Materina dúška, drobná bylinka, ktorá porazí rad zdravotných neduhov. Naučte sa ju používať aj pri varení!

Malá fialovo kvitnúca bylinka s omamnou vôňou, ktorú ľudové liečiteľstvo využíva už odnepamäti.

Materina dúška ako duša zosnulej matky, ktorá vôňou vyjadruje lásku svojim deťom.

Túto bylinku jednoducho nemožno nemilovať.

Pri akých problémoch nám uľaví materský dúškový čaj?

Vedeli ste, že tymián je vlastne materina dúška?

Aké jedlá jej možno ozvláštniť?

Objavte s nami všetky tajomstvá tejto kúzelnej bylinky.

Čo je materina dúška?

Keď sa povie materina dúška, väčšine z nás sa vybaví hneď niekoľko vecí. Pôsobivá úvodná báseň Karola Jaromíra Erbena zo zbierky Kytica, v ktorej vysvetľuje vznik slova materina dúška, známy časopis pre deti s dlhoročnou tradíciou a samozrejme aj malá voňavá bylinka s množstvom liečivých účinkov.

Z botanického hľadiska je materina dúška (Thymus) je rod drevnatiacich bylín až polokerov, ktorý patrí do čeľade rozmanitej hluchavkovitých rastlín. Jej zástupcovia rastú na väčšine území Európy, Ázie a tiež severnej Afriky.

Materina dúška je známa svojou veľmi silnou aromatickou vôňou, za ktorú vďačí vysokému obsahu silíc a ľahko štipľavou horkastou chuťou. Okrem toho, že ju môžeme využívať ako liečivku, je možné ju používať aj v kuchyni ako korenie.

Voľne rastúca materina dúška v prírode.
zdroj: live-native.com

Druhy materskej dúšky

Rod materina dúška zahŕňa mnoho rozmanitých druhov a poddruhov. Pre všetkých platí, že ide o silne aromatické liečivé bylinky a zároveň dôležité medonosné rastliny. Z najznámejších druhov materinej dúšky uveďme:

  • Materina dúška úzkolistá (Thymus serpyllum)
  • Materina dúška vajcovitá (Thymus pulegioides)
  • Materina dúška panónska (Thymus pannonicus)
  • Materina dúška olysalá (Thymus glabrescens)
  • Materina dúška skorá (Thymus praecox)
  • Materina dúška obyčajná (Thymus vulgaris) – známa skôr ako tymian obyčajný

Aký je rozdiel medzi materinou dúškou a tymiánom?

To, čomu sa laicky hovorí materina dúška aj tymián, sú dve rôzne rastliny, ktoré patria do rovnakého botanického rodu materina dúška. Materinou dúškou väčšina z nás myslí materinú dúšku úzkolistú, drobnú bylinku s fialovými kvietkami, ktorá sa plazí – napokon latinský názov „serpyllum“ je odvodený od slova „serpens“ alebo had, po suchých stanovištiach. Dosahuje výšku iba okolo 10 centimetrov.

Naproti tomu bylinky a korenie známe ako tymián je vlastne materina dúška obyčajná. Rastlina väčšinou dosahuje výšku okolo 30 cm a jej kvietky sú biele alebo len ľahko fialkasté. Tymian pôvodne pochádza zo Stredozemia, materina dúška úzkolistá rastie hojne aj na našom území.

Kvitnúce tymián, narozdiel od materinej dúšky bielo.
zdroj: plants.connon.ca

Pôvod a história materinej dúšky

Doklady o znalosti a využívaní liečivých účinkov materinej dúšky pochádzajú už zo staroveku. Napríklad v starovekom Egypte používali materskú dúšku na balzamovanie múmií, v antickom Grécku zase materskú dúšku pálili, lebo verili, že dym dodá bojovníkom silu.

V antickom Ríme začali omamnú vôňu materinej dúšky využívať na výrobu parfémov. Materina dúška bývala údajne hojne pestovaná v stredovekých kláštorných záhradách, pretože mnísi využívali jej blahodarné účinky na zlepšenie spánku

Čo obsahuje materina dúška?

Rovnako ako mnoho ostatných byliniek a korenín, je aj materina dúška bohatá na rozmanité zdraviu prospešné látky. Okrem aromatických silíc obsahuje tiež triesloviny, flavonoidy, minerálne látky a niektoré vitamíny.

Materina dúška
100 g
Energia 101 kcal
Sacharidy 24,4 g
Bielkoviny 5,56 g
Tuky 1,68 g
Vláknina 14 g
Vitamín B1 0,048 mg
Vitamín B2 0,471 mg
Vitamín B3 1,82 mg
Kyselina listová 0,409 mg
Vitamín C 160 mg
Draslík 609 mg
Fosfor 106 mg
Horčík 160 mg
Mangán 1,72 mg
Vápnik 405 mg
Zinok 1,81 mg
Železo 17,4 mg

Na čo je dobrá materina dúška?

