Zázračná aloe vera. Čo všetko dokáže a ako využiť jej účinky v kuchyni?

Gél z aloe vera je všeobecne známy tým, že zmierňuje spáleniny od slnka a pomáha hojiť rany.

Túto rastlinu možno ale využiť mnohými ďalšími spôsobmi, aj v kuchyni.

Pri troche fantázie ju možno konzumovať mnohými originálnymi spôsobmi.

Prečo je nutné šťavu z aloe konzumovať opatrne?

Ako najlepšie získať z listov ich liečivý gél?

Všetky odpovede vám prezradíme na nasledujúcich riadkoch.

Čo je aloe vera?

Aloe vera (Aloe barbadensis) je vždyzelená sukulentná rastlina, ktorá dnes prirodzene rastie v suchom podnebí na území Afriky, Ázie, Európy i Ameriky. Pôvodne pravdepodobne pochádza z Arabského polostrova, najväčšími komerčnými pestovateľmi sú dnes Mexiko a Venezuela.

Z botanického hľadiska patrí aloe vera do čeľade asfodelovitých rastlín. Existuje niekoľko sto druhov aloe, najznámejšie a najvyhľadávanejšie je aloe vera. Názov aloe bol odvodený z arabského slova „Alloeh“, čo znamená lesklá horká látka, a slovo vera pochádza z latinského slova „verus“, čo znamená pravá.

Gél, ktorý sa nachádza vo vnútri dužinatých listov, je obľúbeným prírodným liekom. V staroveku bola aloe známa ako „rastlina nesmrteľnosti“ a egyptským faraónom bola venovaná ako pohrebný dar. Dnes je gél využívaný vo farmaceutickom, kozmetickom i potravinárskom priemysle.

Rastlina aloe vera.
zdroj: vivariacanarias.com

Ako chutí aloe vera?

Listy sa skladajú z troch častí: vrchnej šupky, gélu a latexu, niekedy označovaného tiež ako šťava. Väčšina ľudí si gél nanáša na kožu, ale je možné ho tiež konzumovať. Má čistú, osviežujúcu chuť a je možné ho pridávať do rôznych receptov.

Čerstvo vybratý gél je dôležité dôkladne umyť, aby ste odstránili zvyšky latexu, ktoré mu môžu dodať nepríjemnú horkú chuť. Naproti tomu šupka alebo vonkajšia časť listu je všeobecne bezpečná. Má jemnú chuť a chrumkavú štruktúru, čo je ideálne na spestrenie letných šalátov.

Rez listom aloe vera.
zdroj: tuttogreen.com

Čo obsahuje aloe vera?

Aloe vera obsahuje mnoho látok, ktoré jej dodávajú množstvo prospešných látok. Vnútorný gél obsahuje 99% vody a zvyšná časť je tvorená aminokyselinami, glukomanány, steroly, lipidy a vitamíny. Latex je žltá miazga obsahujúca glykozidy a antrachinóny.

V listoch bolo identifikovaných najmenej 160 dôležitých zložiek. Z vitamínov v aloe vera nájdeme vitamín A, C, E a niektoré vitamíny skupiny B, napríklad B1, B2, B6 a B12. Z minerálov sú zastúpené vápnik, železo, horčík, meď, draslík, zinok či sodík.

Gél z aloe vera, alebo šťava z aloe vera?

Existujú dve užitočné časti rastliny aloe vera, gél a šťava alebo latex. Gélom sa označuje hustá látka, ktorá pochádza z vnútorných častí listov. Čerstvý gél z aloe môžete nanášať priamo na pokožku alebo ho pridávať do jedla či nápojov, prípadne sa z neho vyrábajú doplnky stavy. Obľúbená je konzumácia nápojov na báze aloe. Ide väčšinou o gél zriedený vodou, na jednu šálku vody sa odporúčajú dve polievkové lyžice gélu z aloe.

Druhá látka, ktorú rastlina produkuje, sa často označuje ako šťava, ale vhodnejšie je označenie latex. Ide o žltú tekutinu, ktorá sa nachádza tesne pod vonkajším povrchom listu rastliny a obsahuje látku aloín. Bolo dokázané, že latex aloe má preháňavé vlastnosti a zvyčajne sa užíva perorálne na liečbu zápchy.

