Šalvia lekárska, nenápadná liečivá bylinka aj korenie v jednom. Pestovať ju možno v kvetináči aj v záhradke.

Mať doma bazalku, tymian či oregano sme si už zvykli.

Šalviu lekársku máme stále zafixovanú skôr ako liečivku než rastlinu, ktorou možno ochutiť mnoho rozmanitých pokrmov.

Ako ju v kuchyni začať používať?

Pri akých problémoch nám uľaví šalviový čaj?

A viete, že šalvia lekárska a rozmarín sú blízki príbuzní?

Poďme objaviť všetky tajomstvá tejto nenápadnej rastliny.

Čo je šalvia?

Keď sa povie šalvia, väčšine z nás sa vybaví šalvia lekárska, liečivá rastlina, ktorú máme spojenú napríklad s kloktadlami. So šalviou to ale nie je také jednoduché. Rod šalvia (Salvia), ktorý patrí do čeľade hluchavkovitých rastlín, totiž zahŕňa približne tisíc rôznych druhov bylín i kríkov.

Jedným z druhov šalvie je napríklad aj rozmarín, presnejšie šalvia rozmarín. Do rovnakej čeľade ako šalvia patria aj ďalšie bylinky, ktoré často využívame pri varení, tymian či oregano.

Kvitnúce rastlina šalvie lekárskej.
zdroj: caribbeangardenseeds.com

Druhy šalvie

Z najznámejších zástupcov šalvií uveďme aspoň:

  • Šalvia lekárska (Salvia officinalis) – rastlina, ktorá bola pre svoje liečivé účinky používaná už v staroveku. Okrem toho sa pre svoju arómu používa tiež v kuchyni.

  • Šalvia rozmarín (Salvia rosmarinus) – známy skôr pod názvom rozmarín. Ker, ktorý je pre svoju výraznú arómu obľúbený ako korenie predovšetkým v stredomorskej kuchyni.

  • Šalvia hispánska (Salvia hispanica) – rastlinka, ktorej semienka sú známe ako chia semienka, ktoré sú veľmi obľúbenou súčasťou zdravej výživy.

  • Šalvia divotvorná (Salvia divinorum) – psychoaktívna rastlina, ktorej listy obsahujú látky s halucinogénnymi účinkami

  • Šalvia preslenitá (Salvia verticillata) – známa tiež ako babské ucho. Táto medonosná rastlina je u nás známa vďaka filmu Dievča na metle, v ktorom ju usilovne zháňala hlavná hrdinka čarodejnice Saxana.

  • Šalvia hájni (Salvia nemorosa) – teplomilná rastlina, ktorá rastie vo voľnej prírode aj na našom území.

Čo obsahuje šalvia?

Rovnako ako mnoho ostatných byliniek a korenín, je aj šalvia lekárska veľmi bohatá na najrôznejšie zdraviu prospešné látky. Zaujímavé je jej porovnanie s ďalšími bylinkami, ktoré v našej kuchyni často nájdeme, ako je rozmarín, tymian či oregano. Nutričné hodnoty sú uvedené v sušenej podobe.

Nutričné hodnoty šalvie

Šalvia
100 g
Rozmarín
100 g
Tymian
100 g
Oregano
100 g
Energia 315 kcal 331 kcal 276 kcal 265 kcal
Voda 7,96 g 9,31 g 7,79 g 9,93 g
Sacharidy 60,7 g 64,1 g 63,9 g 68,9 g
Bielkoviny 10,6 g 4,88 g 9,11 g 9 g
Tuky 12,8 g 15,2 g 7,43 g 4,28 g
Vláknina 40,3 g 42,6 g 37 g 42,5 g

Vitamíny a minerály

Vzhľadom k tomu, v akom intenzívnom množstve šalvia lekárska obsahuje najrôznejšie vitamíny a minerály, už púta čajová lyžička sušenej šalvie, ktorá zodpovedá približne 0,7 gramu, pokrýva napríklad 10 % odporúčanej dennej dávky vitamínu K či 1 % odporúčanej dennej dávky železa a mangánu.

Šalvia
100 g
Rozmarín
100 g
Tymian
100 g
Oregano
100g
Betakarotén 3480 µg 2260 µg 1010 µg
Vitamín B1 0,754 mg 0,514 mg 0,513 mg 0,177 mg
Vitamín B2 0,336 mg 0,428 mg 0,399 mg 0,528 mg
Vitamín B3 5,72 mg 1 mg 4,94 mg 4,64 mg
Vitamín B6 2,69 mg 1,74 mg 0,55 mg 1,04 mg
Vitamín C 32,4 mg 61,2 mg 50 mg 2,3 mg
Vitamín K 1710 µg 1710 µg 622 µg
Draslík 1070 mg 955 mg 814 mg 1260 mg
Fosfor 91 mg 70 mg 201 mg 148 mg
Horčík 428 mg 220 mg 220 mg 270 mg
Mangán 3,13 mg 1,87 mg 7,87 mg 4,99 mg
Sodík 11 mg 50 mg 55 mg 25 mg
Vápnik 1650 mg 1280 mg 1890 mg 1600 mg
Zinok 4,7 mg 3,23 mg 6,18 mg 2,69 mg
Železo 28,1 mg 29,2 mg 124 mg 36,8 mg

Na čo sa používa šalvia lekárska?

