Prečo je hydrogénsiričitan vápenatý (E227) v niektorých krajinách zakázaný av akých potravinách ho môžeme nájsť?

Hydrogénsiričitan vápenatý je vápenatá soľ kyseliny siričitej a používa sa ako antimikrobiálna syntetická konzervačná látka v potravinárskych výrobkoch. Jedná sa o zelenkavú tekutinu, ktorá reaguje za vzniku siričitanu vápenatého. Funguje aj ako stužovač a to najmä v konzervovanom ovocí a zelenine.

Potraviny s týmto éčkom môžu bezpečne konzumovať ľudia s alergiou na lepok a vegáni.

Hlavné dôležité body o E227 – Hydrogensiričitan vápenatý:
Nie je vhodné pre deti.
Môže spôsobovať alergickú reakciu.
Ide o konzervant.
Neodporúčame.

Výroba E227

Vyrába sa reakciou vápenca s prebytkom kyseliny siričitej, v podstate zmesou oxidu siričitého a vody.

Na čo sa používa hydrogensiričitan vápenatý?

Okrem potravinárstva sa používa aj ako spevňujúci a dezinfekčný prostriedok. Zabraňuje tiež sekundárnemu kvaseniu pri varení piva a používa sa na umývanie pivných sudov, aby sa zabránilo zakaleniu alebo kyslosti piva.

Príklady potravín a nápojov, ktoré niekedy obsahujú E227:

  • pivo
  • konzervované ovocie a zelenina
  • ovocné džúsy
  • ovocné džemy
  • kyslé uhorky

Je E227 zdravé?

Pečeň redukuje hydrogensiričitan vápenatý na síran, ktorý môže byť vylučovaný ako zložka moču. Rovnako ako u iných solí kyselín siričitých ničí E227 obsah vitamínu B1 v potrave, ktorý je dôležitý pre zdravé srdce a nervy. Pridávaným siričitanom (E221 – E228) je potrebné sa vyhnúť, pokiaľ jedinec netoleruje prírodné siričitany. Je tiež známe, že hydrogensiričitan vápenatý vyvoláva astmatické záchvaty av Austrálii bol preto zakázaný.

Použitie EÚ vs. USA vs. svet

Hydrogensiričitan vápenatý je schválený na použitie ako potravinárska prídavná látka v EÚ. Avšak v Austrálii, USA a na Novom Zélande je zakázaný kvôli svojim preukázaným vedľajším účinkom.