Kajenské korenie, pikantné korenie, ktoré je v skutočnosti paprika. V čom sa líši od chilli?

Ak chceme pokrmom dodať štipľavú chuť, väčšina z nás siaha po štipľavej paprike.

Ešte intenzívnejšia chuť ale má kajenské korenie.

V skutočnosti ide o druh sušených mletých čili papričiek.

Ako ho správne používať?

Do akých pokrmov sa najviac hodí a aké pozitíva nám jeho konzumácia prináša?

Vydajte sa s nami po stopách tohto po čertoch pálivého korenia.

Čo je kajenské korenie?

Pálivé korenie, ktoré poznáme pod názvom kajenské korenie, v skutočnosti korením vôbec nie je. Rovnako ako sečuánske korenie totiž nepochádza z čierneho korenistého (Piper nigrum). Kajenské korenie sú v skutočnosti namleté čili papričky, väčšinou ide o druh paprika krovitá (Capsicum frutescens).

Zrelé červené čili papričky sa melú na veľmi jemný prášok, ktorý sa používa buď samostatne, alebo sa mieša s ostatným korením, najmä so soľou či čiernym korením. Pre svoju charakteristickú ostrú chuť sa využíva najmä v mexickej a ázijskej kuchyni.

Mletá podoba kajenského korenia.
zdroj: webrestaurantstore.com

Ako chutí kajenské korenie?

Kajenské korenie začína ako malá, tenká a jasne červená paprička. Tá sa neskôr usuší a rozomelie na oranžový až červený prášok. S čerstvým kajenským korením sa takmer nestretnete. Chuť kajenského korenia v sebe snúbi pikantnosť a ostrosť, obyčajná štipka mletého kajenského korenia stačí na oživenie mnohých pokrmov. Pálivosť je spôsobená obsahom kapsaicínu, látky, ktorá pri konzumácii stimuluje nervové zakončenia na jazyku. Toto korenie je jednou z hlavných zložiek omáčky tabasco aj zmesi karí.

Aký je rozdiel medzi kajenským korením, chilli a pálivou paprikou?

V korenke či miske sú si tieto tri ostré korenia v mletej podobe veľmi podobné, ich chuťové profily sa ale mierne líšia.

  • Kajenské korenie – je vlastne veľmi pálivé chilli pochádzajúce z rastliny menom paprika krovitá, na Scovilleho stupnici, metóde merania pálivosti papričiek, nachádza vyššie ako „bežné“ chillli.

  • Chilli – chilli papričky alebo tiež feferónky sú malé papričky rôznych farieb s rôznou intenzitou pálivosti, pochádzajú z rôznych druhov papriky, napríklad z papriky siatej či papriky čínskej.

  • Pálivá paprika – väčšinou sa jedná o mletú zmes rôznych pálivých i nepálivých odrôd papriky, z hľadiska intenzity sa na Scovilleho stupnici nachádza najnižšie.
Drevené lyžice s rôznym pálivým korením.
zdroj: huayufengfood.com

Pôvod kajenského korenia

Pokiaľ ide o názov kajenské korenie, Cayenne je mesto v juhoamerickej Francúzskej Guyane, odkiaľ toto korenie pôvodne pochádza. Názov korenie mu dali Európania potom, čo sa po objave Ameriky korenia dostalo do Európy, pretože im svojou ostrosťou pripomínalo korenie. Okrem toho papriky ako také sa do Európy tiež dostali až v súvislosti so zámorskými objavmi.

Dnes sa s paprikou krovitou, z ktorej kajenské korenie pochádza, stretneme v rôznych krajinách, predovšetkým tropického pásu, pretože papričky potrebujú na plné dozretie dlhú dobu. K najvýznamnejším svetovým producentom patrí Čína, Mexiko, India a niektoré africké štáty.

Ako používať kajenské korenie?

Toto korenie je jednou zo základných ingrediencií mexickej kuchyne, ale stretnete sa s ním aj v kuchyni indickej, thajskej či japonskej. Všeobecne platí, že ho možno použiť vo všetkých receptoch, ktoré vyžadujú čili.

Vzhľadom na veľkú pálivosť kajenského korenia je nutné byť pri jeho používaní veľmi obozretní a používať naozaj len malé množstvo, inak jeho intenzita potlačí všetky ostatné ingrediencie.