Konzumácia šalvie lekárskej má na náš organizmus množstvo pozitívnych účinkov. Okrem nižšie uvedených pozitív je spájaná aj s ďalšími zdravotnými prínosmi, napríklad so zmiernením hnačky, podporou zdravia kostí a bojom proti starnutiu pokožky.

  • Ústna dutina – šalvia lekárska má antimikrobiálne účinky, ktoré neutralizujú mikróby podporujúce vznik zubného povlaku. Okrem toho pomáha liečiť infekcie v krku, zubné abscesy, afty infikovanej ďasná a vredy v ústach. Okrem najrôznejších výplachov a tinktúr je možné tiež žuť čerstvé šalviové listy, ktoré navyše osviežia dych.

  • Hladina krvného cukru – listy šalvie lekárskej sa tradične používajú ako prostriedok proti cukrovke, pretože pomáhajú znižovať hladinu cukru v krvi.

  • Antioxidanty – pomáhajú posilňovať obranyschopnosť vášho tela a neutralizujú potenciálne škodlivé voľné radikály, ktoré sú spájané s mnohými zdravotnými benefitmi, vrátane lepšej funkcie mozgu a nižšie riziko rakoviny. Šalvia obsahuje viac ako 160 rôznych polyfenolov alebo zlúčenín rastlinného pôvodu, ktoré v tele pôsobia ako antioxidanty.

  • Pamäť a zdravie mozgu – šalvia obsahuje antioxidanty, u ktorých bolo preukázané, že tlmí obranný systém mozgu. Štúdie potvrdzujú, že osoby užívajúce šalviový extrakt dosahovali lepšie výsledky v testoch, ktoré merali pamäť, riešenie problémov, uvažovanie a ďalšie kognitívne schopnosti. Okrem toho šalvia zastavuje odbúravanie acetylcholínu, ktorý hrá úlohu v pamäti a ktorého hladina klesá pri Alzheimerovej chorobe.

  • Cholesterol – šalvia pomáha znížiť hladinu LDL cholesterolu, ktorý sa môže hromadiť v tepnách a potenciálne ich poškodzovať. V jednej štúdii konzumácia šalviového čaju dvakrát denne znížila zlý cholesterol a celkový cholesterol v krvi a zároveň zvýšila dobrý cholesterol.

  • Menopauza – počas menopauzy dochádza k prirodzenému poklesu hormónu estrogénu. To môže spôsobiť celý rad nepríjemných príznakov, ako návaly tepla, nadmerné potenie, vaginálnu suchosť a podráždenosť. Šalvia sa tradične používa na zmiernenie týchto príznakov

Ako spracovať šalviu?

Zaradiť šalviu do svojho „jedálnika“ je možné rôznymi spôsobmi. Konzumovať šalviové listy možno v čerstvej aj sušenej podobe. Čerstvé listy šalvie majú silnú aromatickú chuť a do pokrmov sa používajú v striedmejšom množstve. Sušená šalvia môže byť v podobe celých či mletých listov. V neposlednom rade je možné čerstvú šalviu tiež zmraziť.

Čerstvá šalvia a jej mletá sušená podoba.
zdroj: simplyrecipes.com

Ako zaradiť čerstvú aj sušenú šalviu do vášho jedálnička?

  • Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako čerstvú šalviu použiť je na posypanie rozmanitých polievok. Svojou chuťou sa skvele snúbi s receptami na cibuľové polievky , v ktorých ju môžete použiť spoločne s tymianom.

  • Nielen na Veľkú noc čerstvá šalvia ozvláštni obľúbenú plnku. Viete, ako pripraviť najlepšiu plnku ? Použite do nej čo najviac čerstvých byliniek, a to nielen klasické pažítky, žihľavu a petržlenovú vňať, ale aj šalvia, oregano či tymián.

  • Veľmi lahodné a na prípravu jednoduché je šalviové maslo. Stačí na panvici nasekané listy zmiešať s kúskom masla. Potom zmes rozmixujte a pridajte soľ a korenie. Šalviové maslo sa skvele hodí k zelenine, rybám aj hydine.

  • Ďalšou možnosťou je posypať sušenú šalviu zeleninu pred tým, než jej dáte piecť do rúry.

