Prečo by nemali vegáni konzumovať polyoxyetylén monostearát (E431) a kde všade sa používa?

Polyoxyetylén monostearát (E431) je krémovo sfarbená vosková pevná látka, môže sa ale vyskytovať aj vo forme vločiek. V potravinárstve sa používa ako emulgátor, odpeňovač a stabilizátor. Ide o ester kyseliny stearovej, čo je prirodzene sa vyskytujúca mastná kyselina.

Potraviny s týmto éčkom môžu bezpečne konzumovať ľudia s alergiou na lepok. Polyoxyetylén monostearát obsahuje mastné kyseliny, ktoré sú takmer vždy z rastlinných olejov, ale nemožno vylúčiť použitie živočíšneho tuku (vrátane bravčového). Preto nemôžeme E431 odporučiť vegánom a vegetariánom.

Hlavné dôležité body o E431 – Polyoxyetylén monostearát:
Môže byť živočíšneho pôvodu.
Ide o odpeňovač.
Odporúčame na 3/5.

Výroba E431

E431 je syntetická zlúčenina vyrobená z etylénoxidu (syntetická zlúčenina) a kyseliny stearovej (prírodná mastná kyselina).

Na čo sa používa polyoxyetylén monostearát?

E431 znižuje alebo bráni tvorbe peny, ďalej zachováva fyzikálne vlastnosti potravín a kozmetiky a zaisťuje, aby zmes zostala v rovnomernom stave, umožňuje, aby voda a oleje zostali premiešané dohromady a vytvorili emulziu av neposlednom rade tiež znižuje povrchové napätie, aby bolo možné vytvárať zmesi rovnomerne.

Príklady potravín a nápojov, kde sa E431 niekedy vyskytuje:

  • pekárske výrobky
  • pudingy
  • víno

Je E431 zdravé?

Vedľajšie účinky v miernych koncentráciách nie sú známe. Osoby neznášajúce propylénglykol by sa však polyoxyetylén monostearátu mali vyhýbať.

Použitie EÚ vs. USA vs. svet

Použitie E431 je v EÚ povolené iba pri výrobe vína, v USA, Austrálii a na Novom Zélande je schválený ako pridaná potravinárska látka.