Oxid titaničitý (E171) bude v potravinách od augusta zakázaný. Doteraz bol takmer všade. Čo sa stalo?

Oxid titaničitý alebo tiež CI pigment biely 6 či titánová bieloba, je nerozpustné farbivo bielej farby.

V prírode sa v kryštalickej forme vyskytuje v niektorých mineráloch a rudách, ako je ilmenit, rutil, anatas, brookit alebo leuxocen, z ktorých sa získava rozmanitými chemickými procesmi.

Molekulárny vzorec E171 je TiO 2.

Po desaťročiach používania tento rok prichádza veľký zlom.

Hlavné dôležité body o E171 – oxid titaničitý:

Je to farbivo .
Je to prírodná látka .
Nie je vhodné pre deti .
Je to potenciálny alergén .
Použitie v SR nebude od 7.8.2022 v nových potravinách povolené.

Na čo sa oxid titaničitý používa?

Oxid titaničitý sa bežne používal v rade potravín, od cukríkov, čokolád, žuvačiek a ďalších sladkostí cez smotany do kávy, syry, omáčky a šalátové dresingy až po vitamínové doplnky stravy.

  • Ahold Slovakia Čoko cukríky
  • Kaufland Fleischwaren SB GmbH a Co KG Medovníky v bielej cukrovej poleve
  • Mondelez Slovakia Milka with Love, Milka čokoláda s lentilkami
  • Wrigley M&M’s Čokoládové dražé, Orbit white classic
  • Dr. Oetker Tubičky na zdobenie, Zdobenie na perníčky
  • Krajánok Pomazánka á la krab

Pre svoj jas, nepriehľadnosť a schopnosť rozptyľovať svetlo má bohaté uplatnenie aj v kozmetike, najmä v prípravkoch na opaľovanie. Nájdeme ho tiež vo farbách či náteroch, používa sa aj na farbenie papiera, keramiky či plastu.

V neposlednom rade dodáva belosť belosť a pôsobí aj ako ochranný povlak na uchovanie účinnej látky vo farmaceutických prípravkoch.

Je E171 zdravé?

Dlhé desaťročia bolo používanie oxidu titaničitého považované za bezpečné. Bol najpoužívanejším bielym farbivom, ktoré bolo povolené ako americkým Úradom pre kontrolu potravín a liečiv (FDA), tak Európskym úradom pre bezpečnosť potravín (EFSA).

Pred niekoľkými málo rokmi sa ale objavili dôkazy o tom, že jeho používanie nie je úplne bez rizika. Môže byť dokonca karcinogénna. Tieto negatívne účinky závisia od veľkosti nanočastíc a spôsobu použitia, škodlivé je najmä vdychovanie nanočastíc menších ako 10 nm.

Vzhľadom na to, že niektoré štúdie potvrdili detekciu oxidu titaničitého v lymfatických uzlinách av pľúcach, došlo v EÚ k prehodnoteniu jeho bezpečnosti.

Použitie v EÚ vs. USA vs. svet

Zatiaľ čo v USA zostalo používanie E171 naďalej povolené, v EÚ došlo k jeho odstráneniu zo zoznamu povolených prídavných látok v potravinárskom priemysle. Potraviny s obsahom oxidu titaničitého môžu byť vyrábané iba do 7.8.2022, po tomto dátume ho už novo vyrobené potraviny nesmú obsahovať.

Čím oxid titaničitý nahradiť?

Nahradenie oxidu titaničitého nie je ľahké, pretože väčšina potenciálnych substitutov nemá takú veľkú bieliacu schopnosť alebo sú toxické.