E153 alebo uhlík z rastlinnej suroviny – zdravé uhlie, ktoré vám pomôže od hnačky

Už ste niekedy videli čierne potraviny? Chlieb, zmrzlinu? Tak tá čierna vznikla práve pridaním rastlinného uhlíka. Nájdete ho aj pod menami „rastlinná čierň“ či „aktívne uhlie“.

Hlavné dôležité body o farbive E153 – uhlíka z rastlinnej suroviny:
· Deťom sa neodporúča
· Nevyvoláva alergické reakcie
· Nie je potrebné sa mu v strave vyhýbať
· Je vhodné ich používať pri zažívacích problémoch

Výroba E153

Aktívne uhlie, ako sa E153 tiež hovorí, je technicky vyrobené z rovnakého materiálu, ako brikety na grilovanie, ale nakoniec je to niečo úplne iné. Potravinárske aktívne uhlie sa najčastejšie vyrába zahrievaním dreva či kokosových škrupín na extrémne vysoké teploty, kým nie sú karbonizované. Výsledný popol sa potom spracováva parou alebo horúcim vzduchom pri rovnako vysokých teplotách, aby sa vytvorila „mikroporézna štruktúra“.

Na čo sa uhlík z rastlinnej suroviny používa?

Len zriedka sa používa samostatne v potravinách (aj keď v poslednej dobe sú čierne potraviny moderné). Je možné ho však miešať s inými farbami a tým zvýšiť ich intenzitu.

Používa sa ako farbivo do cukroviniek, pekárenských výrobkov, dekorácií, poťahovania syrov, do náhradky čierneho kaviáru, do kozmetiky a liečiv. Nájdete ho napríklad v Hašlerkách či Curaprox žuvačkách. Maximálny obsah je stanovený na 5 g/kg.

V kozmetike nájdete aktívne uhlie napríklad v bieliacej zubnej paste Ecodenta.

Je prísada E153 zdravá?

Pokiaľ je obsiahnutý v jedle, je zakázané spomínať akékoľvek zdravotné účinky (rovnako ako napríklad u byliniek). Faktom ale je, že zdravotné benefity má – rastlinný uhlík má schopnosť viazať na seba všetko, čo prechádza tráviacim traktom (čo môže ale byť aj trochu na škodu, pretože „všetko“ zahŕňa aj niektoré vitamíny a minerály). Ale vo chvíli, keď trpíme zažívacími problémami a hnačkami, je nám nápomocný (v lekárni napríklad ako Carbo medicinalis).

Užívať sa dá aj ako potravinový doplnok preventívne – 1 g rastlinného uhlia aspoň 30 minút pred jedlom a krátko po jedle, pomôže vášmu zažívaniu.

Použitie v EÚ vs. USA vs. Svet

V EÚ a Kanade je E153 pre použitie v potravinárstve schválená. Americká FDA ale jej použitie neschvaľuje, preto je v USA zakázaná.