Žlknutie tukov je pre potravinársky priemysel problém, terciálny butylhydrochinón (E319) tento proces spomalí. Za akú cenu?

Terciálny butylhydrochinón skrátene TBHQ je dôležitým potravinárskym antioxidantom.

Chráni tuky a oleje pred oxidačným poškodením alebo žltnutím, čím predlžuje ich trvanlivosť a stabilitu.

Komerčné TBHQ sa vyrába reakciou hydrochinónu s terc-butanolom alebo izobutylénom.

Molekulárny vzorec E319 je C10H14O2 .

Hlavné dôležité body o E319 – terciálnom butylhydrochinóne:

Je to antioxidant.
Nie je to prírodná látka.
Nie je vhodné pre deti.
Je to potenciálny alergén .
Použitie v SR je povolené, ale odporúčame sa tomuto potravinovému aditívu vyhýbať.

Kde sa terciálny butylhydrochinón používa?

Terciálny butylhydrochinón je silný syntetický antioxidant, ktorý sa používa na uchovanie čerstvosti tým, že zabraňuje oxidácii a znehodnoteniu nenasýtených mastných kyselín v olejoch a tukoch. Zároveň pôsobí proti niektorým baktériám a plesniam.

Používa sa buď samostatne, alebo v kombinácii s inými antioxidantmi, ako je butylhydroxyanizol (BHA) alebo butylhydroxytoluén (BHT).

Často ním sú konzervované nielen konkrétne rastlinné oleje, margaríny či živočíšne tuky, ale aj rozmanité vyprážané pochutiny, ako sú zemiačiky, kuracie nugety a hamburgery.

Nájdeme ho ale aj v orechoch, instantných polievkach, popcorne, krekroch, cereálnych výrobkoch i cukrovinkách.

  • Billa Clever popcorn
  • Vénusz Olej na vyprážanie
  • YumYum Instantná rezancová polievka s kuracou príchuťou, Instantná polievka s príchuťou pekinskej kačice

Okrem potravinárskeho priemyslu sa používa ako antioxidant v bionafte, ako fixačný prostriedok na zníženie rýchlosti odparovania a zlepšenie stability sa pridáva sa tiež do lakov či parfumov.

Je E319 zdravé?

Použitie terciálneho butylhydrochinónu v potravinárskom priemysle bolo schválené americkým Úradom pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) aj Európskym úradom pre bezpečnosť potravín (EFSA).

TBHQ je možné bezpečne používať ako antioxidant samostatne alebo v kombinácii s BHA alebo BHT as maximálnym množstvom 0,02 % obsahu tukov v potravine.

Niektoré štúdie naznačujú, že u citlivých osôb alebo pri nadmernej konzumácii môže terciálny butylhydrochinón spôsobovať nevoľnosť, dusenie či alergické reakcie. Nie je možné vylúčiť ani spojenie s rakovinou močového mechúra, predovšetkým v spojení s nitrozamínmi.

Použitie v EÚ vs. USA vs. svet

Používanie TBHQ v potravinárskom priemysle je povolené v EÚ aj USA. Denná dávka by nemala prekročiť 0,7 mg na 1 kilogram telesnej hmotnosti.