  • Malé množstvo kajenského korenia môžete veľmi jednoducho použiť pri príprave chilli con carne , dodá pokrmu na ostrosti.

  • Veľmi rozmanité využitie nájde toto korenie v receptoch s fazuľami . Oživí fazuľovú polievku, šalát aj guláš.

  • Milovníci mexických pokrmov sa bez kajenského korenia nezaobídu ani pri príprave burrita alebo tachos.

  • Ďalšou možnosťou je pridanie tohto korenia do rozmanitých receptov na mleté mäso . Svojou chuťou môže oživiť fašírky aj plnené paprikové struky.

  • V spojení so soľou vzniká aj korenistá soľ, ktorá sa používa ako korenie k mäsovým pokrmom.

  • Ozvláštniť kajenským korením možno aj strúhanku, výsledné vyprážané pokrmy tak budú mať intenzívnejšiu chuť. Pridajte malé množstvo tohto korenia napríklad v receptoch na vyprážané rezne alebo vyprážaný syr.

Miska s chilli con carne.
zdroj: cookidoo.it

Čím nahradiť kajenské korenie?

V prípade, že nemáte kajenské korenie, môžete ho v receptoch pomerne ľahko nahradiť inými sušenými čili papričkami alebo mletou pálivou paprikou. V porovnaní s kajenským korením ich budete musieť na docielenie rovnakej pálivosti pokrmu použiť väčšie množstvo.

Skladovanie

Kajenské korenie skladujte v uzavretej vzduchotesnej nádobe na suchom a temnom mieste. Rovnako ako väčšina ostatných mletých druhov korenia, postupom času stráca svoju intenzitu.

Kajenské korenie a zdravie

Kajenské korenie obsahuje okrem kapsaicínu tiež množstvo rôznych minerálov, antioxidantov a ďalších látok, ktoré majú mnoho pozitívnych účinkov na naše zdravie.

  • Prínosy kapsaicínu – mnoho zdravotných prínosov pripisovaných kajenskému koreniu súvisí s obsahom kapsaicínu. Výskumy naznačujú, že kapsaicín môže ponúknuť niekoľko zdravotných výhod, vrátane úľavy od bolesti, zlepšenie športového výkonu či zníženie hladiny cukru v krvi. Okrem toho má tiež protizápalové a antioxidačné vlastnosti.

  • Prínosy ďalších rastlinných zlúčenín – hoci je kapsaicín pravdepodobne najznámejšou rastlinnou zlúčeninou obsiahnutou v kajenskom korení, nájdeme v ňom aj ďalšie rastlinné zlúčeniny s antioxidačnými a protizápalovými účinkami, ako sú flavonoidy či karotenoidy. Tieto látky môžu pomáhať chrániť pred poškodením buniek spôsobeným oxidačným stresom.

  • Kardiovaskulárne ochorenia – prospešné zlúčeniny obsiahnuté v kajenskom korení môžu chrániť pred niektorými zdravotnými stavmi, vrátane srdcových ochorení. Štúdia napríklad potvrdila, že pravidelná konzumácia je spojená s nižším rizikom úmrtia na srdcové ochorenie. Kapsaicín zlepšuje niektoré aspekty kardiovaskulárneho zdravia, vrátane funkcie ciev.

  • Prechladnutie – niektorí ľudia používajú kajenské korenie v domácich prostriedkoch proti prechladnutiu. Výskumy potvrdzujú, že kapsaicín môže zmierniť príznaky, ako je kýchanie alebo upchatý nos.

  • Úľava od bolesti – kapsaicín má pri lokálnom použití tiež potenciál znižovať bolesť, a to znížením množstva substancie P – chemickej látky, ktorá prenáša správy o bolesti do mozgu. Krémy alebo masti obsahujúce kapsaicín pomáhajú napríklad zmierniť bolesť a citlivosť pri osteoartróze. Niektorí ľudia však môžu pri aplikácii ako vedľajší účinok pociťovať nepríjemné pálenie.

  • Kožné problémy – antibakteriálne vlastnosti kajenského korenia pomáhajú chrániť telo pred niektorými baktériami rodu Streptococcus, ktoré môžu spôsobovať infekcie kože a mäkkých tkanív. Štúdie preukazujú, že kapsaicínové náplasti môžu zmierniť svrbenie spôsobené rôznymi kožnými ochoreniami, vrátane psoriázy.

