Saturejka, súčasť provensálskeho korenia, ktorú možno ale veľmi ľahko použiť aj samostatne. Do akých pokrmov sa hodí?

Máte radi francúzsku či balkánsku kuchyňu?

V tom prípade sa nezaobídete bez saturejky.

Svojou chuťou a vôňou sa hodí k mnohým mäsovým aj zeleninovým pokrmom.

Veľmi blahodárne pôsobí na našu tráviacu sústavu a jej pestovanie zvládne každý.

Viete, že v minulosti sa používala ako náhrada drahého korenia aj ako afrodiziakum?

Vydajte sa s nami po stopách tejto zaujímavej rastliny.

Čo je saturejka?

Rovnako ako väčšina ďalších rastliniek pochádzajúcich z oblasti Stredozemia, je aj saturejka bylinka a korenie v jednom. Myslíte si, že ste ju nikdy neochutnali? O tom, že to nie je pravda, vás možno presvedčí, že je dôležitou súčasťou obľúbeného provensálskeho korenia.

Patrí rovnako ako napríklad bazalka, rozmarín či mäta do čeľade hluchavkovitých rastlín. Rod saturejka (Satureja) zahŕňa približne štyridsať druhov, pričom najznámejšími sú:

  • Saturejka záhradná (Satureja hortensis) – jednoročná rastlina pochádzajúca zo Stredozemia, hojne sa používa v balkánskej kuchyni, kvitne drobnými svetlo fialovými kvietkami.

  • Saturejka horská (Satureja montana) – vytrvalá rastlina pôvodne pochádzajúca z horských oblastí Pyrenejského polostrova, na rozdiel od saturejky záhradnej má väčšinou biele či ružovkasté kvety, pestuje sa tiež ako okrasná rastlina.

Obe dve rastlinky je možné v kuchyni využívať rovnakým spôsobom.

Rozdiely meui saturejkou záhradnou a saturejkou horskou.
zdroj: seedsandplants.co.za

Ako chutí saturejka?

Saturejka je rastlina s veľmi zaujímavou chuťou a arómou. Jej kvety majú výraznú korenenú vôňu a listy aj vňať majú mierne pikantnú, pálčivú chuť, ktorá pripomína korenie. Ostatne ľudovo sa jej niekedy prezýva oslie korenie. Možno ju používať v čerstvej aj sušenej podobe, pričom po usušení je jej vôňa ešte intenzívnejšia.

Okrem provensálskeho korenia, ktorého je spoločne s rozmarínom, bazalkou a tymianom súčasťou, ju nájdeme aj v koreniacej zmesi čubrica. Táto zmes je často používaná v balkánskej kuchyni, okrem saturejky obsahuje tiež čili papričky, múku a soľ.

Zväzok čerstvo natrhanej saturejky aj s kvetmi.
zdroj: spiceography.com

Čo obsahuje saturejka?

Pridaním saturejky do rozmanitých pokrmov je možné organizmu veľmi jednoduchým spôsobom dodať množstvo zdraviu prospešných látok. Poďme túto bylinku z nutričného hľadiska porovnať s ďalšími často využívanými bylinkami z čeľade hluchavkovitých. Všetky nutričné hodnoty sú uvedené v sušenej podobe.

Nutričné hodnoty saturejky

Saturejka
100 g
Rozmarín
100 g
Tymian
100 g
Oregano
100 g
Energia 272 kcal 331 kcal 276 kcal 265 kcal
Voda 9 g 9,31 g 7,79 g 9,93 g
Sacharidy 68,7 g 64,1 g 63,9 g 68,9 g
Bielkoviny 6,73 g 4,88 g 9,11 g 9 g
Tuky 5,91 g 15,2 g 7,43 g 4,28 g
Vláknina 45,7 g 42,6 g 37 g 42,5 g

Vitamíny a minerály

Saturejka je veľmi bohatá na niektoré minerálne látky, najmä vápnik, draslík a horčík. Z vitamínov nám dodá predovšetkým vitamín C a niektoré vitamíny skupiny B.

Saturejka
100 g
Rozmarín
100 g
Tymian
100 g
Oregano
100g
Vitamín B1 0,366 mg 0,514 mg 0,513 mg 0,177 mg
Vitamín B2 0,428 mg 0,399 mg 0,528 mg
Vitamín B3 4,08 mg 1 mg 4,94 mg 4,64 mg
Vitamín B6 1,81 mg 1,74 mg 0,55 mg 1,04 mg
Vitamín C 50 mg 61,2 mg 50 mg 2,3 mg
Draslík 1050 mg 955 mg 814 mg 1260 mg
Fosfor 140 mg 70 mg 201 mg 148 mg
Horčík 377 mg 220 mg 220 mg 270 mg
Mangán 6,1 mg 1,87 mg 7,87 mg 4,99 mg
Sodík 24 mg 50 mg 55 mg 25 mg
Vápnik 2130 mg 1280 mg 1890 mg 1600 mg
Zinok 4,3 mg 3,23 mg 6,18 mg 2,69 mg
Železo 37,9 mg 29,2 mg 124 mg 36,8 mg

Na čo sa saturejka používa?

