu zmes korenia:

  • ½ lyžičky mletej škorice
  • ¼ lyžičky mletého klinčeka
  • ¼ lyžičky mletého muškátového orieška
  1. V malom pohári zmiešajte škoricu, klinčeky a muškátový oriešok a pretrepte, kým sa všetko nezmieša.
  2. Použite rovnako ako nové korenie.
Škorica, muškátový oriešok a klinčeky na drevenom lopári.
www.shelovesbiscotti.com

Pokiaľ chcete nahradiť celé bobule nového korenia mletým novým korením alebo naopak, prepočet je šesť celých plodov nového korenia ekvivalentný k 1/4 až 1/2 čajovej lyžičky mletého nového korenia.

Ako sa nové korenie pestuje?

Ako už bolo povedané, nové korenie pochádza zo sušených zelených plodov stromu Pimenta dioica z čeľade myrtovitých (Myrtaceae), ktorý dosahuje výšku 9 – 20 metrov. Vyskytuje sa v stredoamerických krajinách ako Guatemala, Mexiko či Honduras, kam bol pravdepodobne zavlečený sťahovavými vtákmi. Pôvodne pochádza z Karibiku, konkrétne z Jamajky, a prvýkrát bol identifikovaný okolo roku 1509. Plody sa zbierajú pred úplným dozretím a následne sa sušia na slnku. Počas sušenia sa bobule zmení zo zelenej na matne červenohnedú. Takmer guľovitý plod s priemerom asi 5 mm obsahuje dve obličkovité tmavo hnedé semená. U nás pimentovník síce porastie, ale nebude plodiť.

Pimentovník pravý, na ktorom rastú bobule.
www.world-crops.com

História nového korenia

Nové korenie používali Mayovia ako balzamovací prostriedok a ďalší juhoamerickí indiáni na ochutenie čokolády . Títo domorodci ho tiež používali používali na konzerváciu mäsa . Mäso konzervované novým korením bolo v Arawaku známe ako boucan , a tak neskôr Európania, ktorí takto upravovali mäso, začali byť známi ako boucaniers, z ktorých nakoniec vznikli „bukanieri“.

Nové korenie priviezol do Európy Krištof Kolumbus zo svojej výpravy na Jamajke a pomenoval ho jamajské korenie , najskôr pre podobnosť plodov s korenistom a jemne pálčivú chuť. Pretože išlo o neznáme korenie, dostalo sa mu teda názvu „Nové korenie“. Vzhľadom k jeho všetkej chuti sa vo svete môžeme stretnúť v preklade s názvami ako „všetkého chuť“, alebo tiež „štvoro korenie“. V súčasnej dobe je Jamajka najväčším producentom nového korenia, odkiaľ tiež pochádzajú tie najkvalitnejšie bobule a taktiež sa tu vyrába jamajský rum, kde je hlavnou zložkou práve nové korenie.

Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikmi dobrého jedla a radi varíme. Na tomto webe vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej bežnými receptami. Budeme radi, ak naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť, ako vám chutili. Dobrú chuť! :)