Konzumácia materinej dúšky má na náš organizmus množstvo pozitívnych účinkov, ktoré sa tak využívajú pri rozmanitých zdravotných problémoch.

  • Dýchacie cesty a kašeľ – antiseptický a zároveň upokojujúci účinok materinej dúšky sa často využíva pri rozmanitých problémoch a infekciách dýchacích ciest, ktoré súvisia s prechladnutím či chrípkou. Pomáha uvoľniť zahlienené dýchacie cesty. V tomto prípade sa obvykle používa vo forme sirupu či čaju.

  • Zažívacie ťažkosti – materina dúška uľavuje aj od žalúdočných nevoľností, problémov s nadúvaním či hnačkami. Všeobecne podporuje správne trávenie a jej dezinfekčné účinky napomáhajú k prípadnému odstráneniu škodlivých črevných mikroorganizmov.

  • Nespavosť a úľava od stresu – materský dúškový čaj či vankúšik so sušenou materinou dúškou pomáhajú celkovému uvoľneniu od stresu a napätia, čo prisieva k lepšiemu a kvalitnejšiemu spánku.

  • Kožné problémy – materina dúška je známa svojimi antiseptickými účinkami, ktoré veľmi pozitívne pôsobia na najrôznejšie kožné problémy a poranenia. Pomáha pri zápaloch aj plesňových ochoreniach. Aplikovať ju možno v podobe tinktúry, ale hojne využívané sú aj kúpele v materskej dúške.

  • Ústna dutina – podobne sa antiseptické účinky využíva na výplachy ústnej dutiny či ako kloktadlo Pomáha liečiť infekcie v krku, zubné abscesy, afty, infikované ďasná a vredy v ústach.

  • Reumatické problémy – štúdie preukázali pozitívne účinky materinej dúšky aj pri reumatickej artritíde, dňoch alebo pri problémoch vzniknutých kvôli veľkému svalovému napätiu.

  • Imunitný systém – cenné látky, ktoré v sebe materina dúška ukrýva, celkovo pomáhajú posilňovať a povzbudzovať imunitný systém, predovšetkým v čase prechladnutia.

  • Menštruačné bolesti a gynekologické problémy – v prípade nepríjemných príznakov predmenštruačného syndrómu alebo pri bolestivej menštruácii môže pomôcť čaj z materinej dúšky, alebo tiež nahriaty vankúšik so suchou materinou dúškou. V neposlednom rade pomáha aj pri gynekologických problémoch spôsobených kvasinkami.

  • Močové cesty – v neposlednom rade sa antiseptické a dezinfekčné účinky využívajú pri najrôznejších zápaloch močových ciest.

Materinadúškový čaj

Pri problémoch s nespavosťou, zápalom priedušiek, prechladnutím či zažívacích problémoch môžete využiť liečivú silu materinej dúškového čaju. Najčastejšie sa pripravuje zo sušenej vňate, ale pripraviť ho možno aj z materinej dúšky čerstvé.

Príprava je veľmi jednoduchá stačí jednu čajovú lyžičku sušenej materinej dúšky zaliať 250 mililitrami vriacej vody a nechať desať až pätnásť minút lúhovať. Obvykle sa odporúča piť dve až tri šálky denne. Materina dúškový čaj nie je vhodný pre tehotné ženy, pretože môže vyvolať pôrod.

Šálka materinej dúškového čaju.
zdroj: herbalremedieadvice.org

Čo sa vyrába z materinej dúšky?

Vzhľadom k mnohým jej liečivým účinkom sa z materinej dúšky vyrába aj celý rad ďalších farmaceutických i kozmetických produktov. K najčastejším patria:

  • Materídúškový čaj – dostať je ako v sypanej podobe, tak v čajových vrecúškach.

  • Materina dúškový sirup – pri prechladnutí, ťažkostiach dýchacích ciest alebo pri zažívacích problémoch môžete využiť účinky sirupu z materinej dúšky, ktorý sa vyrába buď za studena, alebo zatepla s čerstvou materinou dúškovou vňaťou, vodou, cukrom a citrónmi.

  • Materina dúšková tinktúra – ide o materinú dúšku vylúhovanú vo vysokopercentnom alkohole. Bylinku macerujte po dobu troch týždňov v 40% alkohole. Po uplynutí danej doby roztok prefiltrujte a skladujte na chladnom mieste. Tinktúra sa používa predovšetkým proti reumatizmu.