Ako najlepšie získať čerstvý gél?

Získanie gélu je pomerne jednoduché:

  • Vyberte si 3-4 listy, dajte prednosť silným listom z vonkajších častí rastliny.
  • Uistite sa, že sú zdravé a bez plesní alebo poškodenia.
  • Listy odrežte tesne pri stonke, väčšina prospešných živín sa nachádza pri báze listov.
  • Listy umyte a osušte.
  • Nožom orežte pichľavé okraje.
  • Pomocou noža alebo prstov oddeľte vnútorný gél od vonkajšej strany listu.
  • Nechajte z listu odtiecť latex. Pokiaľ ho chcete použiť, môžete ho zachytiť do nádoby.
  • Gél z aloe nakrájajte na plátky alebo kocky a pred použitím dôkladne umyte.

Pokiaľ chcete hladký gél z aloe, môžete ho vložiť do mixéra.

Vybratý gél z listu aloe.
zdroj: theindoornursery.com

Na čo je dobrá aloe vera?

Tento sukulent má dlhú históriu používania na liečebné účely. Prvé zmienky siahajú až do starovekého Egypta do doby pred 6000 rokmi. Po stáročia je tiež dôležitou súčasť tradičnej čínskej a arabskej medicíny. Rastlinu je možné používať lokálne aj orálne.

  • Úľava od pálenia záhy – gastroezofageálna refluxná choroba je porucha trávenia, ktorá často vedie k páleniu záhy. Štúdie naznačujú, že konzumácia aloe počas jedla môže znížiť nepríjemné pocity a zároveň zmierniť aj ďalšie problémy súvisiace s trávením.

  • Alternatíva ústnej vody – extrakt z aloe je bezpečnou a účinnou alternatívou ústnych vôd. Prírodné zložky s antibakteriálnymi vlastnosťami pomáhajú bojovať so zubným povlakom, podporujú liečbu niektorých ochorení zubov a ústnej dutiny. Môžu tiež priniesť úľavu, ak máte krvácajúce, opuchnuté ďasná či afty.

  • Zníženie hladiny cukru v krvi – výskumy odhalili, že požitie dvoch polievkových lyžíc šťavy z aloe vera denne vedie k poklesu hladiny cukru v krvi u ľudí s cukrovkou 2. typu.

  • Prírodné preháňadlo – šťava z aloe vera totiž obsahuje antrachinónové glykozidy, rastlinné zlúčeniny s preháňavými účinkami, ktoré pomáhajú zmierniť zápchu.

  • Starostlivosť o pokožku – vďaka listom s vysokým obsahom vody a špeciálnym rastlinným zlúčeninám je aloe účinným prostriedkom na hydratáciu a upokojenie pokožky. Podľa výskumov tiež aktivuje fibroblasty, typ buniek vyskytujúcich sa v spojivovom tkanive, ktoré zvyšujú produkciu kolagénových a elastínových vlákien.

  • Popáleniny a kožné ochorenia – aloe vera je známa pre svoje antibakteriálne, antivírusové a antiseptické vlastnosti. Často sa používa na liečbu a zmiernenie niektorých kožných problémov, ako sú popáleniny, drobné rany i atopická dermatitída. Okrem toho zabraňuje svrbeniu, preto je obľúbená na upokojenie štiepancov od hmyzu.
Používanie gélu na pokožku na prstoch.
zdroj: healthline.com

Nežiaduce účinky

Lokálne použitie je všeobecne dobre znášané, aj keď podráždenie kože a alergické reakcie sú možné. Nepoužívajte aloe vera ani pri závažných poraneniach alebo hlbokých popáleninách. Perorálne užívanie aloe sa neodporúča tehotným a dojčiacim ženám a deťom mladším ako dvanásť rokov.

Preháňavé účinky aloe vera môžu brániť vstrebávaniu perorálnych liekov a znižovať ich účinnosť. Neužívajte aloe vnútorne, ak trpíte hemoroidmi, ochorením obličiek, Crohnovou chorobou či ulceróznou kolitídou.

