E507 alebo kyselina chlorovodíková – viete, že ju nájdete aj v ľudskom žalúdku?

Kyselina chlorovodíková, známa tiež ako kyselina muriatová, je vodný roztok chlorovodíka. Je to bezfarebná kvapalina s výrazným štipľavým zápachom.

Hlavné dôležité body o regulátore kyslosti E507 – kyseline chlorovodíkovej:
· V potravinárskych dávkach deťom neškodí
· Ako prísada v jedle alergické reakcie nevyvolá
· Jej používanie v potravinárstve je bezpečné

Výroba E507

Kyselina chlorovodíková sa obvykle priemyselne pripravuje rozpúšťaním chlorovodíka vo vode. Výroba tejto kyseliny je vo veľkom meradle takmer vždy spojená s výrobou iných chemikálií, vyrába sa napríklad chloralkalickým procesom, pri ktorom sa vyrába aj hydroxid, vodík a chlór.

Celková svetová produkcia sa odhaduje na 20 miliónov ton za rok, z toho len 3 milióny ton z priamej syntézy a zvyšok ako sekundárny produkt z organických a podobných syntéz.

Na čo sa kyselina chlorovodíková používa?

Kyselina chlorovodíková je silná anorganická kyselina, ktorá sa používa v mnohých priemyselných procesoch, ako je napríklad čistenie kovov.

Používa sa ale aj na spracovanie kože, do domácich čistidiel (na odstraňovanie vodného kameňa) av stavebníctve (na čistenie malty z muriva).

V potravinárstve sa používa pri výrobe potravinárskych prísad. Medzi typické produkty patrí aspartám, fruktóza, kyselina citrónová, lyzín, hydrolizovaný rastlinný proteín a výroba želatíny. Extra čistú potravinársku kyselinu je možné použiť v prípade potreby aj pre konečný produkt napríklad ako okysľovač v omáčkach, zeleninových šťavách a konzervách, kde pomáha zlepšiť chuť a oddiali pokazenie produktu.

Kyselinu chlorovodíkovú nájdeme ale aj vo vlastnom žalúdku, kde je jednou z hlavných zložiek žalúdočnej kyseliny. Žalúdočná kyselina slúži ako ochrana proti mikroorganizmom a na prevenciu infekcií. Je dôležitá na trávenie potravy.

Je prísada E507 zdravá?

Chloridy používané v potravinárstve majú nízku akútnu orálnu toxicitu a nepanujú žiadne obavy ohľadom genotoxicity a karcinogenity. V roku 2002 bola kyselina chlorovodíková a jej draselné, vápenaté a horečnaté sodné soli hodnotené spoločnosťou TemaNord, ktorá dospela k záveru, že chloridy sú bezpečné potravinárske aditíva.

Ako u všetkých kyselín záleží na koncentrácii. Pri používaní čistidiel s obsahom kyseliny chlorovodíkovej sa odporúča použitie rukavíc (a ďalších ochranných pomôcok), aby nedošlo k poleptaniu kože a sliznice.

Použitie v EÚ vs. USA vs. Svet

Používanie kyseliny chlorovodíkovej je povolené všade vo svete.