Prečo je pre nás hydrogénsiričitan draselný (E228) nebezpečný a kde všade sa používa?

Hydrogensiričitan draselný je draselná soľ kyseliny siričitej a používa sa ako antimikrobiálna syntetická konzervačná látka v potravinárskych výrobkoch. Jedná sa o biely, nestály prášok, bez chuti a zápachu, ktorý sa tiež používa ako spevňujúci a dezinfekčný prostriedok.

Potraviny s týmto éčkom môžu bezpečne konzumovať ľudia s alergiou na lepok a vegáni.

Hlavné dôležité body o E228 – Hydrogensiričitan draselný:
Nie je vhodné pre deti.
Môže spôsobovať alergickú reakciu.
Ide o konzervant.
Neodporúčame.

Výroba E228

Hydrogénsiričitan draselný sa získava chemicky varením hydroxidu draselného alebo vodného roztoku uhličitanu s oxidom siričitým. Výsledné aditívum obsahuje mnoho nečistôt: voľné alkálie a ich uhličitany, rôzne sírany a siričitany.

Na čo sa používa hydrogénsiričitan draselný?

Okrem iného sa tiež používa pri výrobe alkoholických nápojov ako sterilizačný prostriedok av kozmetike.

Príklady potravín a nápojov, ktoré niekedy obsahujú E228:

  • pivo
  • konzervované ovocie a zelenina
  • ovocné džúsy
  • ovocné džemy
  • kyslé uhorky
  • víno

Je E228 zdravé?

Pečeň redukuje hydrogensiričitan draselný na síran, ktorý môže byť vylučovaný ako zložka moču. Rovnako ako u iných solí kyselín siričitých ničí E2278 obsah vitamínu B1 v potrave, ktorý je dôležitý pre zdravé srdce a nervy. Pridávaným siričitanom (E221 – E228) je potrebné sa vyhnúť, pokiaľ jedinec netoleruje prírodné siričitany. Môže im spôsobovať astmu, podráždenie žalúdka, nevoľnosti, žihľavku a opuchy. Ovplyvňuje aj psychiku a spôsobuje hyperaktivitu u detí.

Použitie EÚ vs. USA vs. svet

Hydrogensiričitan vápenatý je schválený na použitie ako potravinárska prídavná látka v EÚ. Avšak v Austrálii, USA a na Novom Zélande je zakázaný kvôli svojim preukázaným vedľajším účinkom.