  • Materina dúškový vankúš – zo sušenej materinej dúšky sa vyrábajú špeciálne vankúše, ktoré sa používajú pri problémoch s nespavosťou. Nahriate vankúše údajne uľavujú od menštruačných bolestí, opuchov i pomliaždenín.

  • Zubné pasty a ústne vody – vzhľadom na pozitívne účinky materinej dúšky na stav ústnej dutiny sa často používa ako jedna zo zložiek zubných pást a ústnych vôd.

  • Pleťové krémy a vody – v kozmetike sa často využíva materina dúška v prípravkoch určených na problematickú pleť so sklonom k akné.

  • Repelenty a odpudzovače hmyzu – výrazná aróma odpudzuje hmyz, z tohto dôvodu sa tak pridáva do rozmanitých prírodných prípravkov proti hmyzu.

  • Esenciálny materský dúškový olej – sa používa v aromaterapii na uvoľnenie stresu.
Sušená materina dúška na drevenej lyžici.
zdroj: alterherb.com

Ako zaradiť materskú dúšku do jedálnička?

Aj keď o materskej dúške najčastejšie počúvame ako o liečivej bylinke, neznamená to, že jej štipľavú chuť a korenenú vôňu nemôžeme použiť aj pri ozvláštnení jedálnička. Stačí si len spomenúť na to, že aj tymián je vlastne materina dúška.

Všeobecne sedy platí, že tam, kde recept vyžaduje tymian, môžete pokojne použiť aj materinú dúšku. Konzumovať ju možno v čerstvej aj sušenej podobe.

  • Veľmi obľúbené je pridanie materinej dúšky do rozmanitých receptov na mleté mäso . Svojou chuťou a vôňou tak môže oživiť fašírky, holandský rezeň, sekanú aj plnené paprikové struky.

  • Vegetariáni určite potešia, že materina dúška má svoje využitie aj pri príprave húb či strukoviny. Vyskúšajte ju napríklad v receptoch na šošovkový šalát .

  • Chuť aj vôňa materinej dúšky sa skvele snúbi s najrôznejšími omáčkami zo syra a smotany. Oživte ním rozmanité syrové omáčky , ktoré používate na cestoviny.

  • Máte radi ryby? Materina dúška skvele okorení aj je, vyskúšajte pridať niekoľko vetvička do receptov na rybie filety .

  • K rybám, hydine či zelenine sa veľmi hodí bylinkové maslo. Stačí na panvici zmiešať nasekanú materinú dúšku s kúskom masla, následne ich zmes rozmixovať a pridať malé množstvo soli.

  • Čerstvá aj sušená materina dúška veľmi ozvláštni akúkoľvek plnku. Viete, ako pripraviť najlepšiu plnku ? Použite do nej čo najviac rôznych byliniek, okrem materinej dúšky pridajte tiež pažítku, petržlenovú vňať, žihľavu, šalviu či oregano.

Pestovanie materinej dúšky

Materina dúška je veľmi teplomilná a svetlomilná rastlina. V prírode sa s ňou stretneme predovšetkým na slnečných miestach s piesočnatohlinitou pôdou. Ak chceme materskú dúšku pestovať v domácich podmienkach, musíme jej zaistiť rovnaké podmienky.

Na záhrade ju pokiaľ možno vysaďte na skalke alebo aspoň na svahu. Pri pestovaní zo semienok je vhodné si na jar v malých kvetináčoch predpestovať sadeničky, ktoré na konci apríla presadíme von. Veľmi dobre je možné materinú dúšku pestovať aj v kvetináči na balkóne. Musíme si ale dať pozor, aby sme ju príliš nezalievali, to materskej dúške nesvedčí.

Materina dúška vysadená pri cestičke na záhrade.
zdroj: lifestyle-hobby.com

Kedy a ako zbierať materskú dúšku?

Voľne rastúca aj vlastnoručne vypestovaná materina dúška kvetu väčšinou od júna do augusta. V tom čase ju môžeme kedykoľvek zbierať, najlepšie je zbierať ju v poludňajších hodinách. Najlepším spôsobom je odstrihnúť vrchnú, nezdrevnatenú časť vňate s listami aj s kvetmi pomocou nožníc.

Sušenie materinej dúšky

Usušiť ju môžete v tieni na čerstvom vzduchu aj za pomoci elektrickej sušičky. Materina dúška by si aj po usušení mala viac-menej zachovať svoju farbu kvetov a listov. Pred uložením do vzduchotesnej nádoby je možné lístky a kvietky zo stoniek odstrániť. Pred zimou je vhodné rastlinu celú orezať, na jar znova a bohato obrastie.

Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikmi dobrého jedla a radi varíme. Na tomto webe vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej bežnými receptami. Budeme radi, ak naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť, ako vám chutili. Dobrú chuť! :)