  • Zažívacie problémy – kajenské korenie tiež napomáha správnej funkcii tráviacej sústavy, stimuluje tráviaci proces a znižuje zápalové procesy v črevách.

  • Chudnutie – potravinové doplnky obsahujúce kajenské korenie zrýchľujú metabolizmus, a tak podporujú chudnutie. Konzumácia tohto korenia mierne zvyšuje telesnú teplotu, čo vedie k spaľovaniu ďalších kalórií. Ľudia konzumujúci pálivé pokrmy majú vo všeobecnosti aj menšiu chuť na sladké a tučné jedlá.

Nutričné hodnoty, vitamíny a minerály v kajenskom korení

Jedna čajová lyžička kajenského korenia, ktorá zodpovedá približne 1,8 gramu, v sebe ukrýva:

Kalórie Bielkoviny Tuky Sacharidy Vláknina
5,72 kcal 0,216 g 0,311 g 1,02 g 0,49 g

Z hľadiska vitamínov je kajenské korenie obzvlášť bohaté najmä na provitamín A a vitamín C. Karotenoidy provitamínu A obsiahnuté v kajenskom korení zahŕňajú alfa karotén a beta karotén, ktoré telo dokáže premeniť na aktívnu formu vitamínu A. Z ďalších vitamínov v ňom nájdeme tiež vitamín K E.

Vitamín A Vitamín B1 Vitamín B2 Vitamín B3 Vitamín B Vitamín C Vitamín E Vitamín K
749 IU 0,006 mg 0,017 mg 0,157 mg 0,044 mg 1,38 mg 0,538 mg 1,44 µg

Pokiaľ ide o minerálne látky, kajenské korenie v sebe ukrýva napríklad draslík, železo či meď.

Draslík Fosfor Horčík Mangán Meď Vápnik Zinok Železo
36,2 mg 5,27 mg 2,74 mg 0,036 mg 0,007 mg 2,66 mg 0,045 mg 0,14 mg

Nežiaduce účinky kajenského korenia

Manipulácia s kajenským korením môže u citlivejších jedincov viesť k podráždeniu očí a pokožky. Konzumácii tohto korenia by sa mali všeobecne vyhnúť ľudia, ktorým pálivé pokrmy spôsobujú pálenie záhy alebo ďalšie zažívacie problémy. Užívanie vysokých dávok doplnkov stravy s kajenským korením môže byť spojené tiež rizikom nepravidelného srdcového rytmu a zvýšeného krvného tlaku.

Pestovanie kajenského korenia

Chilli papričky, vrátane tých, z ktorých sa získava kajenské korenie, v posledných rokoch prenikajú aj na naše parapety, balkóny a terasy, pretože ich možno pomerne ľahko pestovať v kvetináči. Okrem toho, že si z nich tak môžete následne vyrobiť vlastné kajenské korenie, aj keď jeho intenzita väčšinou nie je taká silná ako u korenia, ktoré pochádza z tropických oblastí, je aj zaujímavou okrasnou rastlinou.

Rastlina papriky, z ktorej sa získava kajenské korenie.
zdroj: gardeningknowhow.com

Semienka najprv namočte vo vode, nechajte naklíčiť a následne si z nich vypestujte sadeničky. Rastlinky potrebujú dostatok tepla, vlhka aj svetla. Plody by pred zberom mali zrieť na teplom a slnečnom mieste tri mesiace. Ideálnym miestom je okno smerujúce na juh, prípadne teplý balkón alebo samozrejme skleník.

Sušená podoba kajenského korenia pred namletím.
zdroj: garden.eco

Sušenie

Po zbere papričky rozkrojíme napoly a necháme dôkladne uschnúť na slniečku alebo ich usušíme pomocou elektrickej sušičky. Pred rozomletím z papričiek odstránime semienka, sú horké, a mohli by tak negatívne ovplyvniť chuť kajenského korenia.

Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikmi dobrého jedla a radi varíme. Na tomto webe vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej bežnými receptami. Budeme radi, ak naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť, ako vám chutili. Dobrú chuť! :)