Saturejka je známa rozmanitými blahodarnými účinkami na náš organizmus.

  • Tráviaca sústava – vďaka obsahu rozmanitých rastlinných látok pôsobí veľmi blahodárne na našu tráviacu sústavu a uľavuje od celého radu nepríjemných problémov, napríklad bolestí žalúdka, plynatosti, nadúvania, hnačky či nechutenstva.

  • Imunitný systém a antioxidanty – rovnako ako väčšina ostatných byliniek, je aj saturejka bohatá na rozmanité antioxidanty, ktoré pomáhajú posilňovať obranyschopnosť nášho tela a neutralizujú potenciálne škodlivé voľné radikály, ktoré môžu byť príčinou vzniku celého radu civilizačných chorôb.

  • Kardiovaskulárna sústava – saturejka pôsobí ako mierne prírodné kardiotonikum, teda liečivo, ktoré sa používa na zvýšenie sily sťahov srdca pri najrôznejších kardiovaskulárnych problémoch.

  • Ústna dutina – saturejka má pomerne silné protizápalové účinky, a kloktanie odvaru zo saturejky môže tak byť účinnou pomocou pri najrôznejších infekciách ústnej dutiny či krku.

  • Koža – protizápalových účinkov saturejky sa využíva tiež v starostlivosti o pleť. Silice s obsahom karvakrolemu a cymolemu, ktoré majú mierne antiseptické účinky, pomáhajú pri hojení rán a zlepšujú stav mastnej pleti. Pri kožných problémoch sa odporúča tiež bylinný kúpeľ. V tomto prípade sa saturejka často mieša s ďalšími bylinkami, najmä tymianom, šalviou a rozmarínom.

Saturejka v kuchyni

Použitie saturejky pri príprave celého radu rozmanitých pokrmov je veľmi jednoduché. Všeobecne sa dá povedať, že všade tam, kam by ste pridali korenie, môžete pridať saturejku. Používa sa v sušenej aj čerstvej podobe, v prípade potreby ju možno tiež zmraziť.

Saturejku často nájdete v receptoch z balkánskej, francúzskej a talianskej kuchyne. Vzhľadom na svoje pozitívne účinky na tráviacu sústavu sa odporúča použiť ju pri príprave tučnejších mäsitých jedál.

Rozdiel medzi saturejkou čerstvou a sušenou.
zdroj: thekitchenmagpie.com

Ako zaradiť saturejku do jedálnička?

  • Veľmi obľúbené je pridanie saturejky do rozmanitých receptov na mleté mäso . Svojou chuťou a vôňou tak môže oživiť fašírky, holandský rezeň, sekanú aj plnené paprikové struky.

  • Veľké využitie má saturejka tiež pri príprave grilovanej zeleniny , ktorá dodá výraznejšiu chuť. Pri príprave steakov na gril saturejkou môžete samozrejme ozvláštniť rozmanité mäsové marinády .

  • Jednoduchým spôsobom, ako použiť čerstvú saturejku, je na posypanie rozmanitých šalátov či polievok. Svojou chuťou sa skvele snúbi s receptami na pikantné polievky z korenia , ako je napríklad kari polievka či zázvorová polievka.

  • Pokiaľ ide o mäso, v balkánskej kuchyni sa saturejka často používa pri príprave ovčieho mäsa . Uplatnenie nájde ale aj pri príprave pokrmov z mäsa králičieho.

  • Máte slabosť pre plnené mäso? Čerstvá aj sušená saturejka ozvláštni akúkoľvek plnku. Viete, ako pripraviť najlepšiu plnku ? Použite do nej čo najviac rôznych byliniek, okrem saturejky pridajte tiež pažítku, petržlenovú vňať, šalviu, oregano či tymián.

  • K rybám, hydine či zelenine sa veľmi hodí bylinkové maslo. Stačí na panvici zmiešať nasekanú saturejku s kúskom masla, následne ich zmes rozmixovať a pridať malé množstvo soli.

  • Vegetariáni určite potešia, že saturejka má svoje využitie aj pri rozmanitej príprave húb či strukovín. Vyskúšajte ju napríklad v receptoch na šošovkový šalát .

