Čo je hydrogénsiričitan sodný alebo E 222 a aké je jeho použitie v potravinách?

Bisulfit sodný, tiež známy ako hydrogénsiričitan sodný je jeden zo siričitanov, ktorý je možné použiť ako konzervant a antioxidant v potravinách.

Jedná sa o číru bezfarebnú občas ľahko žltkastú kvapalinu s typickou vôňou oxidu siričitého.

Hlavné dôležité body o E 222- hydrogénsiričitan sodný

Nie je prírodného pôvodu a vyrába sa synteticky

Nie je vhodný pre deti

Jedná sa o potravinový alergén au citlivejších jedincov môže dôjsť k podráždeniu očí alebo slizníc – vždy musí byť výrazne označený , pokiaľ je obsiahnutý v potravine

Táto zložka je vegánska aj bezlepková

Výroba E222

Tento konzervant môže byť komerčne vyrábaný z chemickej reakcie medzi plynným oxidom siričitým a vodným hydroxidom sodným.

Hydrogensiričitan sodný vždy musí byť tučne zvýraznený na obale potravín, pokiaľ je obsiahnutý.

Kde sa hydrogénsiričitan sodný (E 222) používa?

Pokiaľ sa pridá do vody v kyslom prostredí, uvoľňuje plynný oxid siričitý, ktorý funguje ako konzervačný prostriedok na ničenie mikroorganizmov.

Môže byť tiež použitý ako pohlcovač kyslíka, ktorý zabraňuje znehodnoteniu potravín oxidáciou. A tým chráni farbu (proti zhnednutiu), čerstvosť a chuť potravín. Bežne sa používa pri konzervovaní ovocia a listovej zeleniny.

Krevety sú často touto látkou ošetrené, aby sa zabránilo alebo spomalilo tvorbe čiernych škvŕn v hlave a pancieri po tom, čo sú vystavené kyslíka.

Jeho funkciou je zabrániť zhnednutiu pri výrobe taveného syra.

Môže byť použitý na zmäkčenie kukuričných zŕn, a tým umožňuje umožnenie ľahkému oddeleniu vlákniny a bielkovín od škrobu.

Konkrétne produkty

  • Huy Fong Foods – Sriracha omáčka
  • Milsy – Bánovecká nátierka
  • Olma – tradičné nátierkové maslo

Je E222 zdravé?

Radíme ho medzi konzervanty, ktoré môžu u niektorých jedincov spôsobiť alergickú reakciu, ako bolesť hlavy, žihľavku alebo dýchacie ťažkosti.

Použitie v EÚ vs. USA vs. svet

Tento konzervant je bezpečný na jedenie a nemá takmer žiadne vedľajšie účinky a jeho bezpečnosť bola schválená ako v USA, tak v Európskej únii, pre použitie v obmedzenom množstve.

Bisulfit sodný je všeobecne uznávaný ako bezpečný, pokiaľ sa používa ako konzervačná látka, ale je zakázaný v mäse, potravinách obsahujúci vitamín B1 a surovom/čerstvom ovocí alebo zelenine.