Ligurček lekársky, bylinka ktorá nielen chutí, ale aj lieči! Prečítajte si o ňom viac

Silná vôňa aj chuť. Takto jednoducho by sme mohli definovať ligurček lekársky.

Táto bylinka má v našej kuchyni už dlhé stáročia svoje miesto, a to najmä pre svoje liečivé schopnosti a nezameniteľnú chuť, ktorá dokáže všedné jedlo premeniť na nevšedné.

Prečítajte si o tejto všestrannej rastline viac, a zistite ako a na čo jednotlivé časti využiť a spracovať.

Čo je to ligurček lekársky?

Táto bylinka patrí do rovnakej čeľade, ako petržlen, mrkva a zeler. Môžeme ju nájsť nielen po záhradkách a kuchyniach v celej Európe, ale aj v niektorých východných krajinách.

Je to vytrvalá rastlina, ktorá sa pre svoje mrazuvzdorné vlastnosti ľahko pestuje. Tmavozelené listy rastliny pripomínajú tvarom aj farbou koriander a taliansku petržlen. Stonky sú často prirovnávané k rapíkatému zeleru. Bylina dominuje, a je známa pre svoju silnú aromatickú vôňu.

Ligurček je neuveriteľne všestranný, pretože medzi časti, ktoré možno použiť na liečebné účely môžeme zaradiť jeho listy, stonky aj korene. Bylina sa bežne spracováva do éterických olejov a je možné ju použiť aj do nálevov, tinktúr, octov a pastiliek.

Túto liečivú bylinu je možné konzumovať v jej čerstvej podobe alebo použiť jej sušenú verziu na dochutenie, zvýraznenie chuti a pridanie živín do našich varených pokrmov.

Nakreslená rastlina ligurčeka so všetkými svojimi časťami.
Zdroj: casamiatours.com

Ako spoznať ligurček?

Ligurček je bylinkou, ktorá dorastá až 2 metrov, s rozpätím asi 1 metra. Rastlina produkuje vysoké, vzpriamené rebrované stonky, ktoré sa hore delia na vetvy. Keď sa stonka zlomí, odhalí sa nám dutý stred.

Ligurček vyrastá zo silného dužnatého koreňa, ktorý pripomína koreň mrkvy a je zvonku šedohnedý a vo vnútri belavý. Všetky jeho časti, vrátane stoniek, kvetov, koreňa a listov, sú intenzívne aromatické.

Čerstvá bylinka zviazaná povrázkom.
Zdroj: gardeningknowhow.com

Ako chutí ligurček?

Predstavte si kombináciu chuti zeleru s trochou petržlenu, ale silnejšou. V žiadnom prípade to nie je nevýrazná bylina. Ligurček ponúka okrem prevládajúceho zelerového rezu aj trochu citrusového nádychu.

Liečivé účinky ligurčeka

Ligurček môže pôsobiť ako diuretikum. Bylina môže stimulovať močenie (a pomáha preplachovať močový mechúr a obličky) bez straty životne dôležitých elektrolytov (ako je sodík).

Predpokladá sa, že rastlina obsahuje aj upokojujúcu látku zvanú eukalyptol, ktorá môže pomôcť znížiť podráždenie pľúc a podporiť hojenie niektorých typov respiračných ochorení.

Medzi ďalšie zdravotné benefity ligurčeka môžeme zaradiť:

  • Liečbu ochorení žalúdka
  • Kašeľ a respiračné ochorenia
  • Horúčka
  • Bolesť krku
  • Koľkými (u malých detí)
  • Plynatosť
  • Reumatizmus/artritída
  • Infekcia močového ústrojenstva
  • Obličkové kamene
  • Dna
  • Malária
  • Migrény
  • Žltačka
  • Diuretický účinok
  • Antibakteriálne vlastnosti
  • Protizápalové vlastnosti

Možné vedľajšie účinky

Jeden bežný vedľajší účinok zahŕňa stav nazývaný fotodermatitída. K tomu dochádza potom, čo sa bylina zje alebo použije na kožu, a môže spôsobiť, že sa pokožka stane citlivejšou na slnečné žiarenie.