  • Netradičné je použitie sušenej šalvie v receptoch na zemiakovú kašu alebo pri príprave tekvicového pyré, ktorým dodá príjemnú arómu.
Cestoviny pripravené so šalviovým maslom.
zdroj: thespriceeats.com

Šalviový čaj

Okrem toho, že šalviou môžete ozvláštniť celý rad rozmanitých pokrmov, môžete ju pravidelne popíjať aj v podobe šalviového čaju. Pripraviť ho možno z čerstvých aj sušených listov. V prípade sušenej šalvie stačí jednu čajovú lyžičku sušených lístkov zaliať 250 mililitrami vriacej vody a nechajte niekoľko minút lúhovať. V prípade čerstvej šalvie použite na rovnaké množstvo vody asi 4-5 lístkov.

Kedy piť šalvia?

Šalviový čaj sa odporúča jednak pri rozmanitých problémoch v ústnej dutine, napríklad zápaly ďasien, problémy so zubami, alebo pri problémoch so zažívaním, ako je nadúvanie či hnačka. Pitie či kloktanie odvaru zo šalvie čajom pomáha aj pri bolesť v krku či kašli.

Šálka so šalviovým čajom a lístkami šalvie.
zdroj: realfoodforlife.com

Nežiaduce účinky šalvie

Jednou z látok, ktorú šalvia obsahuje, je thujon. Táto látka môže pri konzumácii väčšieho množstva šalvie, najmä v podobe šalviového čaju, spôsobiť určité nežiaduce vedľajšie účinky, pretože na náš organizmus môže pôsobiť toxicky.

Z tohto dôvodu sa odporúča neprekračovať množstvo 3 šálok šalviového čaju denne. Predávkovanie šalviou môže vyvolať nevoľnosť, návaly tepla, bolesti hlavy, zvracanie či stratu vedomia. Šalvia všeobecne nie je vhodná pre tehotné a dojčiace ženy a taktiež pre malé deti.

Čo sa vyrába zo šalvie?

Vzhľadom k liečivým účinkom sa zo šalvie lekárskej vyrába aj celý rad produktov, ktoré môžete zakúpiť nielen v lekárni. K najčastejším patria:

  • Šalviový čaj – v dostaní je ako v sypanej podobe, tak v čajových sáčkoch

  • Šalviové cukríky či pastilky – pomáhajú najmä pri bolestiach v krku

  • Šalviové kloktadlo – opäť sa používa predovšetkým pri bolestiach v krku či zápaloch ústnej dutiny

  • Esenciálny šalviový olej – má rozmanité použitie v aromaterapii

  • Šalviový sirup – pri prechladnutí, ťažkostiach dýchacích ciest alebo pri zažívacích problémoch môžete využiť účinky šalviového sirupu, ktorý sa vyrába buď za studena alebo zatepla z čerstvých šalviových lístkov, vody, cukru a citrónov.

  • Šalviová tinktúra

  • Šalviový ocot – vyrába sa lúhovaním šalvie vo vínnom či jablčnom octe. Následne sa hodí na dochucovanie rozmanitých šalátov či marinád.

Pestovanie šalvie

Šalvia lekárska je vytrvalá rastlina, ktorá patrí do rozsiahlej čeľade hluchavkovitých. Pôvodne pochádza z oblastí Stredomoria, kde bola na rozmanité liečivé účely používaná už od staroveku. Ostatne latinská názov šalvie salvia je odvodený od gréckeho slova salvare, ktoré znamená liečiť. V chladnejších oblastiach dorastá do výšky okolo 30 cm, v teplejších oblastiach cez pol metra.

V kuchyni aj liečiteľstve sa využívajú najmä vajcovité listy pokryté jemnými chĺpkami, zbierajú sa v letných mesiacoch. Ich sfarbenie je najčastejšie striebristo zelené, ale existujú aj odrody s inými farbami. Okrem listov je možné využiť aj kvitnúcu vňať, kvety šalvie lekárskej majú krásnu modrofialovú farbu.

Rastlina šalvie pestovaná v kvetináči.
zdroj: gardenseedsmarket.com

Ako si vypestovať vlastný šalvia?

Šalvia lekárska sa dá pomerne ľahko pestovať na záhradkách ako okrasnú rastlinu aj v kvetináči na balkóne. Vzhľadom na svoj juhoeurópsky pôvod jej svedčí miesto s dostatkom svetla a tepla. Rozhodne ju nedávajte do tieňa či prievanu. Najviac jej vyhovuje priepustná hlinitopiesočnatá pôda.

Vypestovanie šalvie zo semienok vyžaduje čas a trpezlivosť. Semienka klíčia veľmi pomaly, prvé rastlinky sa objavujú až po šiestich týždňoch. Jednoduchšie je preto pestovanie z rezňov. Mladé rastlinky vyžadujú pravidelnú, ale nie príliš intenzívnu zálievku. V zimných mesiacoch zálievku veľmi obmedzte. V prípade, že šalvia pestujete v kvetináči na balkóne, v zime sa oplatí odniesť ju dovnútra, napríklad na chodbu.

Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikmi dobrého jedla a radi varíme. Na tomto webe vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej bežnými receptami. Budeme radi, ak naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť, ako vám chutili. Dobrú chuť! :)