Ako konzumovať aloe vera?

Kúsky aloe môžete jesť surové alebo ich môžete variť šetrným spôsobom, napríklad pošírovať, blanšírovať alebo variť v pare. Teplenou úpravou aloe uvoľní viac vody a získa jemnejšiu chuť.

  • Najjednoduchším spôsobom je konzumácia aloe v podobe nápoja. Stačí rozmixovaný gél zmiešať napríklad s pomarančovým džúsom alebo ho pridať do receptov na zdravé smoothie .

  • Máte radi kandizované ovocie? Vyrobte si kandizované aloe vera. Stačí kúsky gélu zmiešať s cukrom a nechať niekoľko dní v uzavretom pohári. Podobným spôsobom je možné pripraviť aj sirup z aloe. V tom prípade je nutné kúsky aloe s cukrom zľahka povariť.

  • V ázijskej kuchyni sa aloe často pridáva do šalátov. Buď kúsky gélu jednoducho primiešajte k ostatným ingredienciám, skvele sa snúbia napríklad s mrkvou a jablkami, alebo ho využite pri príprave šalátovej zálievky . Do šalátu môžete pridať aj zelenú vonkajšiu šupku listov.

  • Prípadne si šupku, ktorá vám zostala po vybratí gélu z listov, môžete vychutnať tak, že si ju namočíte do salsy alebo vlastnoručne vyrobeného hummusu . Pokiaľ sa vám vonkajšia časť listov príliš tvrdá na žuvanie, môžete ju pred konzumáciou na 10-20 minút namočiť do vody.

  • Zaujímavú možnosť predstavuje zmiešanie kúskov aloe s medom, zmes ľahko zahrejte, ale nevarte.

Poháre s nápojom z aloe vera.
zdroj:health.clevelandclinic.org

Skladovanie aloe vera

Najlepšie je konzumovať aloe vera ihneď, ale v prípade potreby je možné listy uchovať v chladničke či mrazničke. Vhodné je v oboch prípadoch listy zabaliť do potravinovej fólie alebo ich vložiť do plastových vrecúšok. Zmrazené listy nechajte niekoľko hodín pred použitím rozmraziť pri izbovej teplote.

V chladničke alebo mrazničke môžete uchovávať aj gél. Dajte ho do pohára alebo do plastového vrecka. Môžete si všimnúť, že gél časom čiastočne zmení farbu. To je v poriadku.

Pestovanie aloe vera

Aloe vera sa dnes aj v našich podmienkach pomerne bežne pestuje ako izbová rastlina v kvetináči. Je charakteristická svojimi masívnymi kopijovitými listami so zubatými okrajmi, ktoré vyrastajú z bazálnej ružice. Za vhodných podmienok sa na konci stoniek objavujú špicaté kvety v odtieňoch žltej, červenej alebo oranžovej farby.

Rastlina pestovaná v kvetináči.
zdroj: almanac.com

Aloe je odolná rastlina, ale na svoj rast potrebuje vhodné podmienky:

  • Dobre priepustná pôda – aloe vera má radšej suchšie podmienky, preto ju treba zasadiť do dobre priepustnej pôdy. Z tohto dôvodu sa často odporúča zmes pre sukulenty alebo kaktusy.
  • Nepriame svetlo – umiestnite rastlinu na miesto s veľkým množstvom filtrovaného alebo nepriameho slnečného svetla, napríklad na polici v kuchyni alebo niekoľko metrov od okna.
  • Primerané zalievanie – najčastejšou príčinou úhynu izbových rastlín aloe vera je premokrenie. Dobrým pravidlom je zalievať rastlinu hĺbkovo každé dva týždne.
  • Teplo – rastliny sú citlivé na extrémny chlad a extrémne teplo, najlepšie sa im darí pri teplotách okolo 20-25 °C.

Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikmi dobrého jedla a radi varíme. Na tomto webe vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej bežnými receptami. Budeme radi, ak naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť, ako vám chutili. Dobrú chuť! :)