Vzhľadom na to, že ligurček je považovaný za diuretikum (látka zvyšujúca výdaj moču), je potrebná opatrnosť u každého, kto má problémy so srdcom alebo obličkami.

Koncentrovaný liečivý olej z bylinky ligurčeka s ďalšími rastlinami.
zdroj: wildgreensandsardines.com

Recepty s libečkom

Ligurček si krásne rozumie s veľkým množstvom ingrediencií.

Listy možno použiť do šalátov, polievok a všetkého, čo obsahuje bravčové mäso, hydinu a silne ochutené ryby. Listy ligurčeka môžete pridať do mnohých jedál, ktoré by vyžadovali petržlen, ako grilované alebo pečené mäsa, zapečené pokrmy, dusené jedlá, polievky.

Ale pozor: ligurček má veľmi silnú arómu i chuť. Takže začnite s jedným alebo dvoma nakrájanými listami v miske, aby ste chuť pokrmu neprebili chuťou ligurčeka a podľa chuti postupne pridávajte.

Semienka je možné použiť rovnako ako semená zeleru. Semienka aj listy možno pridať aj do tekutiny na nakladanie. Použite ich aj ako semienka feniklu alebo na dochutenie likérov. Môžete ich tiež rozdrviť a pridať do zmesí s ďalším korenia.

Stonky a korene ligurčeka je možné variť a používať s inou koreňovou zeleninou. Nakrájané stonky pridajte do vaječného alebo kuracieho šalátu, do kuracieho vývaru alebo ich celé zavarte pri nakladaní.

Olej z koreňov rastliny má žltú alebo hnedastú. Olej z koreňov je živicovej povahy, s veľmi silnou kvetinovou vôňou a len náznakom vône, ktorá pripomína zeler. Esenciálny olej z ligurčeka extrahovaný z listov má redšiu konzistenciu a vydáva sladkú, korenistú arómu.

Ligurček môžete, rovnako ako iné bylinky, usušiť alebo zmraziť, aby ste predĺžili jeho trvanlivosť. Sušené listy nebudú také aromatické ako čerstvé, ale stále dodávajú chuť rôznym pokrmom.

Pridajte ligurček do niektorého z týchto receptov s vajíčkami , dochuťte s ním tieto cesnakové nátierky alebo si pripravte tento lahodný a zdravý recept na karfiolový mozoček !

Najrôznejšie podoby, ako je možné bylinku ligurčeka využiť do receptov.
Zdroj: befunky.com

Ako pestovať ligurček

Semienka zasejte do pôdy ihneď na jar, akonáhle teplota pôdy dosiahne 15 stupňov. Semená môžete tiež nechať naklíčiť vo vnútri a sadenice presadiť koncom jari, po poslednom mrazíku.

Ligurček určite vysaďte na miesto, kde bude mať dostatok svetla. Čiastočné slnko bude fungovať v teplejších klimatických podmienkach, ale plné slnečné žiarenie je ideálne.

Ligurček rastie najlepšie v piesočnatej, hlinitej pôde. Zalievajte tak často, ako je potrebné, aby bola pôda vlhká, ale nie mokrá.

Semienka a malá rastlinka vypestovanej bylinky.
Zdroj: gardeningknowhow.com

Čím ligurček nahradiť?

Kombinácia zeleru, petržlenu a zelerového semienka (možno s trochou citrónovej kôry) urobí podobnú službu.

Ako ligurček skladovať?

Ak chcete ligurček usušiť, odstráňte jeho listy a uložte ich do nádoby, ktorá je utesnená a vzduchotesná.

Čerstvý ligurček je možné skladovať v chladničke v uzavretej nádobe až týždeň.

Skladovanie bylinky po dlhú dobu je možné tak, že listy blanšírujete, a potom ich vložíte do mraziaceho vrecka a do mrazničky.

Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikmi dobrého jedla a radi varíme. Na tomto webe vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej bežnými receptami. Budeme radi, ak naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť, ako vám chutili. Dobrú chuť! :)