E392 alebo rozmarínové extrakty – zdravý a voňavý konzervant a antioxidant

Rozmarín je voňavá, drevitá bylina, ktorá sa často používa na korenenie pokrmov ako je pečené kura alebo zemiaky. Ale jeho potenciál siaha ďaleko za hranice obyčajného zvýrazňovača chuti.

Hlavné dôležité body o konzervante E392 – rozmarínovom extrakte:
· Je vhodný pre deti
· Nespôsobuje alergické reakcie
· Má pozitívny vplyv na naše zdravie
· Je skvelým prírodným konzervantom a antioxidantom

Výroba E392

Extrakt z rozmarínu sa vyrába z mletých sušených listov rozmarínu pomocou jedného z dvoch typov extrakcií pomocou rozpúšťadla. Menovite potravinárskym etanolom alebo acetónom. Výsledná zmes sa oddelí od vysušených listov koncentráciou a/alebo zrážaním. Potom dochádza k filtrácii, aby sa odstránili zvyšky listov, vákuovému odparovaniu rozpúšťadla, sušeniu a preosievaniu za účelom získania jemného prášku samotného extraktu. Podľa určenia potom extrakt môže prejsť ešte deodorizáciou či odfarbovaním. Extrakt má podobu jemného zeleného prášku alebo kvapaliny.

Najväčším spracovateľom a dovozcom rozmarínu je Španielsko, konkrétne provincie Murcia (juhovýchodné Španielsko).

Na čo sa rozmarínový extrakt používa?

Existujú prírodné zložky, ktoré samy plnia konzervačné a antioxidačné funkcie. Rozmarín je jednou z nich. Jeho listy sa tradične používali pri príprave domácich klobás – pre jeho vôňu a chuť, ale hlavne pre jeho schopnosti udržať potraviny čerstvé. Za to, že toto rozmarín vie, vďačí bioaktívnym zlúčeninám. Konkrétne ide o dva typy polyfenolov: kyselinu karnosovú a rozmarínovú. Tie zabraňujú tvorbe voľných radikálov, takže ich aplikácia v potravinách spomaľuje oxidačné procesy.

Funkčnosť rozmarínu sa znásobí, keď sú jeho zlúčeniny izolované a koncentrované v extrakte.

Používa sa najmä v údeninách, šunkách, mletom mäse, čerstvých rybárskych produktoch, spracovaných rybárskych produktoch, tukoch a omáčkach či horčiciach atď.

Je prísada E392 zdravá?

Rozmarín je bylina, ktorá sa tradične používa ako protizápalové a analgetické činidlo av súčasnosti je študovaná pre protirakovinové a hepatoprotektívne vlastnosti. Niekoľko štúdií ukázalo, že podávanie rozmarínu má pozitívny vplyv na gastrointestinálne zdravie prostredníctvom zníženia oxidačného stresu a zápalu v GI trakte.

Medzi zdraviu podporujúce vlastnosti rozmarínu patrí aj terapeutický potenciál pre Alzheimerovu chorobu a protirakovinové vlastnosti.

Vykonali sa štúdie na potkanoch, ktoré dokázali, že rozmarínový extrakt nemá žiadne negatívne účinky, a to až do množstva 500 – 1500 mg/kg/deň u dospelého človeka.

Použitie v EÚ vs. USA vs. Svet

Je povolený v EÚ aj USA, rovnako tak v Austrálii a na Novom Zélande.