  • Ak máte radi klasické slovenské omáčky, využite saturejku napríklad pri príprave lahodnej sviečkovej omáčky . Jej chuť aj vôňa pokrm ozvláštni. Podobne ju môžete použiť aj v omáčke paradajkovej.

  • Vo francúzskej kuchyni je saturejka ako doma. Nezabudnite ju využiť v receptoch na ratatouille . Pripraviť si ho môžete v tradičnej vegetariánskej podobe, alebo ho ozvláštniť mäsom.

  • V neposlednom rade sa saturejka často používa v pokrmoch z diviny. Využite ju pri príprave bažantieho mäsa , skvele chutí bažant na divoko alebo bažantí paštéta.
Mäso s plnkou pripravenou zo saturejky.
zdroj: rockrecipes.com

Ako nahradiť saturejku?

Ako vidíte, táto bylinka má svoje využitie v celom rade pokrmov. Čo ale robiť, keď je v recepte uvedená a vy ju bohužiaľ doma nemáte? Vzhľadom na svoju výraznú chuť sa saturejka niekedy používa namiesto korenia. Z toho teda vyplýva, že pokiaľ ju doma nemáte, môžete ju v receptoch nahradiť malým množstvom korenia. Pokiaľ ide o bylinky ako také, najlepšie možno saturejku nahradiť tymianom.

Využitie saturejky

Vzhľadom k liečivým účinkom sa saturejka využíva aj pri výrobe niektorých ďalších produktov.

  • Čaj zo saturejky – pri rozmanitých problémoch s trávením, nechutenstve aj pri zápale priedušiek je možné zo saturejky pripraviť čaj. Pripravujete sa najmä zo sušenej saturejky, stačí jednu čajovú lyžičku sušených lístkov zaliať 250 mililitrami vriacej vody a nechať približne 10 minút lúhovať. Čaj sa pije ochutený medom, maximálne tri šálky za deň.
  • Tinktúra zo saturejky – ide o saturejku vylúhovanú vo vysokopercentnom alkohole. Saturejku macerujte po dobu troch týždňov v 50% alkohole v pomere 1:5. Po uplynutí danej doby roztok prefiltrujte a skladujte na chladnom mieste.
  • Ocot – vyrába sa lúhovaním saturejky vo vínnom či jablčnom octe po dobu dvoch týždňov. Následne sa hodí nielen na dochucovanie rozmanitých šalátov či marinád, ale aj na ošetrenie hmyzích štiepancov.
  • Esenciálny saturejkový olej – má rozmanité použitie v aromaterapii

Pestovanie saturejky

Saturejka záhradná (Satureja hortensis) aj saturejka horská (Satureja montana) patria do rozsiahlej čeľade hluchavkovitých. Zatiaľ čo saturejka záhradná je jednoročná bylinka, saturejka horská je trvalka.

Oba dva druhy pôvodne pochádzajú z oblasti Stredomoria, kde boli na rozmanité liečivé i kulinárske účely používané už v dobe staroveku. Rimania verili, že pôsobia ako afrodiziakum, pretože mužom dodáva silu.

Saturejka dorastá do výšky okolo 30 cm. Jej lodyha často drevnatí, staršie rastlinky saturejky horskej majú podobu malých kríkov. Listy sú malé, úzke, tmavozelené farby.

V letných mesiacoch sú rastlinky obsypané drobnými kvietkami. V prípade saturejky záhradné svetlo fialovými, u saturejky horskej bielymi či ružovkastými. Kvitne väčšinou od júla do septembra. Listy a vňať sa odporúča žať ešte pred kvetom.

Dve rastliny saturejky pestované v kvetináči.
zdroj: gardenerspath.com

Ako si vypestovať vlastnú saturejku?

Pestovanie vlastnej saturejky je ľahké, a to ako na záhone, tak v kvetináči na balkóne či za oknom. Jej výhodou je nielen jej rozmanité využitie ako korenie či liečivky, ale aj to, že jej silica pôsobí ako skvelý prírodný odpudzovač na vošky.

Vzhľadom k jej stredomorskému pôvodu je vhodné pre ňu zvoliť slnečné a teplé stanovište, z hľadiska pôdy je nenáročná, pred intenzívnou zálievkou dáva prednosť skôr suchu. Už po dvoch týždňoch od výsevu môžete vidieť prvé rastlinky, seje sa väčšinou od polovice mája.

Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikmi dobrého jedla a radi varíme. Na tomto webe vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej bežnými receptami. Budeme radi, ak naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť, ako vám chutili. Dobrú chuť! :)