E953 alebo isomalt – náhrada cukru, ktorá má jeden háčik

Isomalt je náhrada cukru, typ cukrového alkoholu, ktorý sa používa predovšetkým preto, že jeho fyzikálne vlastnosti sa podobajú tým, ktoré má cukor.

Hlavné dôležité body o sladidle E953 – izomalte:
· Nesmie sa používať do detskej výživy
· Nadmerná konzumácia môže spôsobiť problémy
· V nízkych dávkach je vhodnou náhradou cukru
· Je vhodný najmä pre diabetikov

Výroba E953

Výroba izomaltu je trochu komplikovaná. Chemici najprv izolujú prírodné cukrové zlúčeniny z repy, potom ich (zvyčajne teplom) prevedú na redukujúci disacharid. Ten sa potom hydrogenuje za použitia katalyzátora. Hoci je pôvod izomaltu prírodný, je všeobecne považovaný za umelú a to vďaka tomu, že bol rozsiahlo chemicky manipulovaný. Isomalt bol prvýkrát vyvinutý nemeckou spoločnosťou BENEO-Palatinit na začiatku 80. rokov.

Na čo sa izomalt používa?

Zďaleka najbežnejšie použitie izomaltu je ako sladidlo v cukríkoch „bez cukru“, kvapkách proti kašľu a ďalších komerčne pripravovaných potravinách. Výrobcovia potravín môžu často dosiahnuť rovnaké sladkosti ako keby použili cukor, ale bez obáv z cukru v krvi az kalórií. To ale neznamená, že je izomalt úplne bez kalórií – obsahuje cca polovicu kalórií, ktoré má cukor. Vzhľadom na to, že nespôsobuje zubný kaz, používa sa aj do niektorých zubných pást na zlepšenie chuti.

Môže sa používať aj ako konzervačný prostriedok – predlžuje trvanlivosť potravín a niekedy sa používa v raňajkových cereáliách, sušienkach a pekárskych výrobkoch. Má tendenciu stabilizovať ostatné prísady a oddialiť vznik plesne a kazenia potravín.

Veľa kuchárov a profesionálnych dekoratérov potravín používa isomalt na estetické účely. Je veľmi populárny na tortové ozdoby – väčšina cukroviniek vyrobených pre televízne súťaže, svadobnú show a pod. používa isomalt, pretože vyzerá lesklo a rýchlo tuhne.

Je prísada E953 zdravá?

Isomalt je látka podobná cukru, ktorá má mnoho vlastností prírodného sladidla, ale obsahuje iba nízke hladiny glukózy. Vďaka tomu má iba veľmi malý vplyv na hladinu cukru v krvi a je všeobecne považovaný za „bezpečný“ pre diabetikov a ďalšie osoby, ktoré z rôznych dôvodov potrebujú strážiť hladinu cukru v krvi. Isomalt je tiež bezlepkový. Nespôsobuje zubný kaz ako bežný cukor.

Ale pozor! Nadmerná konzumácia potravín obsahujúcich izomalt môže viesť k vážnym žalúdočným problémom, nadúvaniu a plynatosti. Mnoho ľudí uvádza, že im stačí aj minimálne množstvo, aby tieto následky pocítili. Je to preto, že isomalt nie je ľahko stráviteľný – zatiaľ čo s obyčajnými cukrami ľudské telo zaobchádza ako so sacharidmi, isomalt považuje za vlákninu.

Niektoré štúdie naznačujú, že konzumácia malých množstiev izomaltu v priebehu času môže vybudovať pomalú toleranciu.

Použitie v EÚ vs. USA vs. Svet

Je povolený všade vo svete.