E913 alebo lanolín. Pomáha, chráni a zvlhčuje vašu pleť.

Názov „lanolín“ pochádza z latinského lana (bavlna) a oleum (olej). Ide o niečo ako vosk vylučovaný mazovými žľazami oviec. Je to viskózna hnedo-žltá hmota.

Hlavné dôležité body o E913 (lanolínu):
· Je vhodný pre deti, mnoho detskej kozmetiky ho obsahuje
· Na poranenej koži môže vyvolať drobné alergické reakcie
· Je prírodná, nezávadná látka
· Možno nahradiť napr. včelím voskom

Výroba E913

Lanolín, ktorý používajú ľudia, sa získava z vlny oviec, ktoré sú na tento účel špeciálne šľachtené. Mazové žľazy oviec lanolín produkujú, aby im pomáhal odpudzovať vodu a udržiavať srsť suchú a odolnú proti vplyvom okolitého prostredia.

Ostrihaná srsť sa najskôr očistí roztokom mydla alebo prehnite v horúcej vode, aby sa očistila od nečistôt. Potom sa vkladá do odstredivky, ktorá oddelí lanolín od všetkého ostatného (chemikálií, zvyškov nečistôt). Ďalší proces potom zahŕňa bielenie, parfumáciu, sušenie.

Na čo sa lanolín používa?

V potravinárstve sa lanolín používa ako leštiaca látka najmä na ovocie.

Široké využitie našiel lanolín v kozmetike – nájdete ho v mnohých pleťových krémoch. Jeho „super schopnosťou“ je zvlhčovať, chrániť a hojiť pleť. Využitie nájde aj v medicíne, kde je často použitý ako základ do krémov, napríklad na zmäkčovanie jaziev, poranenia, hojenia a pod. Nájdete ho aj v balzamoch na pery, detských krémoch. Pomáha chrániť pleť pred zimou.

Čistý lanolín, v podobe masti Purelan, používajú aj dojčiace ženy na popraskané a poranené bradavky, ktoré pomáha liečiť a zabraňuje ďalšiemu zraňovaniu. Vzhľadom na to, že je lanolín pre deti neškodný, nie je potrebné ho pred dojčením utierať.

Je lanolín zdravý?

V prípade E913 môžeme jednoznačne povedať – áno, je zdravý. Sami doktori ho odporúčajú pre dojčiace ženy a spätná väzba od žien, ktoré ho používali bola vždy pozitívna.

Napriek tomu sú však štúdie, ktoré ukazujú, že lanolín je vhodný hlavne pre zdravú pleť a že v prípade poranenej kože môže spôsobiť drobné alergické reakcie.

Je možné lanolín niečím nahradiť?

Ak reaguje vaša pleť na lanolín zle, možno sa porozhliadnuť po kozmetike, ktorá obsahuje vazelínu, minerálne oleje alebo parafín. Ak uprednostňujete viac prírodnú možnosť, je tu potom včelí vosk a ďalšie ingrediencie získavané priamo z rastlín – prírodné vosky a hydrogenované rastlinné oleje.

Použitie v EÚ vs. USA vs. Svet

Lanolín sa používa všade vo svete. V Amerike majú viac ako 50 rôznych druhov oviec a celkovo vo svete je viac ako 1 000 rôznych druhov oviec. Niektoré druhy oviec sú chované výhradne kvôli lanolínu.